Sirotčí důchod a ukončení studia

Dobrý den,

potřebovala bych informaci týkající se sirotčího důchodu. Jsem 24letá studentka vysoké školy a pobírám sirotčí důchod, na začátku května mě čeká poslední státnice.

Dokdy mám nárok na sirotčí důchod? Do dne složení státnice? Či do konce měsíce, ve kterém státnici skládám?

A je stejná situace i pro moji mámu, která pobírá vdovský důchod (krom péče o nezaopatřené dítě (mě) nesplňuje další podmínky pro pobírání vdovského důchodu)…?

Kdy musím nahlásit ukončení studia? A končí můj status studenta dnem složení státnice nebo dnem promocí (ty budou až v červenci)?

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Božena K., 16.03.2018 20:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2018 10:08 napsal/a:

Dobrý den,

Sirotčí důchod je podobně, jako vdovský a vdovecký důchod zařazen mezi tzv. pozůstalostní důchody. Tyto důchody pak upravuje zákon o důchodovém pojištění, tj. zákon číslo 155/1995 Sb. V případě sirotčího důchodu je nárok na jeho vyplácení podmíněn mimo jiné tím, že dítě, kterému tento sirotčí důchod náleží, je stále „nezaopatřené“.

Nezaopatřeným dítětem můžete být i po dosažení zletilosti (i po 18 roce), za předpokladu že dále studujete (vykonáváte soustavnou přípravu na budoucí povolání). Čímž je myšleno především studium na vysoké škole, vyšší odborné škole, popř. na střední škole. Musí se současně jednat o řádné denní studium. U kombinovaných nebo dálkových forem to již takto automaticky neplatí.

V případě studia vysoké školy, k ukončení nároku na sirotčí důchod dochází složením státní zkoušky. Pokud v měsíci, kdy bude státní zkouška (státnice) absolvována, nebudete po celý měsíc vykonávat výdělečnou činnost, pak vám sirotčí důchod náleží ještě za tento měsíc, ve kterém jste vykonala státní zkoušku.

Takže například, pokud byste absolvovala zkoušku např. 1 května (což je sice státní svátek, ale toto je jen teoretický příklad), a hned 2 května nastoupila do zaměstnání, nebo byla evidovaná na úřadu práce jako nezaměstnaná a pobírala podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci, za květen již sirotčí důchod nedostanete, resp. pokud by byl vyplacen, musela byste ho vracet.

Pro výdělečnou činnost je podstatné to, jestli případná výdělečná činnost zakládá účast na pojištění. Tedy, pokud byste ihned po ukončení VŠ začala pracovat, ale jednalo by se o nějakou menší práci – například nějaká brigáda na DPP (dohoda o provedení práce), kde u příjmu do 10000 Kč nevzniká účast na důchodovém pojištění, pak by ještě byl i za květen nárok na sirotčí důchod. Pokud byste ale měla větší příjem z DPP, nebo byste nastoupila do zaměstnání na HPP (hlavní pracovní poměr), pak již za květen nárok na důchod není.

Každopádně od června již nárok na sirotčí důchod mít nebudete.

Obdobné je to pak i s vaší mámou. Pokud jí nyní náleží vdovský důchod pouze z titulu péče o nezaopatřené dítě, pak nárok na tento pozůstalostní důchod zaniká ve chvíli, kdy vy přestáváte být nezaopatřeným dítětem – ukončení studia, nebo vaše zahájení výdělečné činnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Odchod do předčasného důchodu v roce 2022 – výpočet důchodu

-

Dobrý den, chci se informovat. V srpnu r. 2022 mohu odejít do předčasného důchodu (vše mi souhlasí, roky i pojištění) nebo starobního v r. 2025. Musím dodržet tyhle dva termíny odchodu nebo můžu odejít třeba v r. 2023? Předčasný důchod mi byl informativně vypočítán na 12 320 Kč,starobní o 2 493 Kč více. Srovná se […]

Zobrazit odpověď

Proč mi byl zastaven sirotčí důchod?

-

Dobrý den, jsem studentka pedagogické fakulty (prezenční studium) a pracuji na částečný úvazek. Proč mi byl sirotčí důchod zastaven? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka po skončení zaměstnání a nárok na důchod

-

Dobrý den, odpracovala jsem 35 let u jedné firmy od maturity včetně dvou mateřských, dostala výpověď, šla na neschopenku na 2 měsíce, pak nová práce, kde mi po 14 dnech zrušili pracovní poměr. V ochranné lhůtě 7 dnů jsem nastoupila na neschopenku, čeká mne asi operace, dejme tomu, že budu doma třeba 1 rok. Započítává […]

Zobrazit odpověď

Ověření nároku na kompenzační bonus – invalidní důchodce

-

Dobrý den jsem invalidní důchodce a OSVČ mám jako vedlejší činnost. V zákoně se hovoří, že musím být OSVČ dle důchodového pojištění. Dobrovolně jako OSVČ neplatím sociální pojištění a můj čistý příjem za rok 2020 činil 79.000,–Kč, čímž mi nevznikla povinnost platit sociální pojištění. Jsem přesto subjektem kompenzačního bonusu?

Zobrazit odpověď