Rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli mám nárok na rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení.

S přítelem plánujeme dítě hned, jak ukončím střední školu. Jeho měsíční výplata je v čistém kolem 18 000,- a naše výdaje na bydlení a jídlo vyjdou tak tak do 18 000,- plus máme dluh, který po škole začnu splácet já ten činí 5 300,-.

Tak se chci zeptat, jestli bychom dostali nějaký malý příspěvek a jestli bych při pobírání rodičovského příspěvku mohla přes víkendy pracovat a vydělat aspoň těch 5000,- na dluh.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nikol A., 20.12.2016 04:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.12.2016 15:24 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek určitě nárok mít budete a to, i když jste nyní studentka, bez zaměstnání. Na rodičovský příspěvek můžete mít nárok ihned po narození dítěte. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč.

Pokud byste před narozením dítěte nepracovala, nebo měla jen nízké příjmy, tak si nemůžete zvolit variantu rodičovského příspěvku. V takovém případě byste pak aktuálně měla rodičovský příspěvek na 4 roky, tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby pak 3800 Kč.

Pokud by ale současně v žádosti o rodičovský příspěvek doložil svůj příjem váš přítel (otec dítěte), pak je možné provést volbu výše RP na základě jeho příjmu. Možnost volby výše RP je navázána na vyměřovací základ, který se odvíjí od hrubé mzdy. Tu vy neuvádíte (píšete jen o čisté mzdě), ale podle udávané čisté mzdy odhaduji, že byste pravděpodobně neměli mít problém dosáhnout ani na nejvyšší variantu RP, tedy 11500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců.

Jinak dále platí, že i během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete pracovat. A to jak formou nějaké práce na dohodu (dohoda o pracovní činnosti nebo o provedení práce), tak i v klasickém zaměstnání na hlavní pracovní poměr.

Je zde pouze omezení, že dítě do dvou let nesmí být dáváno do jeslí/školky na dobu delší než 46 hodin v měsíci. A také pro něj musíte zajistit řádnou celodenní péči – buď se o něj staráte přímo vy nebo nějaká jiná zletilá osoba (ale klidně to může být třeba babička, nebo otec dítěte, to ničemu nevadí).

Co se týká nároku na příspěvek na bydlení, tak to na základě vámi uvedených údajů asi nijak neposoudím. Abyste měli nárok na příspěvek na bydlení, tak bude záležet na tom, zda bydlíte v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě nebo v bytě v osobním vlastnictví. Také záleží na tom, zda máte v daném bytě/domě trvalý pobyt. Také na tom, kolik osob má v daném bytě/domě trvalý pobyt, o jak velké se jedná město, jaká je struktura vašich nákladů na bydlení atp.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

-

Dobrý den. Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi. Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila. Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď