Rodičovský příspěvek když dítě chodí do školky

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Nastoupila jsem 1. 9. 2016 do zaměstnání a moje dcera o školky, myslela jsem si, že jsem měla rodičovský příspěvek do konce srpna, ale spletla jsem se a rodičovský příspěvek mám až do března.

Chci se tedy zeptat, jaké jsou podmínky, když já jsem zaměstnaná a malá je ve školce, můžu pobírat rodičák, a přitom mít malou ve školce, a já pracovat, nebo musím rodičovský příspěvek vrátit?

Děkuji moc za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Petra M., 10.11.2016 12:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.11.2016 02:31 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na rozdíl do mateřské dovolené (a pobírání peněžité pomoci v mateřství), můžete během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, v zásadě neomezeně pracovat. Je naprosto běžné, že ženy dostávají rodičovský příspěvek a přitom už chodí do zaměstnání (nebo na nějakou brigádu formou DPP či DPČ).

U rodičovského příspěvku v souvislosti s pracující ženou je vlastně jenom jedno omezení:

Předpokladem pro nárok na RP je to, že osoba čerpající rodičovský příspěvek, zajistí pro dítě řádnou celodenní péči. Zákon už ale neříká, že o dítě musí pečovat právě tato osoba. Pokud by vám dítě třeba hlídala babička, považuje se podmínka zajištění řádné celodenní péče za splněnou. Podobné je to, i když dítě chodí do školky.

V souvislosti se školkou je zde omezení u dětí, kterým jsou méně než 2 roky. U nich platí, že nesmí chodit do školky na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. Pokud má ale dítě více než 2 roky, pak již může do školky chodit „neomezeně“. Viz zákon o státní sociální podpoře, paragraf 31:

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže

a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci,

b) dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zařízenou pro zdravotně postižené děti nebo jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně,

c) dítě zdravotně postižené pravidelně navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně,

d) dítě navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, a jestliže oba rodiče nebo osamělý rodič je osobou závislou na pomoci jiné osoby ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) podle zákona o sociálních službách,

e) rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou, nejde-li o případy uvedené v písmenu a), v době, kdy je výdělečně činný nebo je žákem nebo studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání (§ 12 až 15), s výjimkou studia za trvání služebního poměru příslušníků ozbrojených sil;

docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

Nepíšete, kolik roků má Vaše dcera. Pokud by měla méně než dva roky, a chodila na „celý“ den do školky, každý den, pak ano, musela byste toto oznámit na Úřad práce, a případně vrátit rodičovský příspěvek za dobu, kdy tam takto chodila. Pokud má ale již více než dva roky, pak nemusíte nic řešit ani nikde nic hlásit, a rodičovský příspěvek budete dostávat až do doby, než jej kompletně vyčerpáte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď