Rodičovský příspěvek – žádost a podpis otce dítěte

Dobry den,

musí byt na žádosti o rodičovský příspěvek podpis manžela/otce dítěte/? Otec dítěte je cizinec, žili jsme společně ve VB, po narození dítěte nás opustil, a odjel zpět do Indie. Nevím, kde se přesně nachází ani jak ho kontaktovat. Děkuji.

Dotaz poslal/a: Lenka P., 07.10.2014 12:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.10.2014 18:37 napsal/a:

Dobrý den, co se týká vašeho dotazu tak nejprve pár paragrafů.

Rodičovský příspěvek je jednou z dávek poskytovaných v rámci státní sociální péče. Jednotlivé dávky jsou pak upraveny zákonem o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., rodičovskému příspěvku se věnuje především § 30 - § 31, zde je pak konkrétně uvedeno:

§31 (1) Rodinou se pro účely rodičovského příspěvku rozumí rodina podle § 7 odst. 1 až 4 a odst. 6 až 11. Pro nárok na rodičovský příspěvek musí podmínka trvalého pobytu a bydliště na území České republiky být splněna jen u oprávněné osoby a u dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek.

Podle odkazovaného paragrafu 7 pak:

§7 (1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba.

(2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,

....c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b)

co je ale důležité:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

(7) Za osamělého rodiče se pro účely tohoto zákona považuje rodič, který je svobodný, ovdovělý nebo rozvedený, pokud nežije s druhem. K druhovi (družce) se jako ke společně posuzované osobě přihlíží, jen žije-li s oprávněnou osobou (odstavec 1) nebo s osobou uvedenou v odstavci 2 alespoň tři měsíce.

Každopádně ale, na rodičovský příspěvek vám vzniká nárok z titulu celodenní péče o dítě. Příjmy (vaše, ani otce dítěte/manžela) nehrají roli. Na druhého z rodičů dítěte se bere ohled pouze v případě, kdy u žadatelky (matky dítěte) není možné stanovit vyměřovací základ a výše/délka rodičovského příspěvku se pak odvíjí od vyměřovacího základu otce.

Myslím, že vzhledem k vaší situaci byste neměla mít potíže získat rodičovský příspěvek i bez podpisu otce dítěte.

Každopádně ale ve věci podání žádosti o rodičovský příspěvek se obracejte rovnou na místní pobočku Úřadu práce (dle místa vašeho trvalého pobytu), kde si můžete jak vyřídit tuto žádost, tak by vám měli být schopni poradit se vším potřebným.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené v roce 2022 a začátek mateřské na druhé dítě

-

Dobrý den! V lednu 2022, mi končí po třech letech rodičovská dovolená. A v dubnu 2022, čekáme narození druhého dítěte, takže pak budu zase na mateřské. Můžete mi poradit, jestli se mám do té doby hlásit na Úřadu práce, když mi budou zbývat 3 měsíce do porodu? Děkuji za odpověď!

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Může si o mateřskou požádat otec dítěte, když je nezaměstnaný?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na mateřskou – jestli bych si ji mohl nechat napsat na sebe, když jsem momentálně nezaměstnaný. Moje přítelkyně je teď na mateřské. Má už tři děti a tomu nejmladšímu jsou dva roky a ona na něj ještě bere mateřskou. Je ale těhotná a mě by zajímalo, zda bych si […]

Zobrazit odpověď