Rodičovský příspěvek, manžel je OSVČ

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené (od 5/2015) a plánuji druhé dítě.

V průběhu RD mi byl ukončen pracovní poměr, nebudu mít tudíž nárok na mateřskou. Ale jak je to s rodičovským příspěvkem?

Manžel je OSVČ a údajně lze čerpat rodičovský příspěvek na něj, pokud si platí nemocenské pojištění.

Jak dlouho před porodem musí toto pojištění platit a v jaké výši?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela P., 13.01.2017 11:34

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.01.2017 21:27 napsal/a:
 

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek máte nárok „automaticky“ už jen tím, že se vám narodí dítě a vy o něj řádně pečujete. Tedy, i když jste byla před narozením dítěte nezaměstnaná, a nemáte tak nárok na „mateřskou“ (resp. nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, PPM), přesto máte po narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek.

U něj hraje roli zaměstnání před porodem pouze s ohledem na možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku.

Pokud byste před narozením druhého dítěte byla nezaměstnaná, pak u vás není možné určit vyměřovací základ a dostávala byste tak rodičovský příspěvek v základní variantě na 4 roky. Tedy prvních 9 měsíců je to 7600 Kč měsíčně a zbytek doby pak 3800 Kč.

Tady ale záleží na tom, kdy přesně se vám má narodit druhé dítěte. V průběhu roku 2017 by měla být schválena úprava zákona, který řeší mimo jiné i rodičovský příspěvek. A jednou z plánovaných změn je i to, že byste si mohla zvolit i variantu „na 3 roky“ (tedy 7600 Kč po celou dobu), i když jste před narozením dítěte nezaměstnaná.

Jinak co se týká manžela, který pracuje jako OSVČ – pokud by si platil nemocenské pojištění v minimální době 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a současně 180 dní v posledním roce před porodem, pak by mohl mít i on případně nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Nebo by případně bylo možné na základě toho, že si platí nemocenské pojištění alespoň zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku.

Není to přímo tak, že by rodičovský příspěvek musel čerpat manžel – o něj si v každém případě můžete požádat vy. A v žádosti pak stačí doložit příjem alespoň jednoho z rodičů (resp. postačuje, aby alespoň u jednoho z rodičů bylo možné stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky)

Nemocenské pojištění u OSVČ je dobrovolné. Minimální výše v roce 2017 je 115 Kč měsíčně.  Placení minimálního nemocenského pojištění vám ale umožní volbu výše RP pouze do 7600 Kč. Minimální nemocenské pojištění u OSVČ totiž odpovídá jen poměrně nízkému vyměřovacímu základu.

Pokud byste chtěla čerpat rodičovský příspěvek ve vyšší měsíční částce – aktuálně je to maximálně 11500 Kč měsíčně (ale i to se má v průběhu roku 2017 měnit), pak by si manžel musel platit vyšší nemocenské pojištění. S tím je to pak ale u OSVČ trochu složitější – není si možné platit libovolně vysoké nemocenské pojištění. Maximální výše nemocenského pojištění je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ v předchozím roce. Pokud jsou v přehledu přiznávány nízké příjmy, resp., vysoké náklady, pak nemůže být ani nemocenské pojištění příliš vysoké. Tohle si manžel pak může zjistit přímo na příslušné OSSZ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,