Rodičovský příspěvek – změny v čerpání od 1. 1. 2017

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na čerpání rodičovského příspěvku – zda je možno čerpat od 1. 1. 2017 měsíčně částku vyšší než 11500,-Kč (v závislosti na výši platu).

Nikde jsem se nedočetla, zda tento návrh byl schválen.

Děkuji za odpověď, Novotná

Dotaz poslal/a: Jana N., 28.11.2016 21:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.11.2016 20:25 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, existuje návrh novelizace zákona číslo 117/1995 Sb., Zákon o státní sociální podpoře, kterým by se mimo jiné, měly poměrně výrazně měnit podmínky, pro čerpání rodičovského příspěvku.

Konkrétně se má jednat o to, že nově by byla maximální výše rodičovského příspěvku stanovena až na 32 640 Kč. Ten, kdo by měl před rodičovskou dostatečně vysoké příjmy, by tak mohl dostávat měsíčně tuto nejvyšší částku a celý rodičovský příspěvek si vybrat již během šesti měsíců. Jsou zde ale i další změny.

Nově by třeba ti, kdo nyní mají (kvůli nízkému nebo žádnému) rodičovskou jen na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč a pak do 4 roků jen 3800 Kč měsíčně), by mohli mít i variantu RP na 3 roky. Měla by se také zrušit podmínka, že dítě do 2 let nesmí chodit do jeslí/školky na více než 46 hodin v měsíci. Měla by také být zavedena placená dovolená pro tatínky. A i další změny.

Vše toto, ale zatím nebylo schváleno = proto jste se o tom ani nedočetla.

Shodou okolností, právě dnes (29. 11. 2016) měla v 14:00 začínat schůze poslanecké sněmovny, na jejímž programu je (mimo mnohé jiné) právě i projednávání těchto změn. Takže zatím je vše otevřené. Není zatím jisté, zda budou všechny tyto změny sváleny. A také, vzhledem k blížícímu se konci roku, i pokud budou schváleny, není zcela jisté, že by se to stihlo tak, aby byla účinnost k 1. 1. 2017.

Jaký bude výsledek, se dozvíme během několika následujících dní. Myslím, že je to natolik „velké“ téma, že stačí sledovat zprávy a pokud by se podmínky měli měnit, určit to tam bude zmíněno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď