Rodičovský příspěvek – nedokončené studium střední školy

Dobrý den,

je mi 18 let, čekám miminko a do školy nechodím, mám ukončený 1. ročník střední školy, ve studiu ale budu pokračovat.

Mám nárok na nějaký příspěvek na dítě, když nepracuji a ani nestuduji?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna N., 17.12.2016 16:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2016 17:14 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud nepracujete, a ani jste v průběhu studia nepracovala (což ani vzhledem k udávanému prvnímu ročníku střední školy ani příliš nepředpokládám), tak podle všeho určitě nebudete mít nárok na „mateřskou“ tedy peněžitou pomoc v mateřství. Na tu vzniká nárok především u žen, které byly zaměstnány (nebo si jako OSVČ hradili dobrovolné nemocenské pojištění).

Mohly by se vás ale týkat tři sociální dávky v souvislosti s narozením a péčí o dítě. Je to rodičovský příspěvek, porodné a přídavky na dítě.

Na rodičovský příspěvek máte nárok, i když jste před porodem nepracovala a máte neukončené studium. Na rodičovský příspěvek vzniká nárok z titulu řádné celodenní péče o dítě do 4 let věku dítěte.

V případě, že jste nepracovala, tak máte nárok pouze na základní variantu rodičovského příspěvku, tj. aktuálně byste po narození dítěte dostávala prvních 9 měsíců částku 7600 Kč, a následně pak každý měsíc až do 4 let věku dítěte částku 3800 Kč.

Na porodné, což je jednorázová sociální dávka, která je při narození prvního dítěte ve výši 13500 Kč, byste měla nárok, pokud by v kalendářním čtvrtletí byl váš příjem (a otce dítěte) nižší než 2,7 násobek životního minima. Tedy pokud by se dítě narodilo třeba v dubnu 2017, pak se budou posuzovat příjmy za leden – březen 2017. Pokud by průměrný měsíční příjem (vás a otce dítěte) byl nižší než 20 817 Kč měsíčně, pak na tuto sociální dávku (porodné) nárok mít budete. Vyplácí se po narození dítěte.

A nakonec jsou zde přídavky na dítě. Na jedno dítě do 6 roků je to částka 500 Kč měsíčně. Pokud by v předchozím kalendářním roce (přesněji je to vždy období září až srpen, podobně jako školní rok) byl příjem „rodiny“ nižší než 2,4 násobek životního minima, aktuálně tedy 18 504 Kč měsíčně, pak je nárok i na tuto dávku (příspěvek na dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď