Rodičovský příspěvek na druhé dítě

Dobrý den,

nyní jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (dala jsem si prodlouženou variantu)

Za pár měsíců se mi narodí druhý potomek (ale v průběhu rodičovské dovolené mi zanikl pracovní poměr na dobu určitou).

Budu muset převést RD hned na manžela, abych si mohla volit délku a výši dalšího RD??

Jak při tomto postupovat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika S., 27.0362017 11:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.06.2017 12:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste aktuálně nezaměstnaná (pracovní poměr zanikl během rodičovské dovolené), pak u vás nebude možné stanovit vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství. Při narození druhého dítěte tedy nebudete mít nárok na „mateřskou“, a podle aktuálně platných pravidel, byste ani nemohla provádět volbu výše/délky RP.

Na druhou stranu není potřeba řešit nějaké „převádění na manžela“. U rodičovského příspěvku to funguje tak, že žádost o rodičovský příspěvek si podáte vy. Manžel pak bude v žádosti sice také uveden, ale pouze jako druhý rodič. Není potřeba aby o RP žádal přímo on. U rodičovského příspěvku postačuje, pokud je možné příslušný vyměřovací základ stanovit alespoň u jednoho z rodičů.

Manžel pak k žádosti o rodičovský příspěvek doloží příslušný formulář „Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“, který mu potvrdí jeho zaměstnavatel, a na základě toho, můžete provést volbu výše/délky rodičovského příspěvku.

Není pro to potřeba žádný speciální postup. V běžné žádosti o rodičovský příspěvek je přímo kolonka kam „Požaduji výši dávky: _____ protože alespoň jednomu z rodičů lze stanovit k datu narození/převzetí nejmladšího dítěte denní vyměřovací základ“ – což se pak dokládá výše uvedeným formulářem od zaměstnavatele. A také příslušná políčka kam se vyplňují údaje o druhém rodiči

V dotazu píšete „za pár měsíců“. Pokud by náhodou těch „pár“ měsíců znamenalo, že rodičovský příspěvek budete řešit až od ledna 2018, pak se budou měnit podmínky pro možnost volby u RP.

Pak budete mít i jako nezaměstnaná (resp. jako osoba, u které není možné stanovit vyměřovací základ pro PPM), možnost zvolit výši rodičovského příspěvku, a to i na dobu 3 roky nebo do maximální výše 7600 Kč měsíčně.

Možnost volit výši/délku RP na základě příjmu manžela je zachována. Pokud by měl manžel dostatečně vysoký vyměřovací základ, pak je možné i podstatně rychlejší čerpání RP. Doposud byla maximální měsíční částka 11500 Kč, od 1. 1. 2018 to ale může být i přes 30000 Kč (maximum bude někde okolo 34000 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď