Rodičovská – nemocenská – navazující mateřská a souběh s DPP

Dobrý den,

v současnosti jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v dubnu 2018. Prvnímu dítěti budou 3 roky v prosinci 2018.

U zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou, a zároveň v současnosti u stejného zaměstnavatele pracuji z domova na dohodu o provedení práce (v objemu 300h za rok, jiná pracovní náplň, než byla v původní pracovní smlouvě).

Nyní jsem znovu těhotná, termín porodu polovina září 2018 (nástup na PPM je tedy možný nejdříve od poloviny července). V případě, že bych se s ošetřujícím lékařem domluvila na vystavení neschopenky na období duben-červenec 2018, je možné současně pracovat dále na dohodu o provedení práce? Nebo je souběh nemocenské a dohody nemožný?

Zároveň by mě zajímalo, zda má čerpaná nemocenská vliv na výši PPM? (Zvažuji ještě variantu rozvolnění rodičovského příspěvku až do doby nástupu na PPM).

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana N., 24.04.2018 12:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.2018 00:46 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, je možné vykonávat i jiné zaměstnání nebo třeba podnikání. Tedy to, že byste pracovala na DPP, a současně u HPP byla v pracovní neschopnosti (a pobírala nemocenské dávky), se vzájemně nevylučuje.

To co je podstatné, je abyste během pracovní neschopnosti dodržovala podmínky, které musíte plnit jako „práce neschopná“. Jedná se především o dodržování léčebných podmínek, a režimu vycházek.

V dotazu nepíšete, jestli DPP vykonáváte z domu, nebo jestli chodíte někam do kanceláře. Pokud byste například chodila do kanceláře, tak během doby, kdy budete na neschopence, byste se musela přizpůsobit tomu, jaké vám lékař nastaví vycházky.

Obdobně – a teď jen teoretický příklad – pokud by vám například lékař (vzhledem k vašemu těhotenství), například zakázal manipulovat s těžšími předměty nebo se vyhýbat stresujícímu prostředí, a vaše práce na DPP by zahrnovala právě manipulaci s těžšími předměty nebo práci se zvýšenou mírou stresu, pak by se jednalo o porušení léčebného režimu.

Co se týká druhé části dotazu – vliv nemocenských dávek na výši PPM – tak zde to nemá vůbec žádný  vliv. Nemocenské dávky do výpočtu výše PPM vůbec nevstupují. Navíc platí, že pokud se vám má druhé dítě narodit do 4 roků věku toho prvního, tak by se PPM měla počítat na základě příjmu z doby před prvním porodem (PPM na druhé dítě by tedy měla být stejná, jako u prvního dítěte, resp., výpočet bude vycházet ze stejného příjmu) – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Je zde také ta DPP – pokud by to bylo tak, že u DPP máte příjem vyšší než 10.000 Kč měsíčně, tak by za vás zaměstnavatel měl odvádět sociální, zdravotní a hlavně nemocenské pojištění. Pokud by to bylo tak, že i u DPP splňujete podmínky pro nárok na PPM (270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění a to, že v době zahájení PPM budete účastníkem NP), pak byste mohla mít nárok na PPM i na základě této DPP.

Pokud máte více zaměstnání/úvazků ve kterých jsou splněny podmínky pro PPM, pak se vám PPM spočítá pro každé z těchto zaměstnání samostatně a vy pak máte nárok na celkový součet těchto jednotlivých PPM.

Viz stejný zákon, paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM u druhého dítěte při zkráceném úvazku

-

Dobrý den, měla bych dotaz, jelikož z práce i ČSSZ mi dali jiné odpovědi. Jsem na rodičovské dovolené, dítě je dvouleté. Od jejich 7 měsíců jsem se vrátila do práce na částečný úvazek 0.2 formou dodatku k původní smlouvě. Nyní uvažujeme nad druhým dítětem, ale nevím, jak je to s PPM. Nyní mám samozřejmě plat […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka a PPM a skončení rodičovské

-

Dobrý den, v červnu 2023 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek na první dítko a rodičovská dovolená stále běží (v zaměstnání jsem nahlásila do 3 let věku 19. 5. 2024), ale pátrala jsem, když tedy jsem si oficiálně vyčerpala rodičovský příspěvek, jak mám postupovat dál. Na pojišťovně jsem se ptala, že se mám obrátit na svého zaměstnavatele. […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď