Rodičovská dovolená a narození druhého dítěte

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jak mám postupovat.

Máme syna (18 měsíců) a jsem v 32. týdnu těhotenství. U prvního syna jsem čerpala PPM a poté od prosince loňského roku RP ve výši 11.500,- Do porodu tento příspěvek nestihnu vyčerpat, ale pokud jsem to správně pochopila, tak v momentě narození druhého dítěte, tento RP zaniká.

V případě prvního dítěte jsem měla možnost volby jak výše RP, tak délky RD – jak to bude u druhého dítěte? A jak mám postupovat při hlášení těchto změn na příslušném úřadu?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Radka K., 18.12.2016 20:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 16:07 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu nepíšete, jak je to s vaším zaměstnáním. Píšete jen, že u prvního dítěte jste měla PPM. Pokud vaše zaměstnání doposud trvá, pak byste měla mít nárok na PPM i u druhého dítěte. Vzhledem k udávanému týdnu těhotenství by vám pak na ni nárok vznikla již teď někdy?

Pokud ale váš pracovní poměr zanikl během mateřské nebo rodičovské, a vy jste tedy bez zaměstnání, pak na PPM mít nárok zřejmě nebudete. V takovém případě pak nemáte ani možnost volby výše rodičovského příspěvku. A dostaly byste „automaticky“ variantu na 4 roky, tedy 7600 Kč prvních 9 měsíců po narození dítěte, a následně 3800 Kč do 4 roků.

Možnost volby u rodičovského je pak případně ještě možná na základě doložení příjmu otce dítěte. Pro možnost volby RP stačí, když je možné alespoň u jednoho z rodičů určit vyměřovací základ.

Pokud tedy nemáte nárok na PPM, pak se obracejte rovnou na Úřad práce, k datu narození druhého dítěte vám opravdu zaniká nárok na rodičovský příspěvek na první dítě, ale současně by vám vznikal nárok na RP na druhé dítě. Platí zde obecná povinnost hlásit podobné změny do 8 dní.

Pokud ale máte nárok na PPM, tak tu byste si již brzy měla vyřídit (lékař, zaměstnavatel, ČSSZ). Pokud byste měla nárok na PPM, tak tím také přicházíte o rodičovský příspěvek. Také není možné mít současně RP a PPM – resp. mohl by vám být vyplácen pouze v případě, že by vaše „mateřská“ byla nižší než aktuální výše RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď