Rodičovská – nemocenská – navazující mateřská a souběh s DPP

Dobrý den,

v současnosti jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v dubnu 2018. Prvnímu dítěti budou 3 roky v prosinci 2018.

U zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou, a zároveň v současnosti u stejného zaměstnavatele pracuji z domova na dohodu o provedení práce (v objemu 300h za rok, jiná pracovní náplň, než byla v původní pracovní smlouvě).

Nyní jsem znovu těhotná, termín porodu polovina září 2018 (nástup na PPM je tedy možný nejdříve od poloviny července). V případě, že bych se s ošetřujícím lékařem domluvila na vystavení neschopenky na období duben-červenec 2018, je možné současně pracovat dále na dohodu o provedení práce? Nebo je souběh nemocenské a dohody nemožný?

Zároveň by mě zajímalo, zda má čerpaná nemocenská vliv na výši PPM? (Zvažuji ještě variantu rozvolnění rodičovského příspěvku až do doby nástupu na PPM).

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana N., 24.04.2018 12:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.2018 00:46 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, je možné vykonávat i jiné zaměstnání nebo třeba podnikání. Tedy to, že byste pracovala na DPP, a současně u HPP byla v pracovní neschopnosti (a pobírala nemocenské dávky), se vzájemně nevylučuje.

To co je podstatné, je abyste během pracovní neschopnosti dodržovala podmínky, které musíte plnit jako „práce neschopná“. Jedná se především o dodržování léčebných podmínek, a režimu vycházek.

V dotazu nepíšete, jestli DPP vykonáváte z domu, nebo jestli chodíte někam do kanceláře. Pokud byste například chodila do kanceláře, tak během doby, kdy budete na neschopence, byste se musela přizpůsobit tomu, jaké vám lékař nastaví vycházky.

Obdobně – a teď jen teoretický příklad – pokud by vám například lékař (vzhledem k vašemu těhotenství), například zakázal manipulovat s těžšími předměty nebo se vyhýbat stresujícímu prostředí, a vaše práce na DPP by zahrnovala právě manipulaci s těžšími předměty nebo práci se zvýšenou mírou stresu, pak by se jednalo o porušení léčebného režimu.

Co se týká druhé části dotazu – vliv nemocenských dávek na výši PPM – tak zde to nemá vůbec žádný  vliv. Nemocenské dávky do výpočtu výše PPM vůbec nevstupují. Navíc platí, že pokud se vám má druhé dítě narodit do 4 roků věku toho prvního, tak by se PPM měla počítat na základě příjmu z doby před prvním porodem (PPM na druhé dítě by tedy měla být stejná, jako u prvního dítěte, resp., výpočet bude vycházet ze stejného příjmu) – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Je zde také ta DPP – pokud by to bylo tak, že u DPP máte příjem vyšší než 10.000 Kč měsíčně, tak by za vás zaměstnavatel měl odvádět sociální, zdravotní a hlavně nemocenské pojištění. Pokud by to bylo tak, že i u DPP splňujete podmínky pro nárok na PPM (270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění a to, že v době zahájení PPM budete účastníkem NP), pak byste mohla mít nárok na PPM i na základě této DPP.

Pokud máte více zaměstnání/úvazků ve kterých jsou splněny podmínky pro PPM, pak se vám PPM spočítá pro každé z těchto zaměstnání samostatně a vy pak máte nárok na celkový součet těchto jednotlivých PPM.

Viz stejný zákon, paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď