Rodičovská dovolená u 2 zaměstnavatelů

Dobrý den,

v srpnu 2016 mám termín porodu. Již několik let jsem zaměstnaná u 2 zaměstnavatelů – u zaměstnavatele A na plný úvazek, u zaměstnavatele B na 0,6 úvazku. Po porodu nastoupím na mateřskou dovolenou a po ní na rodičovskou dovolenou. U zaměstnavatele A bych chtěla opět nastoupit zpět na plný úvazek v září 2017 (zaměstnavatel s tím tak počítá). Část práce mohu dělat z domova a není nutné, abych byla stále na pracovišti. Pokud budu na pracovišti, o dítě se bude starat babička nebo otec dítěte (podmínku zajištění celodenní péče o dítě tedy splníme). U zaměstnavatele B bych ale dál (minimálně další rok) chtěla čerpat rodičovskou dovolenou, protože zaměstnání zde je náročné na dojíždění a nutnost být na pracovišti.

Moje otázky:

1) je možné u jednoho zaměstnavatele nastoupit po roce zpět a u druhého zaměstnavatele čerpat i nadále rodičovskou dovolenou?

2) je možné pobírat v takové situaci rodičovský příspěvek (za splnění podmínky zajištění celodenní péče o dítě)?

3) Je lepší zaměstnavateli B nahlásit předem spíše delší nebo kratší rodičovskou dovolenou (uvažuji o 2 nebo 3 letech věku dítěte – záleží, kdy přijmou dítě do školky).

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Tereza B., 10.03.2016 08:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2016 13:49 napsal/a:

Dobrý den,

obecně platí, že každý pracovní poměr je do určité míry „izolovaný“. Tedy jedná se primárně o vztah mezi Vámi a zaměstnavatelem. Takže je možné, abyste byla v pracovní neschopnosti v jednom pracovním poměru a přitom pracovala pro druhého zaměstnavatele. Stejně tak může čerpat dovolenou u jednoho zaměstnavatele, a při tom chodit do práce k druhému zaměstnavateli. To samé pak platí i pro „mateřskou“ nebo „rodičovskou“.

K Vašim dotazům:

  1. Dle zákona Vám zaměstnavatel musí umožnit čerpat mateřskou a následně pak i rodičovskou dovolenou až do 3 roků věku dítěte. To, jestli tohoto práva využijete u obou zaměstnavatelů, nebo jen u jednoho z nich, je pouze na Vašem rozhodnutí. Je tedy možné čerpat rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele B a při tom i nadále pracovat pro zaměstnavatele A
  2. U rodičovského příspěvku (na rozdíl od jiných sociálních dávek), se nijak nehodnotí příjmy žadatele. Během čerpání RP tedy můžete i nadále pracovat, podnikat, nebo obecně mít příjem v „libovolné“ výši a na RP to nemá žádný vliv.
    Je zde pouze podmínka, že do 2 roků věku dítěte, ho nesmíte dávat do školky (popř. jeslí) na dobu delší než 46 hodin týdně, a současně, pokud o něj „nepečujete“ Vy sama, tak musí být zajištěna péče o dítě jinou dospělou (resp. zletilou) osobou. Žádné další podmínky nebo omezení nejsou.
  3. Zaměstnavateli B v zásadě nemusíte hlásit nic předem. Zaměstnavatel, dle zákona, „nemá na výběr“, rodičovskou dovolenou Vám musí umožnit. Na druhou stranu, osobně bych volila „v rámci slušnosti“ cestu, kdy to zaměstnavateli oznámím s určitým předstihem, aby si případně mohl zajistit náhradu. Současně je „jedno“ jestli zaměstnavateli nahlásíte RD na 2 nebo 3 roky. I kdybyste nahlásila jen dva roky, a následně požadovala prodloužení RD do 3 roků, tak Vám zaměstnavatel musí vyhovět. Jak jsem již psala, je to spíše o vztahu mezi Vámi a zaměstnavatelem. Z pohledu zákona máte nárok na RD až do 3 roků dítěte a můžete ji čerpat podle svého uvážení, a zaměstnavatel Vám to musí umožnit.
 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď