Skončení PP dohodou a nástup do nové práce v průběhu PN

Dobrý den,

v rámci reorganizace firmy se ruší pracovní poměry dohodou k 31. 12. 2016 a podepisují se nové pracovní smlouvy od 1. 1. 2017 do jiné firmy, ale pod stejným vedením.

Jelikož už jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti, můžu podepsat novou pracovní smlouvu nebo musím domarodit cca 3 měsíce bez zaměstnání a až po skončení nastoupit do práce.

Budou mi po tuto dobu vypláceny nemocenské dávky a jak se započítáním do odpracované doby ohledně důchodu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Aneta E., 29.11.2016 06:44
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.11.2016 19:19 napsal/a:

Dobrý den,

Dle zákoníku práce platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vám může dát zaměstnavatel výpověď pouze ve zcela konkrétních a specifických případech. Obecně tedy platí zákaz výpovědi v době, kdy jste v pracovní neschopnosti s výjimkou případů kdy:

  • Ruší se zaměstnavatel nebo jeho část
  • Přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část

Sama pak píšete, že se ruší pracovní poměry „dohodou“. Pokud je pracovní poměr ukončen dohodou, pak je to o „dohodě“ mezi vámi a zaměstnavatelem. Tedy i během pracovní neschopnosti se můžete se zaměstnavatelem „dohodnout“ na čem chcete. V tom vás žádný zákon nijak neomezuje.

To podstatné je to, že k uzavření dohody, vás zaměstnavatel nemůže nutit. Pokud byste jím navrženou dohodu neakceptovala, pak má možnost buď dát výpověď – ale jen ve výše uvedených případech, jinak je výpověď během PN zakázána. Nebo musí ponechat v platnosti původní smlouvu.

Během pracovní neschopnosti pochopitelně nemůžete vykonávat pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele (na základě které vám jsou vypláceny nemocenské dávky). Možnost uzavírat nebo ukončovat pracovně právní vztahy ale v pracovní neschopnosti není nijak omezena.

Pokud je tedy to, o čem se zmiňujete, jenom nějaké „papírování“, pak vám nic nebrání v tom, abyste podepsala dohodu a současně uzavřela novou pracovní smlouvu. Pokud by pro vás měla nová pracovní smlouva znamenat nějaké zhoršení pracovních podmínek, pak ji podepisovat nemusíte – je to „dohoda“.

Jinak také platí, že i kdybyste z nějakého důvodu ukončila pracovní poměr v době pracovní neschopnosti (třeba právě dohodou, nebo proto, že vám skončí pracovní poměr na dobu určitou), tak tím nárok na nemocenské dávky neztrácíte. Ostatně, i když ukončíte pracovní poměr a do pracovní neschopnosti nastoupíte až potom (do 7 dní od ukončení posledního zaměstnání), tak na nemocenské dávky nárok máte.

Ale jak již bylo napsáno výše, pokud se jedná jen o to, že podepíšete jeden papír, kde se předchozí pracovní smlouva ukončí dohodou k 31. 12. 2016 a současně podepíšete papír, kde budete mít novou pracovní smlouvu od 1. 1. 2017, pak se pro vás ve vztahu k PN a čerpání nemocenských dávek v zásadě nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď

Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám prosbu. Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou? Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zpětné uznání pracovního úrazu

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Měl jsem pracovní úraz, kdy jsem přišel o článek malíčku, bohužel jsem to nenahlásil jako pracovní úraz. Prosím o info, zda se dá to změnit na pracovní úraz Zaměstnavatel mne od toho odrazoval, a teď dělá, jako kdyby se nic nestalo. Stále jsem v pracovní neschopnosti. Prosím jak postupovat, […]

Zobrazit odpověď