Do kdy musím požádat o rodičovský příspěvek

Dobrý den, prosím Vás o radu.

Mám 5-ti měsíční miminko, před porodem jsem nepracovala a byla jsem v evidenci ÚP, tudíž mám nárok pouze na rodičovský příspěvek.

Do kdy nejpozději o něj musím požádat? Nemohu to nikde najít.

Mockrát děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Dana H., 08.03.2016 16:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.03.2016 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

Není stanovena žádná lhůta ani povinnost žádat si o rodičovský příspěvek. Kdo o něj nemá zájem, tak o něj žádat nemusí. Asi proto, žádnou lhůtu nemůžete najít.

Ve Vašem případě ale platí, že byste o rodičovský příspěvek měla požádat „ihned“, čím dříve tím lépe, jinak už nyní „přicházíte“ o peníze.

Obecně platí, že na rodičovský příspěvek vzniká nárok buď dnem narození dítěte, nebo po skončení čerpání mateřské dovolené.

Celková výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun a může být vyplácen nejdéle do 4 roků věku dítěte.

Pokud jste byla nezaměstnaná, pak si nemůžete zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku a máte tedy základní variantu na 4 roky. Tedy prvních 9 měsíců částku 7600 a následně pak do 4 roků dítěte 3800.

Pokud má dítě již 5 měsíců a podáte žádost nyní, pak jste v nejlepším případě přišla jen o dva měsíce (tedy cca 7600 Kč). Jde o to, že u dávek je možné žádat pouze o 3 měsíce zpětně – první dva měsíce, kdy máte na dávku nárok vám tedy „propadnou“:

§ 53

(3) Došlo-li podle § 52 k novému posouzení nároku na dávku nebo její výši, dávka se

a) přizná, vyplatí nebo se její výše zvýší, a to zpětně nejvýše tři měsíce ode dne, kdy orgán rozhodující o dávce zjistil, že je třeba nově nárok na dávku nebo její výši posoudit, nebo kdy oprávněná osoba o přiznání dávky, její výplatu nebo zvýšení požádá,

Pokud by vám nyní byla přiznána dávka zpětně (o ony 3 měsíce), tak nyní budete dostávat 9 měsíců (resp. 3 + 6) částku 7600 Kč, a poté oněch 3800 Kč, ale zřejmě tak již nestihnete vyčerpat celou částku (zmíněných 220 tisíc korun). Pokud byste o rodičovský příspěvek požádala ještě později, tak zjednodušeně každý měsíc přicházíte nejméně o 3800 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď