Rodičovská a hlavní pracovní poměr

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ.

Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti.

Nejsem vdaná, o dítě bude postaráno partnerem, je po úrazu.

A poslední dotaz mám si dělat vlastní daňové přiznání, nebo je možnost čerpat daňový bonus měsíčně ve výplatě?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika B., 16.04.2018 18:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.04.2018 03:44 napsal/a:

Dobrý den,

Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete chodit do zaměstnání nebo podnikat. U rodičovského příspěvku se nijak nehodnotí to, jestli máte nebo nemáte nějaké příjmy (zaměstnání/podnikání apod.). Na rodičovský příspěvek máte nárok z titulu péče o dítě.

V zásadě jedinou podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je to, že se jedná o nejmladší dítě v rodině, a že je o něj zajištěna řádná celodenní péče. Tuto péči ale nemusíte zajišťovat vy sama. Pokud by se o dítě starala třeba babička, nebo váš partner (jak uvádíte v dotazu), tak je vše v pořádku a nárok na příspěvek určitě i nadále máte.

Co se týká vašeho nového zaměstnání a toho zda za vás zaměstnavatel bude odvádět sociální a zdravotní pojištění – zde bude záležet především na tom, jakou formu zaměstnaneckého poměru budete mít.

Pokud by se jednalo o standardní HPP (hlavní pracovní poměr), tak se vám pak z výplaty bude strhávat sociální a zdravotní pojištění (+ navíc sociální a zdravotní platí zaměstnavatel).

Pokud byste ale pracovala třeba na DPP, tak u dohody o pracovní činnosti se sociální a zdravotní pojištění platí, jen pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. Podobné je to pak i u DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tady se pojištění platí jen, pokud je sjednán rozhodný měsíční příjem vyšší než 2500 Kč.

Pokud byste měla běžný pracovní poměr a u svého zaměstnavatele podepsala prohlášení poplatníka k dani z příjmu fyzických osob („růžový papír“ co po vás bude nejspíše chtít podepsat mzdová účetní), tak by se vám v rámci měsíční výplaty uplatnila jak daňová sleva na poplatníka, což je sleva na dani ve výši 2070 Kč měsíčně. Stejně tak byste mohlo uplatnit i daňové zvýhodnění na dítě:

  • Na první dítě je to 1267 Kč měsíčně
  • Na druhé dítě je to 1617 Kč měsíčně
  • Na třetí a čtvrté dítě je to 2017 Kč měsíčně

Vzhledem k udávané výši příjmu (13 – 15 tisíc korun) by se vám pak adekvátní část daňového zvýhodnění připočítala k výplatě jako daňový bonus. Je tedy pravděpodobné, že by vaše čistá mzda byla vyšší než ta hrubá.

Co se týká daňového přiznání, tak tady záleží na tom, jestli jste i nadále OSVČ. Pokud ne, tak by za vás měl podávat DP zaměstnavatel. Pokud jste stále OSVČ, tak si jej musíte vyřešit sama, od zaměstnavatele dostanete jenom podklady týkající se příjmu ze závislé činnosti (zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď