Co mám dělat po skončení rodičovské dovolené?

Dobrý den,

po ukončení střední školy jsem v září nastoupila na úřad práce, kde jsem brzy zjistila, že jsem těhotná. Tudíž jsem nestihla najít zaměstnání a po porodu jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, dostávám rodičovský příspěvek na 3 roky (po skončení RD se nemám kam vrátit do zaměstnání).

S manželem se rozmýšlíme nad druhým dítětem. Chci se zeptat, když otěhotním, ale během těhotenství bude mít moje dítě, o které se teď starám, již 3 roky a mně budou zbývat do porodu třeba jen 2 měsíce, co mám dělat v této době?

Bude za mě stát odvádět sociální a zdravotní pojištění, když mi již skončí rodičovská dovolená? Nebo si ho mám tuto dobu platit sama?

Co bych si případně měla vyřídit? Mam se jít zaregistrovat na úřad práce, i když budu vědět, že za 2 měsíce porodím a nastoupím znovu na RD?

Dekuji mockrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina G., 28.11.2016 12:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.11.2016 18:27 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve pouze pro přesnost: nyní nejste na rodičovské dovolené. Na rodičovské dovolené byste mohla být, pokud byste byla před porodem zaměstnána (a vaše zaměstnání stále trvalo). To jste ale nebyla. Jste doma s dítětem a pobíráte rodičovský příspěvek. Fakticky se tím pro vás nic nemění, je to stejné, jako byste byla na rodičovské dovolené a současně dostávala rodičovský příspěvek, ve vašem případě to ale opravdu není rodičovská dovolená v tom smyslu, jak to chápou zákony.

Každopádně ale, jakmile vám skončí výplata rodičovského příspěvku, pak můžete jít na Úřad práce (to je vaše právo, ne povinnost). I když jste před porodem byla studentka, resp. nezaměstnaná, a zřejmě nikdy nepracovala, po ukončení rodičovského příspěvku vám bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je běžně požadováno, abyste v posledních dvou letech nejméně 12 měsíců „pracovala“ (přesněji tedy je požadována doba účasti na důchodovém pojištění v tomto rozsahu). U žen které jsou na rodičovské a/nebo dostávají rodičovský příspěvek, jim je ale doba, kdy byly doma s dítětem, započítána jako tzv. „náhradní doba pojištění“. Tím pádem máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ta je ale poměrně nízká. Tím, že jste byla doma s dítětem, nepracovala a neměla jiné příjmy, než rodičovský příspěvek, tak u vás není možno provést výpočet výše podpory v nezaměstnanosti z nějakého průměrného příjmu. V takovém případě se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR a to tak že:

  • První dva měsíce máte 15% z průměrné mzdy
  • Druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy
  • Zbytek doby pak 11% z průměrné mzdy

Aktuálně by se vám podpora počítala z částky 26480 Kč (v roce 2017 to už ale může být jiná, trochu vyšší částka). První dva měsíce byste tedy měla něco málo přes 3800 Kč, a pak by částka klesala.

V době kdy jste vedená v evidenci UP, za vás zdravotní pojištění hradí stát. Sociální pojištění sice neplatí, ale doba v evidenci UP může být následně započítána do nároku na důchod (maximálně jeden rok).

Takže se vám určitě vyplatí zajít na ÚP. Dostanete nějaké peníze (podpora v nezaměstnanosti) a nemusíte platit zdravotní pojištění.

Jinou možností je pak zůstat doma s dítětem jako osoba pečující o dítě do 7 let. Pak můžete na svou zdravotní pojišťovnu oznámit, že pečujete o dítě do 7 roků, a také nemusíte platit zdravotní pojištění. Ale jinak už nic dalšího nedostáváte. I když bude vaše podpora nízká, pořád by to bylo skoro 8 tisíc korun (pokud by se jednalo o zmíněné dva měsíce), takže myslím, že je pro vás lepší řešit dobu mezi koncem rodičovského příspěvku na první dítě a narozením druhého dítěte (kdy budete mít opět nárok na rodičovský příspěvek) tím že budete vedená jako nezaměstnaná na UP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď