Úřad práce po skončení rodičovského příspěvku

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,

po rodičovském příspěvku mám v prosinci nastoupit do práce, ale chci dát hned výpověď.

Když ji podám, tak musím jít na úřad práce, ale právě v prosinci bych mela jít na operaci. Jak to mám udělat, když chci nastoupit na úřad práce. Jestli pro ně potřebuji, že na tu operaci jdu.

Dotaz poslal/a: Michaela T., 19.11.2016 13:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.11.2016 18:10 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na Úřad práce byste měla zajít do 3 dnů od skončení zaměstnání (nebo ukončení rodičovské dovolené, když jste nezaměstnaná). To je ale pouze vaše rozhodnutí. Není to povinnost. Jde ale o to, že pokud na Úřad práce přijdete do oněch 3 dnů, pak budete do evidence Úřadu práce zapsána k datu skončení posledního zaměstnání (konec rodičovské). Pokud byste na Úřad práce přišla později, pak budete do evidence zařazena, až k pozdějšímu datu.

V době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud byste mezi ukončením posledního zaměstnání a dnem, kdy budete zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání, byla několik dní (nebo i týdnů) doma, pak si za tuto dobu musíte platit zdravotní pojištění sama.

Pokud budete po skončení rodičovské vedena v evidenci Úřadu práce, pak také máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta ale bude jen velmi nízká. Pokud jste v posledních dvou letech byla jenom doma s dítětem a nepracovala (tedy žádný příjem ze zaměstnání a pouze jste pobírala rodičovský příspěvek), pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR – viz zákon o zaměstnanosti, paragraf 51:

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Průměrná mzda v ČR byla v předchozím kalendářním roce cca 26000 Kč, za první dva měsíce byste tedy dostávala cca 3800 Kč, a následně by se pak výše podpory snižovala.

Pokud je u Vás plánována operace, a vy jste ji měla do 7 dní od skončení posledního zaměstnání, pak byste mohla mít nárok i na nemocenské dávky. Do 7 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední činnosti, která zakládala účast na nemocenském pojištění), běží tzv. ochranná lhůta.

Pokud půjdete na ÚP hned po skončení zaměstnání, tak byste jim tam určitě měla říci o plánované operaci. Pokud k ní dojde až někdy v průběhu měsíce, pak poté bude potřeba doložit i „neschopenku“ od lékaře. Minimálně už jen proto, abyste měla „omluvenku“ ze schůzek, nebo aby vás v té době neposílali úředníci do nějakých firem, kde jsou volná místa.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď

DPN a výše podpory v nezaměstnanosti po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, k 30. 6. mi skočil pracovní poměr pro nadbytečnost. Odpracováno mám několik let. 2. 7. jsem se registrovala na úřadu práce. Od 7.7. Jsem na neschopence, prvních 14 dni zdarma, dávky od státu až od 15. dne nemoci. Bude mít tato skutečnost vliv na výši podpory v nezaměstnanosti? Provádí úřad kontrolu doma i […]

Zobrazit odpověď