Rodičovský příspěvek v ČR pro cizince s českým zaměstnavatelem

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na rodičovský příspěvek v České republice za následujících okolnosti:

– já, manžel i děti máme slovenské občanství a trvalý pobyt na Slovensku

– současně máme přechodný pobyt v České republice (v bytě, který vlastníme)

– já i manžel od studii (tj. od 2007) pracujeme v České republice pro českého zaměstnavatele a účastníme se českého systému sociálního a zdravotního pojištěni.

Do tohoto bodu je samozřejmě jasné, že nárok na rodičovský příspěvek je v CR (a pro první dítě to tak skutečně bylo). Nicméně manžel však teď byl svým zaměstnavatelem vyslaný do Německa na cca 3 roky. Aktuálně tedy máme celá rodina přechodný pobyt na dobu určitou taky v Německu.

Manžel má nadále českého zaměstnavatele a účastní se českého sociálního systému (já taky – jsem na mateřské, ale stále mám svého českého zaměstnavatele, ke kterému se po rodičovské dovolené chci vrátit). Syn se již narodil v Německu a teď mi konči mateřská a nevím, kde žádat o rodičovský příspěvek.

Logicky bych to viděla na CR, jelikož všechny příspěvky na sociální zabezpečeni platíme a vždy jsme platili jen do českého systému, ale nevím, jak to ovlivni nás pobyt v Německu.

Moc děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Ivana B., 08.06.2017 12:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.06.2017 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že s tímto dotazem vám příliš neporadím. V případě, že by manžel pracoval pro německého zaměstnavatele, pak mám za to, že byste si o rodičovský příspěvek žádala v Německu. V tomto případě, kdy má českého zaměstnavatele si ale nejsem jistá.

U nároku na sociální dávky platí následující ustanovení zákona číslo 117/1995, zákon o státní sociální podpoře, paragraf 3:

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu, jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

Ve vašem případě sice máte na území ČR pobyt, je ale otázka, jak by bylo posouzeno, zda máte na území ČR v současné chvíli i bydliště? Co je to bydliště, ve smyslu tohoto zákona, je upraveno v zákoně číslo 111/2006 Sb., paragraf 5:

(6) Osoba má bydliště na území České republiky, zejména pokud se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou.

Vzhledem k tomu, že nyní budete dlouhodobě mimo ČR, tak si nejsem jistá, jak to bude hodnoceno.

Proto vám doporučím, abyste se obrátila přímo na úřad práce. Pokud jste nyní v zahraničí, a nemůžete si zajít na pobočku osobně, tak můžete zavolat na call centrum 844 844 803 (https://portal.mpsv.cz/sz/call_centrum). Tam by vám měli být schopni říci, jestli v tomto případě vzniká nárok na rodičovský příspěvek v ČR nebo ne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď