Rodičovský příspěvek a porodné po návratu ze zahraničí

Dobrý den,

zanedlouho se stěhuji zpět do ČR z Anglie spolu s partnerem a 7 měsíčním synem. Už vím, že musím nejprve zařídit synovi český rodný list, občanství, pojištění a pediatra, také potvrzení z UK, že jsem zde pracovala a jak dlouho. S tímto jít na sociálku požádat o rodičovský příspěvek.

Předpokládám, že mám na něj nárok (Trvalé bydliště v ČR), chtěla bych se zeptat, jestli mi bude vyplacen i příspěvek zpětně? Od jedné maminky vím, že se vyplácí půl roku zpětně a mám na to nárok. Je k tomu potřeba zařídit něco navíc? Mohu si zvolit délku rodičák nebo ho dostanu na 4 roky? (dítě narozené prosinec 2016). Dále se chci zeptat, jak je to ohledně porodného.

Vím, že mohu zažádat do jednoho roku dítěte, ale že se to počítá z příjmu rodiny. Jak by to bylo v mém případě, když jsme s partnerem pracovali v zahraničí? Předpokládám, že se to musí počítat jinak, v UK jsme měli téměř minimální mzdu, avšak je to nesrovnatelné s minimální mzdou z Česka.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza , 30.06.2017 23:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.07.2017 16:46 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek se určitě nevyplácí za půl roku zpětně. Podobně jako i u dalších sociálních dávek je možné žádat o vyplacení dávky maximálně o 3 měsíce zpětně - viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 53:

(3) Došlo-li podle § 52 k novému posouzení nároku na dávku nebo její výši, dávka se

a) přizná, vyplatí nebo se její výše zvýší, a to zpětně nejvýše tři měsíce ode dne, kdy orgán rozhodující o dávce zjistil, že je třeba nově nárok na dávku nebo její výši posoudit, nebo kdy oprávněná osoba o přiznání dávky, její výplatu nebo zvýšení požádá, nebo

Rodičovský příspěvek se ale od ostatních dávek trochu liší. Zatímco jiné dávky jsou obvykle „pevně“ stanoveny na základě nějakého výpočtu – u rodičovského příspěvek si máte případně možnost volit výši dávky – podmínky pro možnost volby výše rodičovského příspěvku jsou uvedeny v paragrafu 30, zákon o státní sociální podpoře https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#p30.

Při splnění podmínek je aktuálně maximální výše rodičovského příspěvek maximálně 11500 Kč měsíčně (tedy celá částka takto může být vyčerpána za cca 19 měsíců). Od 1. 1. 2018 se navíc podmínky pro volbu výše RP budou měnit – bude zrušeno omezení na maximální výši RP (resp. maximální výše bude omezena výší vyměřovacího základu). Nově pak bude možné mít (při dostatečně vysokém vyměřovacím základu), rodičovský příspěvek i přes 30 tisíc korun měsíčně (pak by byl vyplacen už za cca 6 měsíců).

Co se týká porodného (a vlastně i rodičovského příspěvku), u nároku na sociální dávky není důležité jenom to, kdo máte trvalé bydliště, ale i to kde máte bydliště. Pod termínem „bydliště“ se vy smyslu nároku na sociální dávky se rozumí toto:

(6) Osoba má bydliště na území České republiky, zejména pokud se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou.

Samotné trvalé bydliště v ČR nárok na dávky nezakládá, podstatné je i to kde žadatel (a případně jeho rodina) skutečně žije, pracuje apod.

Nárok na porodné pak vzniká, pokud příjem rodiny v rozhodném období – kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte nepřevyšuje 2,7 násobek životního minima. Neprovádí se žádný „přepočet“ ve smyslu, že když jste v Anglii měla minimální mzdu, tak by se pro nárok v ČR započítala česká minimální mzda nebo tak něco. Příjmy ze zaměstnání v zahraničí jsou uváděny v přílišném formuláři v té výši, v jaké vám byly vypláceny.

S tím, co přesně bude potřeba doložit pro jednotlivé dávky, vám případně poradí na Úřadu práce, kde se to tyto dávky žádá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď