Rodičovská dovolená a podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, jsem OSVČ a manžel zaměstnanec. Na mateřské dovolené byl manžel.

Nyní půjdu na rodičovskou dovolenou, která se vypočítá z manželova příjmu ze zaměstnaneckého poměru já.

Bohužel manžel nyní skončil v zaměstnání (dohoda bez uvedení důvodu) a přihlásil se na úřad práce a bude pobírat podporu v nezaměstnanosti.

Nebudou se krýt tyto dávky a má rodičovská určená z manželova přijmu a jeho podpora v nezaměstnanosti, také stanovena z jeho přijmu?

Lze je pobírat současně.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Zuzana N., 07.07.2017 10:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2017 17:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste OSVČ, pak se u vás nedá hovořit o rodičovské dovolené v pravém slova smyslu. Rodičovská dovolená, je opravdu „dovolená“, kterou poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci z důvodu péče o dítě do 3 roků. Vám jaksi nemá, kdo poskytnout dovolenou, tedy se nebude jednat o rodičovskou dovolenou.

Máte tedy spíše na mysli to, že nyní budete podávat žádost o rodičovský příspěvek. O rodičovský příspěvek si můžete požádat i vy, i když jste neměla nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM). U rodičovského příspěvku postačuje, pokud je možné příslušný vyměřovací základ stanovit alespoň u jednoho z rodičů.

Žádost o rodičovský příspěvek může být vyplněna na vás. A váš manžel pak bude jen dokládat výši vyměřovacího základu v příslušném formuláři - Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Na základě toho, je pak možné provést volbu výše rodičovského příspěvku.

To, že je nyní manžel nezaměstnaný, a dostává podporu v nezaměstnanosti, by nemělo ničemu vadit. Podstatné je to, že měl nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

To, že vy budete dostávat rodičovský příspěvek, a on bude dostávat podporu v nezaměstnanosti, spolu nijak nekoliduje. Mohou nastat i případy, kdy jeden člověk dostává současně podporu v nezaměstnanost, i rodičovský příspěvek. Tyto dvě dávky spolu nijak nesouvisí a nijak se vzájemně neovlivňují.

Podpora v nezaměstnanosti je vyplácena na základě toho, že váš manžel v posledních dvou letech „pracoval“ nejméně 12 měsíců (resp. byl účasten na důchodovém pojištění po tuto dobu).

Rodičovský příspěvek je pak vyplácen na základě toho, že je zajišťována řádná celodenní péče o nejmladší dítě v rodině. Nárok na něj byste měla, i kdyby se nedokládal příjem manžela. Není to tak, že by se rodičovský příspěvek „vyplácel z manželova příjmu“. Doložení manželova příjmu má vliv právě jen na možnost volby výše RP.

Byť se obě dávky vyřizují na Úřadu práce, nijak spolu nejsou spojeny. Alespoň tedy ne v tom smyslu, na který se ptáte vy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď