Rodičovský příspěvek – změny v čerpání od 1. 1. 2017

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na čerpání rodičovského příspěvku – zda je možno čerpat od 1. 1. 2017 měsíčně částku vyšší než 11500,-Kč (v závislosti na výši platu).

Nikde jsem se nedočetla, zda tento návrh byl schválen.

Děkuji za odpověď, Novotná

Dotaz poslal/a: Jana N., 28.11.2016 21:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.11.2016 20:25 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, existuje návrh novelizace zákona číslo 117/1995 Sb., Zákon o státní sociální podpoře, kterým by se mimo jiné, měly poměrně výrazně měnit podmínky, pro čerpání rodičovského příspěvku.

Konkrétně se má jednat o to, že nově by byla maximální výše rodičovského příspěvku stanovena až na 32 640 Kč. Ten, kdo by měl před rodičovskou dostatečně vysoké příjmy, by tak mohl dostávat měsíčně tuto nejvyšší částku a celý rodičovský příspěvek si vybrat již během šesti měsíců. Jsou zde ale i další změny.

Nově by třeba ti, kdo nyní mají (kvůli nízkému nebo žádnému) rodičovskou jen na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak do 4 roků jen 3800 Kč měsíčně), by mohli mít i variantu RP na 3 roky. Měla by se také zrušit podmínka, že dítě do 2 let nesmí chodit do jeslí/školky na více než 46 hodin v měsíci. Měla by také být zavedena placená dovolená pro tatínky. A i další změny.

Vše toto, ale zatím nebylo schváleno = proto jste se o tom ani nedočetla.

Shodou okolností, právě dnes (29. 11. 2016) měla v 14:00 začínat schůze poslanecké sněmovny, na jejímž programu je (mimo mnohé jiné) právě i projednávání těchto změn. Takže zatím je vše otevřené. Není zatím jisté, zda budou všechny tyto změny sváleny. A také, vzhledem k blížícímu se konci roku, i pokud budou schváleny, není zcela jisté, že by se to stihlo tak, aby byla účinnost k 1. 1. 2017.

Jaký bude výsledek, se dozvíme během několika následujících dní. Myslím, že je to natolik „velké“ téma, že stačí sledovat zprávy a pokud by se podmínky měli měnit, určit to tam bude zmíněno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné při pobírání RP

-

Dobrý den, snacha je na rodičovské dovolené (dítě má necelé dva roky). Má ona sama nárok na ošetřovné při uzavření ZŠ v říjnu 2020 na staršího syna, který má 9 let? Anebo manžel, který však je OSVČ? Děkuji za vaši odpověď, s pozdravem

Zobrazit odpověď