Rodičovská a mateřská po návratu ze zahraničí

Dobry den,

Vim, ze tady uz podobny dotaz byl, ale stejne prosim alespon o strucnou odpoved. S manzelem chceme odjet na nekolim let do zahranici a pracovat tam, planujeme se vsak vratit a zalozit rodinu v Cesku.

Ja nejsem obcanem Cr (manzel ano), ale v krajine jsem 10 let zila a mam tady povoleni k pobytu (trvaly pobyt nahlaseny bohuzel nemam) a taky jsem tady 5 let pracovala a pred tym studovala.

Mela bych ja nebo manzel po navratu ze zahranici narok na rodicovskou nebo materskou v pripade, ze bych rodila uz v Cr? Muzu neco udelat abych pripadne odchodem narok nestratila uplne?

V krajine, kam odchazime zadny narok na prispevek mit nebudeme, a chceme urcite deti vychovavat doma v Cr.

Dekuji a omlouvam se za svou cestinu :)

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Kika K., 13.12.2016 07:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.12.2016 12:56 napsal/a:

Dobrý den,

„mateřská“ tedy přesněji peněžitá pomoc v mateřství (PPM) spadá mezi nemocenské dávky. Na tu vzniká nárok v případě splnění podmínek. Především tedy pokud v době jejího zahájení (6 – 8 týdnů před porodem), jste účastníkem nemocenského pojištění, a pokud současně splňujte podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Nemocenské pojištění si nemůžete „jen tak“ sama platit. Buďto jej za vás platí zaměstnavatel v rámci povinných odvodů, nebo si případně můžete NP platit jako OSVČ dobrovolně.

Reálně tedy, abyste vy nebo manžel měli nárok na PPM, pak to znamená být po návratu ze zahraničí v ČR zaměstnán alespoň oněch cca 9 měsíců.

„Rodičovská“, resp. tedy rodičovský příspěvek patří mezi sociální dávky. U nich pak již není ani tak podstatné, jestli jste před tím v ČR pracovala nebo ne. Podstatné je, že vy, manžel a dítě jste/nejste občany ČR a máte/nemáte zde trvalý pobyt a také to že máte/nemáte v ČR „bydliště“.

Tím bydlištěm je zde myšleno to, že v ČR skutečně žijete, máte zde třeba zaměstnání apod. Není dost dobře možné být dlouhodobě v zahraničí a přitom pobírat české sociální dávky. Pokud se před nebo i po narození dítěte vrátíte do ČR, budete zde žít, mít trvalý pobyt pak byste na rodičovský příspěvek nárok mít měli.

Pokud v ČR nemáte trvalý pobyt, tak je vyžadováno, abyste v ČR byla hlášena k pobytu alespoň po dobu 365 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď