Smlouva na dobu určitou a pracovní neschopnost

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak je to v mém případě.

Mám pracovní smlouvu na dobu určitou od 18. 5. 2016 do 18. 5. 2017 a jsem momentálně v 13 týdnu těhotenství. Moje práce je dost fyzicky náročná, z toho důvodu jsem od 14. 3. 2017 na neschopence.

Chtěla jsem se zeptat, jestli se mnou může zaměstnavatel ukončit smlouvu, pokud moje neschopenka bude trvat až do porodu tj. 15. 11. 2017, a jestli budu mít nárok na Peněžitou pomoc v mateřství a Rodičovská příspěvek.

Jen podotýkám, že se jedná o druhé dítě.

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Zuzana K., 12.05.2017 06:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.05.2017 11:03 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou pak s vámi zaměstnavatel smlouvu „neukončuje“. Pokud není sjednáno prodloužení této smlouvu, pak daná smlouva ke sjednanému datu zaniká. Nejedná se o výpověď, a to že jste nyní pracovní neschopnosti, nebo to, že jste těhotná, zde nehraje žádnou roli.

Jiná situace by byla, pokud byste měla smlouvu na dobu neurčitou, pak vás zaměstnavatel v době pracovní neschopnosti a/nebo když jste těhotná, nemůže propustit (dát vám výpověď, ukončení pracovního poměru dohodou je ale možné). V případě pracovního poměru na dobu určitou, ale žádná podobná „ochrana“ není.

Znamená to tedy – pokud byste se náhodou se zaměstnavatelem nedohodla na prodloužení smlouvy, což příliš nepředpokládám – že k 18. 5. 2017 zanikne váš pracovní poměr.

Na aktuální situaci to ale fakticky nic nemění. I když pracovní poměr zanikne, vy i nadále budete v pracovní neschopnosti a budou vám vypláceny nemocenské dávky. Na tom zánik pracovního poměru nic nemění.

Co se týká případného nároku na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), zde jde o to, že pokud jste těhotná, tak po skončení pracovního poměru vám plyne ochranná lhůta, která je až 180 dní. Pokud se zahájení PPM (což je obvykle 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) uskuteční ještě v rámci této ochranné lhůty, pak máte nárok na PPM obdobně, jako byste byla stále zaměstnána. Což by měl být i váš případ.

Mám tedy za to, že i když vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, tak až do zahájení PPM můžete být i nadále v pracovní neschopnosti (pokud tedy i nadále budou trvat důvody pro PN – to posuzuje váš lékař). A v příslušné době pak z pracovní neschopnost ukončíte a začnete dostávat PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď