Rodičovská a hlavní pracovní poměr

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ.

Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti.

Nejsem vdaná, o dítě bude postaráno partnerem, je po úrazu.

A poslední dotaz mám si dělat vlastní daňové přiznání, nebo je možnost čerpat daňový bonus měsíčně ve výplatě?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika B., 16.04.2018 18:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.04.2018 03:44 napsal/a:

Dobrý den,

Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete chodit do zaměstnání nebo podnikat. U rodičovského příspěvku se nijak nehodnotí to, jestli máte nebo nemáte nějaké příjmy (zaměstnání/podnikání apod.). Na rodičovský příspěvek máte nárok z titulu péče o dítě.

V zásadě jedinou podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je to, že se jedná o nejmladší dítě v rodině, a že je o něj zajištěna řádná celodenní péče. Tuto péči ale nemusíte zajišťovat vy sama. Pokud by se o dítě starala třeba babička, nebo váš partner (jak uvádíte v dotazu), tak je vše v pořádku a nárok na příspěvek určitě i nadále máte.

Co se týká vašeho nového zaměstnání a toho zda za vás zaměstnavatel bude odvádět sociální a zdravotní pojištění – zde bude záležet především na tom, jakou formu zaměstnaneckého poměru budete mít.

Pokud by se jednalo o standardní HPP (hlavní pracovní poměr), tak se vám pak z výplaty bude strhávat sociální a zdravotní pojištění (+ navíc sociální a zdravotní platí zaměstnavatel).

Pokud byste ale pracovala třeba na DPP, tak u dohody o pracovní činnosti se sociální a zdravotní pojištění platí, jen pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. Podobné je to pak i u DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tady se pojištění platí jen, pokud je sjednán rozhodný měsíční příjem vyšší než 2500 Kč.

Pokud byste měla běžný pracovní poměr a u svého zaměstnavatele podepsala prohlášení poplatníka k dani z příjmu fyzických osob („růžový papír“ co po vás bude nejspíše chtít podepsat mzdová účetní), tak by se vám v rámci měsíční výplaty uplatnila jak daňová sleva na poplatníka, což je sleva na dani ve výši 2070 Kč měsíčně. Stejně tak byste mohlo uplatnit i daňové zvýhodnění na dítě:

  • Na první dítě je to 1267 Kč měsíčně
  • Na druhé dítě je to 1617 Kč měsíčně
  • Na třetí a čtvrté dítě je to 2017 Kč měsíčně

Vzhledem k udávané výši příjmu (13 – 15 tisíc korun) by se vám pak adekvátní část daňového zvýhodnění připočítala k výplatě jako daňový bonus. Je tedy pravděpodobné, že by vaše čistá mzda byla vyšší než ta hrubá.

Co se týká daňového přiznání, tak tady záleží na tom, jestli jste i nadále OSVČ. Pokud ne, tak by za vás měl podávat DP zaměstnavatel. Pokud jste stále OSVČ, tak si jej musíte vyřešit sama, od zaměstnavatele dostanete jenom podklady týkající se příjmu ze závislé činnosti (zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď

Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ. Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let. Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď