Úřad práce po skončení rodičovského příspěvku

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,

po rodičovském příspěvku mám v prosinci nastoupit do práce, ale chci dát hned výpověď.

Když ji podám, tak musím jít na úřad práce, ale právě v prosinci bych mela jít na operaci. Jak to mám udělat, když chci nastoupit na úřad práce. Jestli pro ně potřebuji, že na tu operaci jdu.

Dotaz poslal/a: Michaela T., 19.11.2016 13:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.11.2016 18:10 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na Úřad práce byste měla zajít do 3 dnů od skončení zaměstnání (nebo ukončení rodičovské dovolené, když jste nezaměstnaná). To je ale pouze vaše rozhodnutí. Není to povinnost. Jde ale o to, že pokud na Úřad práce přijdete do oněch 3 dnů, pak budete do evidence Úřadu práce zapsána k datu skončení posledního zaměstnání (konec rodičovské). Pokud byste na Úřad práce přišla později, pak budete do evidence zařazena, až k pozdějšímu datu.

V době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud byste mezi ukončením posledního zaměstnání a dnem, kdy budete zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání, byla několik dní (nebo i týdnů) doma, pak si za tuto dobu musíte platit zdravotní pojištění sama.

Pokud budete po skončení rodičovské vedena v evidenci Úřadu práce, pak také máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta ale bude jen velmi nízká. Pokud jste v posledních dvou letech byla jenom doma s dítětem a nepracovala (tedy žádný příjem ze zaměstnání a pouze jste pobírala rodičovský příspěvek), pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR – viz zákon o zaměstnanosti, paragraf 51:

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Průměrná mzda v ČR byla v předchozím kalendářním roce cca 26000 Kč, za první dva měsíce byste tedy dostávala cca 3800 Kč, a následně by se pak výše podpory snižovala.

Pokud je u Vás plánována operace, a vy jste ji měla do 7 dní od skončení posledního zaměstnání, pak byste mohla mít nárok i na nemocenské dávky. Do 7 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední činnosti, která zakládala účast na nemocenském pojištění), běží tzv. ochranná lhůta.

Pokud půjdete na ÚP hned po skončení zaměstnání, tak byste jim tam určitě měla říci o plánované operaci. Pokud k ní dojde až někdy v průběhu měsíce, pak poté bude potřeba doložit i „neschopenku“ od lékaře. Minimálně už jen proto, abyste měla „omluvenku“ ze schůzek, nebo aby vás v té době neposílali úředníci do nějakých firem, kde jsou volná místa.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď