Úřad práce po skončení rodičovského příspěvku

Dobrý den chtěla jsem se zeptat,

po rodičovském příspěvku mám v prosinci nastoupit do práce, ale chci dát hned výpověď.

Když ji podám, tak musím jít na úřad práce, ale právě v prosinci bych mela jít na operaci. Jak to mám udělat, když chci nastoupit na úřad práce. Jestli pro ně potřebuji, že na tu operaci jdu.

Dotaz poslal/a: Michaela T., 19.11.2016 13:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.11.2016 18:10 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na Úřad práce byste měla zajít do 3 dnů od skončení zaměstnání (nebo ukončení rodičovské dovolené, když jste nezaměstnaná). To je ale pouze vaše rozhodnutí. Není to povinnost. Jde ale o to, že pokud na Úřad práce přijdete do oněch 3 dnů, pak budete do evidence Úřadu práce zapsána k datu skončení posledního zaměstnání (konec rodičovské). Pokud byste na Úřad práce přišla později, pak budete do evidence zařazena, až k pozdějšímu datu.

V době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud byste mezi ukončením posledního zaměstnání a dnem, kdy budete zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání, byla několik dní (nebo i týdnů) doma, pak si za tuto dobu musíte platit zdravotní pojištění sama.

Pokud budete po skončení rodičovské vedena v evidenci Úřadu práce, pak také máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta ale bude jen velmi nízká. Pokud jste v posledních dvou letech byla jenom doma s dítětem a nepracovala (tedy žádný příjem ze zaměstnání a pouze jste pobírala rodičovský příspěvek), pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR – viz zákon o zaměstnanosti, paragraf 51:

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Průměrná mzda v ČR byla v předchozím kalendářním roce cca 26000 Kč, za první dva měsíce byste tedy dostávala cca 3800 Kč, a následně by se pak výše podpory snižovala.

Pokud je u Vás plánována operace, a vy jste ji měla do 7 dní od skončení posledního zaměstnání, pak byste mohla mít nárok i na nemocenské dávky. Do 7 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední činnosti, která zakládala účast na nemocenském pojištění), běží tzv. ochranná lhůta.

Pokud půjdete na ÚP hned po skončení zaměstnání, tak byste jim tam určitě měla říci o plánované operaci. Pokud k ní dojde až někdy v průběhu měsíce, pak poté bude potřeba doložit i „neschopenku“ od lékaře. Minimálně už jen proto, abyste měla „omluvenku“ ze schůzek, nebo aby vás v té době neposílali úředníci do nějakých firem, kde jsou volná místa.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ošetřovné (OČR) a nemocenská kvůli karanténě

-

Dobrý den, Mám dotaz ohledně OČR a PN. Nyní jsem se synem na OČR. Příští týden jdeme na testy a v případě pozitivity nás čeká karanténa a PN. Když ukončím třeba na 10 dní OČR a budu mít PN z důvodu karantény, mohu se pak opět vrátit na OČR, pokud se škola neotevře? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak dlouho mohu být na nemocenské?

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím Vás informovat, jak dlouho mohu být na nemocenské, když jsem evidována na UP. V lednu to bude rok, jak jsem na nemocenské, a po celý ten čas jsem, jak říkám na UP. Děkuji za odpověď, můžete mi prosím odepsat na email Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce výpočet nemocenské

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, z čeho se na Úřadu práce vypočítá nemocenská? Z podpory v nezaměstnanosti nebo z výplaty, kterou jsem měla před tím v zaměstnání? Děkuji za radu!

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá nemocenská po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, Jsem už třetí rok na rodičovské dovolené, která by mi měla za dva měsíce skončit. Jsem už ale zase těhotná. S doktorkou jsem se bavila, že by mi po skončení rodičovské napsala neschopenku na rizikové těhotenství, abych se nemusela na těch pár měsíců vracet do práce, takže bych byla doma až do začátku mateřské. […]

Zobrazit odpověď