Rodičovský příspěvek pro Čechy žijící v zahraničí

Dobrý den,

jsem v posledním měsíci těhotenství se svým prvním dítětem a žiji poslední tři roky v Jihoafrické Republice. Mám stále trvalý pobyt v Čechách a s manželem plánujeme v budoucnu návrat do Čech.

Syn se nám teď v prosinci narodit tady v JARu a já bych se chtěla zeptat, jestli mam nárok na rodičovský příspěvek, a případně co je k tomu zapotřebí.

Předem moc dekuji za Vaší odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela S., 03.12.2016 09:02
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 03.12.2016 15:39 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek je jednou ze sociálních dávek vyplácených v rámci státní sociální podpory. Pro tyto sociální dávky pak platí, že na ně máte nárok, pokud jste občanem ČR a máte v ČR trvalý pobyt – což splňujete. Současně je ale požadováno, abyste měla na území České republiky i své bydliště.

Bydlištěm se rozumí místo dlouhodobého faktického pobytu nebo místo, kde má osoba středisko svých zájmů, například kde vykonává výdělečnou činnost, plní povinnou školní docházku apod.  Viz zákon o státní sociální podpoře (117/1995 Sb.), paragraf 3, odstavec 1:

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované           

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu, jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu1d), jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

Z toho tedy vyplývá, že pokud se v ČR dlouhodoběji nezdržujete, tak aktuálně byste na rodičovský příspěvek nárok neměla.

Samotný nárok na rodičovský příspěvek ale tímto automaticky nezaniká. Pokud byste se s dítětem vrátila ze zahraničí do ČR, v době do jeho 4 roků (nárok na rodičovský příspěvek je až do 4 roků věku dítěte), pak byste si o RP mohla požádat a vznikal by vám na něj nárok.

U Rodičovského příspěvku není žádná podmínka, že byste v předchozích letech, před podáním žádosti musela třeba v ČR pracovat nebo zde odvádět daně apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď