Rodičovský příspěvek a mateřská dovolená

Dobrý den, máme s manželem v pěstounské péči kluka.

Brzy mu budou 4 roky. Jsem doma na mateřské dovolené určené zákonem 26 týdnů. Pobírám peněžitou pomoc v mateřství, denní dávku 272Kč, DVZ 388,-. Na kluka není vybrán ještě celých 220 tisíc korun.

Manžel pracuje v Rakousku. Je možné, aby zažádal manžel o rodičovský příspěvek a získali bychom alespoň část těchto zbývajících peněz? Nebo je vůbec nějaký způsob jak vyčerpat zbytek těchto peněz?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana H., 08.12.2016 19:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 12:42 napsal/a:

Dobrý den,

Je mi líto, ale není žádná možnost, jak vyčerpat rodičovský příspěvek na první dítě, pokud jste již na mateřské dovolené s druhým dítětem. Zákon toto nijak neumožňuje.

Jakmile zahájíte čerpání PPM na druhé dítě, tak je tím automatiky ukončen nárok na rodičovský příspěvek na první dítě.

Viz zákon o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.):

§ 30 Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho výše

(1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220000 Kč, není-li dále stanoveno jinak.

§ 30a (1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

Nárok na čerpání rodičovského příspěvku (v době kdy již dostáváte PPM na druhé dítě) byste mohla mít jen v případě, že by tato PPM byla nižší než rodičovský příspěvek – viz paragraf 30b:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu

Viz výše uvedená citace, není ani možné, abyste vy čerpala PPM (peněžitou pomoc v mateřství) a váš muž současně rodičovský příspěvek. To zákon neumožňuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď