Rodičovská a hlavní pracovní poměr

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ.

Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti.

Nejsem vdaná, o dítě bude postaráno partnerem, je po úrazu.

A poslední dotaz mám si dělat vlastní daňové přiznání, nebo je možnost čerpat daňový bonus měsíčně ve výplatě?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika B., 16.04.2018 18:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.04.2018 03:44 napsal/a:

Dobrý den,

Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete chodit do zaměstnání nebo podnikat. U rodičovského příspěvku se nijak nehodnotí to, jestli máte nebo nemáte nějaké příjmy (zaměstnání/podnikání apod.). Na rodičovský příspěvek máte nárok z titulu péče o dítě.

V zásadě jedinou podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je to, že se jedná o nejmladší dítě v rodině, a že je o něj zajištěna řádná celodenní péče. Tuto péči ale nemusíte zajišťovat vy sama. Pokud by se o dítě starala třeba babička, nebo váš partner (jak uvádíte v dotazu), tak je vše v pořádku a nárok na příspěvek určitě i nadále máte.

Co se týká vašeho nového zaměstnání a toho zda za vás zaměstnavatel bude odvádět sociální a zdravotní pojištění – zde bude záležet především na tom, jakou formu zaměstnaneckého poměru budete mít.

Pokud by se jednalo o standardní HPP (hlavní pracovní poměr), tak se vám pak z výplaty bude strhávat sociální a zdravotní pojištění (+ navíc sociální a zdravotní platí zaměstnavatel).

Pokud byste ale pracovala třeba na DPP, tak u dohody o pracovní činnosti se sociální a zdravotní pojištění platí, jen pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. Podobné je to pak i u DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tady se pojištění platí jen, pokud je sjednán rozhodný měsíční příjem vyšší než 2500 Kč.

Pokud byste měla běžný pracovní poměr a u svého zaměstnavatele podepsala prohlášení poplatníka k dani z příjmu fyzických osob („růžový papír“ co po vás bude nejspíše chtít podepsat mzdová účetní), tak by se vám v rámci měsíční výplaty uplatnila jak daňová sleva na poplatníka, což je sleva na dani ve výši 2070 Kč měsíčně. Stejně tak byste mohlo uplatnit i daňové zvýhodnění na dítě:

  • Na první dítě je to 1267 Kč měsíčně
  • Na druhé dítě je to 1617 Kč měsíčně
  • Na třetí a čtvrté dítě je to 2017 Kč měsíčně

Vzhledem k udávané výši příjmu (13 – 15 tisíc korun) by se vám pak adekvátní část daňového zvýhodnění připočítala k výplatě jako daňový bonus. Je tedy pravděpodobné, že by vaše čistá mzda byla vyšší než ta hrubá.

Co se týká daňového přiznání, tak tady záleží na tom, jestli jste i nadále OSVČ. Pokud ne, tak by za vás měl podávat DP zaměstnavatel. Pokud jste stále OSVČ, tak si jej musíte vyřešit sama, od zaměstnavatele dostanete jenom podklady týkající se příjmu ze závislé činnosti (zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď