Rodičovský příspěvek a mateřská dovolená

Dobrý den, máme s manželem v pěstounské péči kluka.

Brzy mu budou 4 roky. Jsem doma na mateřské dovolené určené zákonem 26 týdnů. Pobírám peněžitou pomoc v mateřství, denní dávku 272Kč, DVZ 388,-. Na kluka není vybrán ještě celých 220 tisíc korun.

Manžel pracuje v Rakousku. Je možné, aby zažádal manžel o rodičovský příspěvek a získali bychom alespoň část těchto zbývajících peněz? Nebo je vůbec nějaký způsob jak vyčerpat zbytek těchto peněz?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana H., 08.12.2016 19:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 12:42 napsal/a:

Dobrý den,

Je mi líto, ale není žádná možnost, jak vyčerpat rodičovský příspěvek na první dítě, pokud jste již na mateřské dovolené s druhým dítětem. Zákon toto nijak neumožňuje.

Jakmile zahájíte čerpání PPM na druhé dítě, tak je tím automatiky ukončen nárok na rodičovský příspěvek na první dítě.

Viz zákon o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.):

§ 30 Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho výše

(1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220000 Kč, není-li dále stanoveno jinak.

§ 30a (1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

Nárok na čerpání rodičovského příspěvku (v době kdy již dostáváte PPM na druhé dítě) byste mohla mít jen v případě, že by tato PPM byla nižší než rodičovský příspěvek – viz paragraf 30b:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu

Viz výše uvedená citace, není ani možné, abyste vy čerpala PPM (peněžitou pomoc v mateřství) a váš muž současně rodičovský příspěvek. To zákon neumožňuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď