Rodičovský příspěvek, manžel je OSVČ

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené (od 5/2015) a plánuji druhé dítě.

V průběhu RD mi byl ukončen pracovní poměr, nebudu mít tudíž nárok na mateřskou. Ale jak je to s rodičovským příspěvkem?

Manžel je OSVČ a údajně lze čerpat rodičovský příspěvek na něj, pokud si platí nemocenské pojištění.

Jak dlouho před porodem musí toto pojištění platit a v jaké výši?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela P., 13.01.2017 11:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.01.2017 21:27 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek máte nárok „automaticky“ už jen tím, že se vám narodí dítě a vy o něj řádně pečujete. Tedy, i když jste byla před narozením dítěte nezaměstnaná, a nemáte tak nárok na „mateřskou“ (resp. nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, PPM), přesto máte po narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek.

U něj hraje roli zaměstnání před porodem pouze s ohledem na možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku.

Pokud byste před narozením druhého dítěte byla nezaměstnaná, pak u vás není možné určit vyměřovací základ a dostávala byste tak rodičovský příspěvek v základní variantě na 4 roky. Tedy prvních 9 měsíců je to 7600 Kč měsíčně a zbytek doby pak 3800 Kč.

Tady ale záleží na tom, kdy přesně se vám má narodit druhé dítěte. V průběhu roku 2017 by měla být schválena úprava zákona, který řeší mimo jiné i rodičovský příspěvek. A jednou z plánovaných změn je i to, že byste si mohla zvolit i variantu „na 3 roky“ (tedy 7600 Kč po celou dobu), i když jste před narozením dítěte nezaměstnaná.

Jinak co se týká manžela, který pracuje jako OSVČ – pokud by si platil nemocenské pojištění v minimální době 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a současně 180 dní v posledním roce před porodem, pak by mohl mít i on případně nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Nebo by případně bylo možné na základě toho, že si platí nemocenské pojištění alespoň zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku.

Není to přímo tak, že by rodičovský příspěvek musel čerpat manžel – o něj si v každém případě můžete požádat vy. A v žádosti pak stačí doložit příjem alespoň jednoho z rodičů (resp. postačuje, aby alespoň u jednoho z rodičů bylo možné stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky)

Nemocenské pojištění u OSVČ je dobrovolné. Minimální výše v roce 2017 je 115 Kč měsíčně.  Placení minimálního nemocenského pojištění vám ale umožní volbu výše RP pouze do 7600 Kč. Minimální nemocenské pojištění u OSVČ totiž odpovídá jen poměrně nízkému vyměřovacímu základu.

Pokud byste chtěla čerpat rodičovský příspěvek ve vyšší měsíční částce – aktuálně je to maximálně 11500 Kč měsíčně (ale i to se má v průběhu roku 2017 měnit), pak by si manžel musel platit vyšší nemocenské pojištění. S tím je to pak ale u OSVČ trochu složitější – není si možné platit libovolně vysoké nemocenské pojištění. Maximální výše nemocenského pojištění je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ v předchozím roce. Pokud jsou v přehledu přiznávány nízké příjmy, resp., vysoké náklady, pak nemůže být ani nemocenské pojištění příliš vysoké. Tohle si manžel pak může zjistit přímo na příslušné OSSZ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď