Rodičovský příspěvek na druhé dítě

Dobrý den,

nyní jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (dala jsem si prodlouženou variantu)

Za pár měsíců se mi narodí druhý potomek (ale v průběhu rodičovské dovolené mi zanikl pracovní poměr na dobu určitou).

Budu muset převést RD hned na manžela, abych si mohla volit délku a výši dalšího RD??

Jak při tomto postupovat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika S., 27.0362017 11:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.06.2017 12:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste aktuálně nezaměstnaná (pracovní poměr zanikl během rodičovské dovolené), pak u vás nebude možné stanovit vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství. Při narození druhého dítěte tedy nebudete mít nárok na „mateřskou“, a podle aktuálně platných pravidel, byste ani nemohla provádět volbu výše/délky RP.

Na druhou stranu není potřeba řešit nějaké „převádění na manžela“. U rodičovského příspěvku to funguje tak, že žádost o rodičovský příspěvek si podáte vy. Manžel pak bude v žádosti sice také uveden, ale pouze jako druhý rodič. Není potřeba aby o RP žádal přímo on. U rodičovského příspěvku postačuje, pokud je možné příslušný vyměřovací základ stanovit alespoň u jednoho z rodičů.

Manžel pak k žádosti o rodičovský příspěvek doloží příslušný formulář „Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“, který mu potvrdí jeho zaměstnavatel, a na základě toho, můžete provést volbu výše/délky rodičovského příspěvku.

Není pro to potřeba žádný speciální postup. V běžné žádosti o rodičovský příspěvek je přímo kolonka kam „Požaduji výši dávky: _____ protože alespoň jednomu z rodičů lze stanovit k datu narození/převzetí nejmladšího dítěte denní vyměřovací základ“ – což se pak dokládá výše uvedeným formulářem od zaměstnavatele. A také příslušná políčka kam se vyplňují údaje o druhém rodiči

V dotazu píšete „za pár měsíců“. Pokud by náhodou těch „pár“ měsíců znamenalo, že rodičovský příspěvek budete řešit až od ledna 2018, pak se budou měnit podmínky pro možnost volby u RP.

Pak budete mít i jako nezaměstnaná (resp. jako osoba, u které není možné stanovit vyměřovací základ pro PPM), možnost zvolit výši rodičovského příspěvku, a to i na dobu 3 roky nebo do maximální výše 7600 Kč měsíčně.

Možnost volit výši/délku RP na základě příjmu manžela je zachována. Pokud by měl manžel dostatečně vysoký vyměřovací základ, pak je možné i podstatně rychlejší čerpání RP. Doposud byla maximální měsíční částka 11500 Kč, od 1. 1. 2018 to ale může být i přes 30000 Kč (maximum bude někde okolo 34000 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Předčasný návrat do zaměstnání z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, prosím o informaci: Paní, která si písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku 2. dítěte tj. do 24. 5. 2024, se chce najednou od 1. 6. 2022 vrátit zpět do nepřetržitého provozu 12-ti hodinových směn, včetně nočních, jako pracovnice v sociálních službách (pro těžce zdravotně postižené). Na můj dotaz, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě v roce 2022 a dočerpání rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. První dítě se mi narodilo v srpnu 2020. Nárok na mateřskou jsem měla jen díky tomu, že jsem v únoru 2020, úspěšně absolvovala vysokou školu a v březnu hned nastoupila do práce. Druhé dítě čekám na konec července 2022. A můj dotaz zní, zda mám nárok na mateřskou nebo […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené a narození druhého dítěte – jaké jsou možnosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Když bych měla termín porodu až po vyčerpání rodičovské dovolené (kterou mám na 3 roky). Prvnímu dítěti budou 3 roky 18. 1. 2023. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se dále postupuje? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď