Rodičovská dovolená u 2 zaměstnavatelů

Dobrý den,

v srpnu 2016 mám termín porodu. Již několik let jsem zaměstnaná u 2 zaměstnavatelů – u zaměstnavatele A na plný úvazek, u zaměstnavatele B na 0,6 úvazku. Po porodu nastoupím na mateřskou dovolenou a po ní na rodičovskou dovolenou. U zaměstnavatele A bych chtěla opět nastoupit zpět na plný úvazek v září 2017 (zaměstnavatel s tím tak počítá). Část práce mohu dělat z domova a není nutné, abych byla stále na pracovišti. Pokud budu na pracovišti, o dítě se bude starat babička nebo otec dítěte (podmínku zajištění celodenní péče o dítě tedy splníme). U zaměstnavatele B bych ale dál (minimálně další rok) chtěla čerpat rodičovskou dovolenou, protože zaměstnání zde je náročné na dojíždění a nutnost být na pracovišti.

Moje otázky:

1) je možné u jednoho zaměstnavatele nastoupit po roce zpět a u druhého zaměstnavatele čerpat i nadále rodičovskou dovolenou?

2) je možné pobírat v takové situaci rodičovský příspěvek (za splnění podmínky zajištění celodenní péče o dítě)?

3) Je lepší zaměstnavateli B nahlásit předem spíše delší nebo kratší rodičovskou dovolenou (uvažuji o 2 nebo 3 letech věku dítěte – záleží, kdy přijmou dítě do školky).

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Tereza B., 10.03.2016 08:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2016 13:49 napsal/a:

Dobrý den,

obecně platí, že každý pracovní poměr je do určité míry „izolovaný“. Tedy jedná se primárně o vztah mezi Vámi a zaměstnavatelem. Takže je možné, abyste byla v pracovní neschopnosti v jednom pracovním poměru a přitom pracovala pro druhého zaměstnavatele. Stejně tak může čerpat dovolenou u jednoho zaměstnavatele, a při tom chodit do práce k druhému zaměstnavateli. To samé pak platí i pro „mateřskou“ nebo „rodičovskou“.

K Vašim dotazům:

  1. Dle zákona Vám zaměstnavatel musí umožnit čerpat mateřskou a následně pak i rodičovskou dovolenou až do 3 roků věku dítěte. To, jestli tohoto práva využijete u obou zaměstnavatelů, nebo jen u jednoho z nich, je pouze na Vašem rozhodnutí. Je tedy možné čerpat rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele B a při tom i nadále pracovat pro zaměstnavatele A
  2. U rodičovského příspěvku (na rozdíl od jiných sociálních dávek), se nijak nehodnotí příjmy žadatele. Během čerpání RP tedy můžete i nadále pracovat, podnikat, nebo obecně mít příjem v „libovolné“ výši a na RP to nemá žádný vliv.
    Je zde pouze podmínka, že do 2 roků věku dítěte, ho nesmíte dávat do školky (popř. jeslí) na dobu delší než 46 hodin týdně, a současně, pokud o něj „nepečujete“ Vy sama, tak musí být zajištěna péče o dítě jinou dospělou (resp. zletilou) osobou. Žádné další podmínky nebo omezení nejsou.
  3. Zaměstnavateli B v zásadě nemusíte hlásit nic předem. Zaměstnavatel, dle zákona, „nemá na výběr“, rodičovskou dovolenou Vám musí umožnit. Na druhou stranu, osobně bych volila „v rámci slušnosti“ cestu, kdy to zaměstnavateli oznámím s určitým předstihem, aby si případně mohl zajistit náhradu. Současně je „jedno“ jestli zaměstnavateli nahlásíte RD na 2 nebo 3 roky. I kdybyste nahlásila jen dva roky, a následně požadovala prodloužení RD do 3 roků, tak Vám zaměstnavatel musí vyhovět. Jak jsem již psala, je to spíše o vztahu mezi Vámi a zaměstnavatelem. Z pohledu zákona máte nárok na RD až do 3 roků dítěte a můžete ji čerpat podle svého uvážení, a zaměstnavatel Vám to musí umožnit.
 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď