Rodičovský příspěvek, žena v domácnosti

Dobrý den, mám dvě děti ve věku 7 a 11 let. Do září 2015 jsem byla zaměstnaná, nyní jsem vedená jako žena v domácnosti.

Teď čekám třetí miminko, termín porodu prosinec 2016. Chtěla bych se zeptat, na co mám nárok. Na PPM vím, že nárok asi nemám. Kdy si mám zažádat o rodičovský příspěvek, až po narození dítěte?

Díky moc za odpověď. S pozdravem

Dotaz poslal/a: Jana K., 25.11.2016 19:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.11.2016 20:11 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte pravdu v tom, že pokud jste od září 2015 nezaměstnaná, pak nyní určitě nemáte nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství).

U té je  podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Tuto podmínku byste teoreticky ještě možná mohla splnit (pokud by se vám započítala doba zaměstnání leden 2015 – září 2015, tak by to odpovídalo cca 270 kalendářním dnům).

Ale pokud jste nyní nezaměstnaná, a navíc jako žena v domácnosti, pak za vás nikdo nemocenské pojištění neplatí. Nesplňujete tedy druhou podmínku a to, že v době podání žádosti o PPM musíte být zaměstnána nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. poslední pojištěné činnosti).

Na PPM tedy nárok nemáte (jak ostatně sama píšete).

Určitě ale budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Na ten vám vzniká nárok k datu narození dítěte. Po jeho narození tedy musíte zajít na Úřad práce a dávku si zde vyřídit. Vzhledem k tomu, že jste bez zaměstnání, a bez příjmu, tak vy nemůžete provést volbu výše RP a máte nárok na „minimální rodičovský příspěvek – tedy na 4 roky, s tím že prvních 9 měsíců dostáváte 7600 Kč a následně pak 3800 Kč.

Pokud ale váš manžel (resp. otec dítěte), je zaměstnaný (nebo OSVČ který si platí dobrovolné nemocenské pojištění), pak případně může mít nárok na PPM on. A i co se týká možnosti volby rodičovského příspěvku, tak je zde případně možné provést volbu délky/výše RP na základě jeho příjmu. U rodičovského příspěvku stačí, pokud je možné určit dostatečně vysoký vyměřovací základ alespoň u jednoho z rodičů.

Jinak také – od ledna 2017 se mají měnit podmínky pro možnost volby rodičovského příspěvku, Pokud budou schváleny příslušné zákony. Pak je možné, že byste mohla mít nárok i na „tříletou“ rodičovskou (tedy 7600 Kč po celou dobu až do 3 roků věku dítěte).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď