Rodičovský příspěvek – žádost a podpis otce dítěte

Dobry den,

musí byt na žádosti o rodičovský příspěvek podpis manžela/otce dítěte/? Otec dítěte je cizinec, žili jsme společně ve VB, po narození dítěte nás opustil, a odjel zpět do Indie. Nevím, kde se přesně nachází ani jak ho kontaktovat. Děkuji.

Dotaz poslal/a: Lenka P., 07.10.2014 12:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.10.2014 18:37 napsal/a:

Dobrý den, co se týká vašeho dotazu tak nejprve pár paragrafů.

Rodičovský příspěvek je jednou z dávek poskytovaných v rámci státní sociální péče. Jednotlivé dávky jsou pak upraveny zákonem o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., rodičovskému příspěvku se věnuje především § 30 - § 31, zde je pak konkrétně uvedeno:

§31 (1) Rodinou se pro účely rodičovského příspěvku rozumí rodina podle § 7 odst. 1 až 4 a odst. 6 až 11. Pro nárok na rodičovský příspěvek musí podmínka trvalého pobytu a bydliště na území České republiky být splněna jen u oprávněné osoby a u dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek.

Podle odkazovaného paragrafu 7 pak:

§7 (1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba.

(2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,

....c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b)

co je ale důležité:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

(7) Za osamělého rodiče se pro účely tohoto zákona považuje rodič, který je svobodný, ovdovělý nebo rozvedený, pokud nežije s druhem. K druhovi (družce) se jako ke společně posuzované osobě přihlíží, jen žije-li s oprávněnou osobou (odstavec 1) nebo s osobou uvedenou v odstavci 2 alespoň tři měsíce.

Každopádně ale, na rodičovský příspěvek vám vzniká nárok z titulu celodenní péče o dítě. Příjmy (vaše, ani otce dítěte/manžela) nehrají roli. Na druhého z rodičů dítěte se bere ohled pouze v případě, kdy u žadatelky (matky dítěte) není možné stanovit vyměřovací základ a výše/délka rodičovského příspěvku se pak odvíjí od vyměřovacího základu otce.

Myslím, že vzhledem k vaší situaci byste neměla mít potíže získat rodičovský příspěvek i bez podpisu otce dítěte.

Každopádně ale ve věci podání žádosti o rodičovský příspěvek se obracejte rovnou na místní pobočku Úřadu práce (dle místa vašeho trvalého pobytu), kde si můžete jak vyřídit tuto žádost, tak by vám měli být schopni poradit se vším potřebným.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Období, kdy skončila rodičovská dovolená, ale stále pobírám rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, 12. 5. 2024 mi končí rodičovská dovolená. Do práce nenastoupím, dávám tam výpověď. Bydlíme hodně daleko a potřebuji ještě zůstat se synem doma. Poslední rodičovský příspěvek dostanu v říjnu 2024. Osobou pečující o dítě do 7 let se tedy můžu stát až v listopadu. Chtěla bych se zeptat, jak vyřešit situaci od 13. […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Vyměřovací základ – období pro výpočet navazující PPM po předchozí RD

-

Dobrý den, V roce 2020 jsem pobírala PPM na první dítě, po jejímž skončení jsem nastoupila na řádnou dovolenou, konkrétně od 3. 8. 2020 do 31. 8. 2020. Od 1. 9. 2020 jsem následně pobírala RD do 31. 8. 2023. Nyní mám od 1. 9. 2023 navázat na předchozí RD další PPM. Prosím, co se […]

Zobrazit odpověď