Smlouva na dobu určitou, těhotenství a fyzicky namáhavá práce

Dobrý den,

V září 2016 jsem nastoupila do obchodního řetězce, jako prodavačka, kde jsem dostala smlouvu na dobu neurčitou.

Bohužel jsem měla v práci jisté problémy, a tak jsem se nechala přeřadit na jiné oddělení. Kde mi pak změnili smlouvu na dobu určitou a to do 30. 6. 2017.

Po uplynutí této doby by mi měli vrátit smlouvu na neurčitou.

Nyní jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Jak se tedy bude postupovat dál?

Musím to hned ohlásit? Jde o to, že docela často tahám těžké bedny cca 10kg.

A jaká je šance, že mi smlouvu prodlouží.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Alena B., 10.04.2017 18:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.04.2017 12:22 napsal/a:

Dobrý den,

Vhodnost vámi vykonávaného zaměstnání, s ohledem na těhotenství, byste určitě měla primárně konzultovat se svým lékařem/lékařkou. Obecně pak platí, že seznam prací, které jsou zakázány vykonávat těhotným ženám je upraven vyhláškou číslo 180/2015 Sb. Zde najdeme mimo jiné v paragrafu 2:

1) Těhotným zaměstnankyním jsou zakázány práce
1. při nichž minutový přípustný energetický výdej překračuje 14,5 kJ/minutu a průměrný směnový energetický výdej překračuje 3,4 MJ,
2. spojené s ruční manipulací s břemenem, jehož hmotnost při občasné manipulaci překračuje 10 kg nebo při časté manipulaci 5 kg,
3. při nichž směnová kumulativní hmotnost ručně manipulovaného břemene překračuje 2000 kg za průměrnou směnu,
4. vykonávané vsedě, spojené s častým zvedáním nebo přenášením břemene o hmotnosti vyšší než 2 kg,
5. spojené se zaujímáním pracovní polohy v hlubokém předklonu, vkleče, v dřepu, vleže, ve stoji na špičkách, s rukama nad výškou ramen, s rotací trupu nebo úklony trupu o více než 10 stupňů, jde-li o opakující se pracovní úkony,
6. spojené s tlakem na břicho,
7. při nichž nelze upravit parametry pracovního místa s ohledem na antropometrické změny těla,
8. vykonávané v pracovní poloze vstoje nebo vsedě s převahou statické složky práce bez možnosti její změny,
9. spojené s přepravou břemene pomocí jednoduchého bezmotorového prostředku, při nichž je vynakládaná tažná síla 115 N nebo tlačná síla vyšší než 160 N,

Pokud je vaše aktuální pracovní zařazení spojeno s výkonem nějaké takové činnosti (nebo případně i nějaké jiné uvedené v příslušné vyhlášce), pak máte právo, jako těhotná, po zaměstnavateli požadovat převedení na jinou pracovní pozici, a zaměstnavatel by vám měl vyhovět.

Pokud by navíc převedením na jinou pracovní pozici došlo ke snížení vašeho příjmu, pak vám může vzniknout nárok na tzv. „vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství“.  Tím by vám nová nižší mzda na nové pozici, byla dorovnávána do výše původního platu.

Co se týká oznámení těhotenství zaměstnavateli, a prodloužení smlouvy na dobu určitou, to je poměrně těžké říci.

Vzhledem k tomu, že pro zaměstnavatele nemá žena na mateřské (a následně na rodičovské dovolené) žádný ekonomický přínos a znamená pro něj jen „zbytečnou“ administrativní zátěž, tak se většina zaměstnavatelů snaží využít všechny legální možnosti (a někteří jdou i za hranici toho co je ještě legální), aby se zaměstnávání takových žen vyhnuli.

To pochopitelně neplatí nějak obecně. Takže se nedá říci, jestli by u vašeho zaměstnavatele těhotenství automaticky znamenalo, že vám smlouvu neprodlouží. Já osobně (a jedná se jen o můj soukromý názor, ničím nepodložený), se domnívám, že by vám smlouvu na dobu neurčitou nedali. Maximálně s vámi smlouvu na dobu určitou prodlouží třeba do porodu.

Takže je na zvážení co s tím. Platí, že nemáte povinnost hlásit těhotenství zaměstnavateli. To je vaše soukromá věc.  Na druhou stranu se těhotenství nedá příliš dlouho tajit, a je to i určitá „slušnost“ dát zaměstnavateli vědět s dostatečným předstihem, aby si za vás mohl najít náhradu.

Pokud mu zatím těhotenství neoznámíte, pak současně ale nemůžete požadovat převedení na jinou pracovní pozici. Zase tím ale zvyšujete svou šanci, že by vám byla smlouva změněna na dobu neurčitou, což by pro vás mělo určité výhody.

Na druhou stranu, vzhledem k výkonu fyzicky namáhavější práce, je otázkou zda by to pro vás neznamenalo nějaké zdravotní riziko, a to by za to určitě nestálo. Můžete se případně poradit s lékařkou, nakolik je vykonávaná práce vhodná a zda byste ji mohla vykonávat ještě do června. A řiďte se spíše jejím doporučením.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď