Skončení PP dohodou a nástup do nové práce v průběhu PN

Dobrý den,

v rámci reorganizace firmy se ruší pracovní poměry dohodou k 31. 12. 2016 a podepisují se nové pracovní smlouvy od 1. 1. 2017 do jiné firmy, ale pod stejným vedením.

Jelikož už jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti, můžu podepsat novou pracovní smlouvu nebo musím domarodit cca 3 měsíce bez zaměstnání a až po skončení nastoupit do práce.

Budou mi po tuto dobu vypláceny nemocenské dávky a jak se započítáním do odpracované doby ohledně důchodu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Aneta E., 29.11.2016 06:44
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.11.2016 19:19 napsal/a:

Dobrý den,

Dle zákoníku práce platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vám může dát zaměstnavatel výpověď pouze ve zcela konkrétních a specifických případech. Obecně tedy platí zákaz výpovědi v době, kdy jste v pracovní neschopnosti s výjimkou případů kdy:

  • Ruší se zaměstnavatel nebo jeho část
  • Přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část

Sama pak píšete, že se ruší pracovní poměry „dohodou“. Pokud je pracovní poměr ukončen dohodou, pak je to o „dohodě“ mezi vámi a zaměstnavatelem. Tedy i během pracovní neschopnosti se můžete se zaměstnavatelem „dohodnout“ na čem chcete. V tom vás žádný zákon nijak neomezuje.

To podstatné je to, že k uzavření dohody, vás zaměstnavatel nemůže nutit. Pokud byste jím navrženou dohodu neakceptovala, pak má možnost buď dát výpověď – ale jen ve výše uvedených případech, jinak je výpověď během PN zakázána. Nebo musí ponechat v platnosti původní smlouvu.

Během pracovní neschopnosti pochopitelně nemůžete vykonávat pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele (na základě které vám jsou vypláceny nemocenské dávky). Možnost uzavírat nebo ukončovat pracovně právní vztahy ale v pracovní neschopnosti není nijak omezena.

Pokud je tedy to, o čem se zmiňujete, jenom nějaké „papírování“, pak vám nic nebrání v tom, abyste podepsala dohodu a současně uzavřela novou pracovní smlouvu. Pokud by pro vás měla nová pracovní smlouva znamenat nějaké zhoršení pracovních podmínek, pak ji podepisovat nemusíte – je to „dohoda“.

Jinak také platí, že i kdybyste z nějakého důvodu ukončila pracovní poměr v době pracovní neschopnosti (třeba právě dohodou, nebo proto, že vám skončí pracovní poměr na dobu určitou), tak tím nárok na nemocenské dávky neztrácíte. Ostatně, i když ukončíte pracovní poměr a do pracovní neschopnosti nastoupíte až potom (do 7 dní od ukončení posledního zaměstnání), tak na nemocenské dávky nárok máte.

Ale jak již bylo napsáno výše, pokud se jedná jen o to, že podepíšete jeden papír, kde se předchozí pracovní smlouva ukončí dohodou k 31. 12. 2016 a současně podepíšete papír, kde budete mít novou pracovní smlouvu od 1. 1. 2017, pak se pro vás ve vztahu k PN a čerpání nemocenských dávek v zásadě nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď