Rodičovský příspěvek – narození druhého dítěte

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat mam synka 20 měsíců starého a jsem v 6 mesici těhotenství. Můj dotaz se týče toho jestli lze zvýšit čerpáni rodičovského příspěvku na syna. Prý o rodičovský příspěvek na prvního syna přijdu, až se narodí druhy.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: anna d., 30.09.2016 13:12

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.10.2016 05:59 napsal/a:
 

Dobrý den,

Ano, máte pravdu v tom, že není možné pobírat současně rodičovský příspěvek a mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství) nebo rodičovský příspěvek na dvě děti.

Nárok na rodičovský příspěvek je pouze na nejmladší (resp. poslední narozené) dítě.

Zvýšení rodičovského příspěvku je možné – záleží ale na tom, zda splňujete podmínky (vy nebo otec dítěte). Konkrétně se jedná o to, že pokud jste před narozením prvního dítěte měla nárok na mateřskou (PPM) nebo pokud u vás či otce dítěte bylo možné stanovit vyměřovací základ v dostatečné výši, pak máte možnost volby výše RP.

Pokud jste ale třeba byla nezaměstnaná a nyní dostáváte RP v základní výši (tj. 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč do 4 roků věku dítěte) pak možnost změny výše RP není.

Podmínky pro změnu výše RP – viz zákon o státní sociální podpoře, paragraf 30:

§ 30

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho výše

(1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220000 Kč, není-li dále stanoveno jinak.           

(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku podle odstavců 3 a 4 je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.            

(3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší

(4) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže             

a) lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7600 Kč,

b) ke dni narození nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě;

odstavec 3 věta druhá platí i zde.           

(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

Pokud máte možnost změnit výši RP, pak se co nejdříve obraťte na místní úřad práce a zde požádejte o změnu. Maximální možná výše rodičovského příspěvku je 11500 Kč měsíčně. Více už není možné. Pokud jste ale nyní v 6 šestém měsíci těhotenství, tak byste mohla mít alespoň po nějakou dobu více peněz.

K datu narození druhého dítěte (nebo k datu kdy začnete čerpat mateřskou na druhé dítě) nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,