Rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli mám nárok na rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení.

S přítelem plánujeme dítě hned, jak ukončím střední školu. Jeho měsíční výplata je v čistém kolem 18 000,- a naše výdaje na bydlení a jídlo vyjdou tak tak do 18 000,- plus máme dluh, který po škole začnu splácet já ten činí 5 300,-.

Tak se chci zeptat, jestli bychom dostali nějaký malý příspěvek a jestli bych při pobírání rodičovského příspěvku mohla přes víkendy pracovat a vydělat aspoň těch 5000,- na dluh.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nikol A., 20.12.2016 04:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.12.2016 15:24 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek určitě nárok mít budete a to, i když jste nyní studentka, bez zaměstnání. Na rodičovský příspěvek můžete mít nárok ihned po narození dítěte. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč.

Pokud byste před narozením dítěte nepracovala, nebo měla jen nízké příjmy, tak si nemůžete zvolit variantu rodičovského příspěvku. V takovém případě byste pak aktuálně měla rodičovský příspěvek na 4 roky, tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby pak 3800 Kč.

Pokud by ale současně v žádosti o rodičovský příspěvek doložil svůj příjem váš přítel (otec dítěte), pak je možné provést volbu výše RP na základě jeho příjmu. Možnost volby výše RP je navázána na vyměřovací základ, který se odvíjí od hrubé mzdy. Tu vy neuvádíte (píšete jen o čisté mzdě), ale podle udávané čisté mzdy odhaduji, že byste pravděpodobně neměli mít problém dosáhnout ani na nejvyšší variantu RP, tedy 11500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců.

Jinak dále platí, že i během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete pracovat. A to jak formou nějaké práce na dohodu (dohoda o pracovní činnosti nebo o provedení práce), tak i v klasickém zaměstnání na hlavní pracovní poměr.

Je zde pouze omezení, že dítě do dvou let nesmí být dáváno do jeslí/školky na dobu delší než 46 hodin v měsíci. A také pro něj musíte zajistit řádnou celodenní péči – buď se o něj staráte přímo vy nebo nějaká jiná zletilá osoba (ale klidně to může být třeba babička, nebo otec dítěte, to ničemu nevadí).

Co se týká nároku na příspěvek na bydlení, tak to na základě vámi uvedených údajů asi nijak neposoudím. Abyste měli nárok na příspěvek na bydlení, tak bude záležet na tom, zda bydlíte v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě nebo v bytě v osobním vlastnictví. Také záleží na tom, zda máte v daném bytě/domě trvalý pobyt. Také na tom, kolik osob má v daném bytě/domě trvalý pobyt, o jak velké se jedná město, jaká je struktura vašich nákladů na bydlení atp.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď