Rodičovský příspěvek v ČR pro cizince s českým zaměstnavatelem

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na rodičovský příspěvek v České republice za následujících okolnosti:

– já, manžel i děti máme slovenské občanství a trvalý pobyt na Slovensku

– současně máme přechodný pobyt v České republice (v bytě, který vlastníme)

– já i manžel od studii (tj. od 2007) pracujeme v České republice pro českého zaměstnavatele a účastníme se českého systému sociálního a zdravotního pojištěni.

Do tohoto bodu je samozřejmě jasné, že nárok na rodičovský příspěvek je v CR (a pro první dítě to tak skutečně bylo). Nicméně manžel však teď byl svým zaměstnavatelem vyslaný do Německa na cca 3 roky. Aktuálně tedy máme celá rodina přechodný pobyt na dobu určitou taky v Německu.

Manžel má nadále českého zaměstnavatele a účastní se českého sociálního systému (já taky – jsem na mateřské, ale stále mám svého českého zaměstnavatele, ke kterému se po rodičovské dovolené chci vrátit). Syn se již narodil v Německu a teď mi konči mateřská a nevím, kde žádat o rodičovský příspěvek.

Logicky bych to viděla na CR, jelikož všechny příspěvky na sociální zabezpečeni platíme a vždy jsme platili jen do českého systému, ale nevím, jak to ovlivni nás pobyt v Německu.

Moc děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Ivana B., 08.06.2017 12:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.06.2017 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že s tímto dotazem vám příliš neporadím. V případě, že by manžel pracoval pro německého zaměstnavatele, pak mám za to, že byste si o rodičovský příspěvek žádala v Německu. V tomto případě, kdy má českého zaměstnavatele si ale nejsem jistá.

U nároku na sociální dávky platí následující ustanovení zákona číslo 117/1995, zákon o státní sociální podpoře, paragraf 3:

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu, jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

Ve vašem případě sice máte na území ČR pobyt, je ale otázka, jak by bylo posouzeno, zda máte na území ČR v současné chvíli i bydliště? Co je to bydliště, ve smyslu tohoto zákona, je upraveno v zákoně číslo 111/2006 Sb., paragraf 5:

(6) Osoba má bydliště na území České republiky, zejména pokud se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou.

Vzhledem k tomu, že nyní budete dlouhodobě mimo ČR, tak si nejsem jistá, jak to bude hodnoceno.

Proto vám doporučím, abyste se obrátila přímo na úřad práce. Pokud jste nyní v zahraničí, a nemůžete si zajít na pobočku osobně, tak můžete zavolat na call centrum 844 844 803 (https://portal.mpsv.cz/sz/call_centrum). Tam by vám měli být schopni říci, jestli v tomto případě vzniká nárok na rodičovský příspěvek v ČR nebo ne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Čerpání celého rodičovského příspěvku naráz

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda jde čerpat RP naráz nebo třeba na 2x? Děkuji za odpověď. Na mateřské jsem měla denní výměr 885,- Kč Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Rodičovská a dva hlavní pracovní poměry

-

Dobrý den, dotaz k rodičovské dovolené, která končí k 30. září 2020 (dítě 3 roky), do té doby pobírám rodičovský příspěvek. K zaměstnavateli, u kterého jsem pracovala, se nevracím z důvodu zrušené pozice. Do nové práce nastupuji na HPP k 1. 8. 2020. Budu v tu dobu mít dva hlavní pracovní poměry, mohu ten, kde mi […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, bude mi končit rodičovská dovolená (3 roky) a jsem zaměstnaná na dobu neurčitou ve služebním poměru. Těsně před koncem rodičovské dovolené se budeme stěhovat do jiného města, plánuji tedy podat výpověď a najít si zaměstnání blíže novému bydlišti, synka rovněž chceme dát do školky v místě nového bydliště. Po podání výpovědi se zřejmě […]

Zobrazit odpověď

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď