Rodičovská – nemocenská – navazující mateřská a souběh s DPP

Dobrý den,

v současnosti jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v dubnu 2018. Prvnímu dítěti budou 3 roky v prosinci 2018.

U zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou, a zároveň v současnosti u stejného zaměstnavatele pracuji z domova na dohodu o provedení práce (v objemu 300h za rok, jiná pracovní náplň, než byla v původní pracovní smlouvě).

Nyní jsem znovu těhotná, termín porodu polovina září 2018 (nástup na PPM je tedy možný nejdříve od poloviny července). V případě, že bych se s ošetřujícím lékařem domluvila na vystavení neschopenky na období duben-červenec 2018, je možné současně pracovat dále na dohodu o provedení práce? Nebo je souběh nemocenské a dohody nemožný?

Zároveň by mě zajímalo, zda má čerpaná nemocenská vliv na výši PPM? (Zvažuji ještě variantu rozvolnění rodičovského příspěvku až do doby nástupu na PPM).

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana N., 24.04.2018 12:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.2018 00:46 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, je možné vykonávat i jiné zaměstnání nebo třeba podnikání. Tedy to, že byste pracovala na DPP, a současně u HPP byla v pracovní neschopnosti (a pobírala nemocenské dávky), se vzájemně nevylučuje.

To co je podstatné, je abyste během pracovní neschopnosti dodržovala podmínky, které musíte plnit jako „práce neschopná“. Jedná se především o dodržování léčebných podmínek, a režimu vycházek.

V dotazu nepíšete, jestli DPP vykonáváte z domu, nebo jestli chodíte někam do kanceláře. Pokud byste například chodila do kanceláře, tak během doby, kdy budete na neschopence, byste se musela přizpůsobit tomu, jaké vám lékař nastaví vycházky.

Obdobně – a teď jen teoretický příklad – pokud by vám například lékař (vzhledem k vašemu těhotenství), například zakázal manipulovat s těžšími předměty nebo se vyhýbat stresujícímu prostředí, a vaše práce na DPP by zahrnovala právě manipulaci s těžšími předměty nebo práci se zvýšenou mírou stresu, pak by se jednalo o porušení léčebného režimu.

Co se týká druhé části dotazu – vliv nemocenských dávek na výši PPM – tak zde to nemá vůbec žádný  vliv. Nemocenské dávky do výpočtu výše PPM vůbec nevstupují. Navíc platí, že pokud se vám má druhé dítě narodit do 4 roků věku toho prvního, tak by se PPM měla počítat na základě příjmu z doby před prvním porodem (PPM na druhé dítě by tedy měla být stejná, jako u prvního dítěte, resp., výpočet bude vycházet ze stejného příjmu) – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Je zde také ta DPP – pokud by to bylo tak, že u DPP máte příjem vyšší než 10.000 Kč měsíčně, tak by za vás zaměstnavatel měl odvádět sociální, zdravotní a hlavně nemocenské pojištění. Pokud by to bylo tak, že i u DPP splňujete podmínky pro nárok na PPM (270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění a to, že v době zahájení PPM budete účastníkem NP), pak byste mohla mít nárok na PPM i na základě této DPP.

Pokud máte více zaměstnání/úvazků ve kterých jsou splněny podmínky pro PPM, pak se vám PPM spočítá pro každé z těchto zaměstnání samostatně a vy pak máte nárok na celkový součet těchto jednotlivých PPM.

Viz stejný zákon, paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď