Rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli mám nárok na rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení.

S přítelem plánujeme dítě hned, jak ukončím střední školu. Jeho měsíční výplata je v čistém kolem 18 000,- a naše výdaje na bydlení a jídlo vyjdou tak tak do 18 000,- plus máme dluh, který po škole začnu splácet já ten činí 5 300,-.

Tak se chci zeptat, jestli bychom dostali nějaký malý příspěvek a jestli bych při pobírání rodičovského příspěvku mohla přes víkendy pracovat a vydělat aspoň těch 5000,- na dluh.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nikol A., 20.12.2016 04:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.12.2016 15:24 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek určitě nárok mít budete a to, i když jste nyní studentka, bez zaměstnání. Na rodičovský příspěvek můžete mít nárok ihned po narození dítěte. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč.

Pokud byste před narozením dítěte nepracovala, nebo měla jen nízké příjmy, tak si nemůžete zvolit variantu rodičovského příspěvku. V takovém případě byste pak aktuálně měla rodičovský příspěvek na 4 roky, tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby pak 3800 Kč.

Pokud by ale současně v žádosti o rodičovský příspěvek doložil svůj příjem váš přítel (otec dítěte), pak je možné provést volbu výše RP na základě jeho příjmu. Možnost volby výše RP je navázána na vyměřovací základ, který se odvíjí od hrubé mzdy. Tu vy neuvádíte (píšete jen o čisté mzdě), ale podle udávané čisté mzdy odhaduji, že byste pravděpodobně neměli mít problém dosáhnout ani na nejvyšší variantu RP, tedy 11500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců.

Jinak dále platí, že i během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete pracovat. A to jak formou nějaké práce na dohodu (dohoda o pracovní činnosti nebo o provedení práce), tak i v klasickém zaměstnání na hlavní pracovní poměr.

Je zde pouze omezení, že dítě do dvou let nesmí být dáváno do jeslí/školky na dobu delší než 46 hodin v měsíci. A také pro něj musíte zajistit řádnou celodenní péči – buď se o něj staráte přímo vy nebo nějaká jiná zletilá osoba (ale klidně to může být třeba babička, nebo otec dítěte, to ničemu nevadí).

Co se týká nároku na příspěvek na bydlení, tak to na základě vámi uvedených údajů asi nijak neposoudím. Abyste měli nárok na příspěvek na bydlení, tak bude záležet na tom, zda bydlíte v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě nebo v bytě v osobním vlastnictví. Také záleží na tom, zda máte v daném bytě/domě trvalý pobyt. Také na tom, kolik osob má v daném bytě/domě trvalý pobyt, o jak velké se jedná město, jaká je struktura vašich nákladů na bydlení atp.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď