Rodičovský příspěvek – otec dítěte je OSVČ

Dobrý den,

v srpnu 2018 budu nastupovat na rodičovský příspěvek, dnem porodu dítěte, na PMM nárok nemám, otec dítěte (nejsme manželé), podniká jako OSVČ.

Sociální a nemocenské pojištění platil, je možné si díky němu vybrat tříletou variantu 7600/měsíčné, i když doma s dítětem budu já?

Popřípadě, co budeme k tomu potřebovat, ať si to můžeme na úřadě vyřídit, myslím jaké potvrzení,

děkuji Katka K.

Dotaz poslal/a: Katka K. , 14.03.2018 07:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.03.2018 17:08 napsal/a:

Dobrý den,

Píšete, že otec dítěte podniká jako OSVČ a platil si sociální a nemocenské pojištění. Je otázka jestli se opravdu jednalo o nemocenské pojištění, nebo jestli to bylo zdravotní pojištění. To je podstatný rozdíl. OSVČ si musí sám platit sociální a zdravotní pojištění. To je povinné ze zákona.

Nemocenské pojištění si ale OSVČ platit nemusí. Jeho placení je dobrovolné, a tak si nemocenské pojištění většina OSVČ neplatí.

Pokud by bylo placeno nemocenské pojištění, tak je následně možné vypočítat vyměřovací základ, na jehož základě je prováděna volba délky (a tedy i výše) rodičovského příspěvku. Pokud by si nemocenské pojištění neplatil, pak je možnost volby značně omezena.

U rodičovského příspěvku každopádně stačí, pokud je možné příslušný vyměřovací základ stanovit alespoň u jednoho z rodičů. Není podstatné, že vy sama nemůžete doložit žádné příjmy, z nichž by se dal stanovit vyměřovací základ. O rodičovský příspěvek si požádat můžete. Ve formuláři žádosti o RP je pak kolonka, kde se uvádí, že vyměřovací základ je možné stanovit alespoň u jednoho z rodičů, a k žádosti se pak dokládají příslušné dokumenty, které tuto skutečnost dokládají (stačí tedy, když potřebné dokumenty doloží otec dítěte).

Od 1. 1. 2018 také začala platit novela zákona číslo 117/1995 Sb., zákon o státní sociální podpoře. Tento zákon mimo jiné upravuje podmínky pro rodičovský příspěvek.

Až do konce roku 2017 platilo, že pokud ani jednomu z rodičů nebylo možné stanovit vyměřovací základ, pak byl „automaticky“ nárok jen na 4-letou variantu RP (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč, následně pak 3800 Kč po zbytek doby do 4 roků dítěte).

Od 1. 1. 2018 si ale můžete i v tomto případě (když nemáte vyměřovací základ a tím pádem i nárok na mateřskou) zvolit variantu rodičovského příspěvku na kdy byste dostávala 7600 Kč měsíčně. Tu byste pak dostávala cca 29 měsíců, tedy přibližně 2,5 roku.

Takže ano, bez ohledu na to, jestli otec dítěte platil nemocenské pojištění můžete mít rodičovský příspěvek až do výše 7600 Kč (nebo i nižší, pokud byste ho chtěla mít do 3 roků dítěte). Pokud otec dítěte platil nemocenské pojištění a měl dostatečně vysoký vyměřovací základ, pak je možné, že byste si mohli zvolit i rodičovský příspěvek na kratší dobu (vyšší měsíční částku než 7600 Kč měsíčně).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď