Rodičovský příspěvek – žádost a podpis otce dítěte

Dobry den,

musí byt na žádosti o rodičovský příspěvek podpis manžela/otce dítěte/? Otec dítěte je cizinec, žili jsme společně ve VB, po narození dítěte nás opustil, a odjel zpět do Indie. Nevím, kde se přesně nachází ani jak ho kontaktovat. Děkuji.

Dotaz poslal/a: Lenka P., 07.10.2014 12:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.10.2014 18:37 napsal/a:

Dobrý den, co se týká vašeho dotazu tak nejprve pár paragrafů.

Rodičovský příspěvek je jednou z dávek poskytovaných v rámci státní sociální péče. Jednotlivé dávky jsou pak upraveny zákonem o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., rodičovskému příspěvku se věnuje především § 30 - § 31, zde je pak konkrétně uvedeno:

§31 (1) Rodinou se pro účely rodičovského příspěvku rozumí rodina podle § 7 odst. 1 až 4 a odst. 6 až 11. Pro nárok na rodičovský příspěvek musí podmínka trvalého pobytu a bydliště na území České republiky být splněna jen u oprávněné osoby a u dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek.

Podle odkazovaného paragrafu 7 pak:

§7 (1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba.

(2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,

....c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b)

co je ale důležité:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

(7) Za osamělého rodiče se pro účely tohoto zákona považuje rodič, který je svobodný, ovdovělý nebo rozvedený, pokud nežije s druhem. K druhovi (družce) se jako ke společně posuzované osobě přihlíží, jen žije-li s oprávněnou osobou (odstavec 1) nebo s osobou uvedenou v odstavci 2 alespoň tři měsíce.

Každopádně ale, na rodičovský příspěvek vám vzniká nárok z titulu celodenní péče o dítě. Příjmy (vaše, ani otce dítěte/manžela) nehrají roli. Na druhého z rodičů dítěte se bere ohled pouze v případě, kdy u žadatelky (matky dítěte) není možné stanovit vyměřovací základ a výše/délka rodičovského příspěvku se pak odvíjí od vyměřovacího základu otce.

Myslím, že vzhledem k vaší situaci byste neměla mít potíže získat rodičovský příspěvek i bez podpisu otce dítěte.

Každopádně ale ve věci podání žádosti o rodičovský příspěvek se obracejte rovnou na místní pobočku Úřadu práce (dle místa vašeho trvalého pobytu), kde si můžete jak vyřídit tuto žádost, tak by vám měli být schopni poradit se vším potřebným.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Nástup po rodičovské a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám sjednanou do tří let dítěte, tedy do 6. 9. 2021 Ale rodičovský příspěvek mám rozložený ještě za září a část října. V zaměstnání mám smlouvou na neurčito, ale nyní na RD do práce nechodím. Nedávno se mi stal úraz, pro který nebudu moci v září do práce […]

Zobrazit odpověď

Nástup do práce před uplynutím RD

-

Dobrý den, jsem na RD do března 2023, plánuji si nastoupit do zaměstnání, ale už v lednu 2022, dcerce budou 3 roky v říjnu 2022 a v září by mi jí měli vzít do školky a pracovní místo mám dohodnuté jen slovně. Pracovní poměr byl na dobu určitou, takže teoreticky mě vzít nemusí, ale pokud by […]

Zobrazit odpověď

Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená. Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti. Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

OSVČ, podnikání, rodičovská

-

Dobrý den, mám dotaz – když je matka OSVČ a ještě je vlastník firmy, konkrétně s.r.o., při tom jí skončí rodičovský příspěvek po 3 letech, musí se to někde hlásit – vzhledem ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění? Děkuji.

Zobrazit odpověď