Smlouva na dobu určitou – proplacení dovolené

Dobrý den,

12. 7. 2017 mi končí roční pracovní poměr na dobu určitou, smlouvu nechci z vlastního rozhodnutí prodlužovat.

Pokud si nevyberu všechnu dovolenou, je zaměstnavatel povinen mi její zbytek doplatit?

Děkuji předem za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Klára N., 22.04.2017 08:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.04.2017 12:44 napsal/a:

Dobrý den,

Ano v případě, že je ukončen pracovní poměr, a vám zbývá nevyčerpaná dovolená, pak vám ji zaměstnavatel proplácí (což by měl učinit společně s poslední vyplacenou mzdou). Je to také v zásadě jediný případ, kdy zákon umožňuje proplacení dovolené. Nezáleží také na tom, zda je pracovní poměr ukončen dohodou, výpovědí, nebo jako ve vašem případě tím, že se jedná o pracovní poměr na dobu určitou, který končí k datu sjednanému v pracovní smlouvě.

Případné proplacení dovolené se řídí ustanoveními zákona 262/2006 Sb., Zákoník práce, především pak paragraf 222:

(1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnancům uvedeným v § 213 odst. 4 může být tato náhrada mzdy nebo platu poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

(3) Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.

(4) Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě, na niž mu právo nevzniklo. Ustanovení odstavce 1 věty druhé platí i zde.

(5) Náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dodatkovou dovolenou není možné poskytnout; tato dovolená musí být vždy vyčerpána, a to přednostně.

V případě, že byste po skončení této smlouvy na dobu určitou nastupoval do nového zaměstnání, pak je zde ještě případně možnost „převést“ si nevyčerpanou dovolenou od současného zaměstnavatele k novému zaměstnavateli:

(1) Změní-li zaměstnanec v průběhu téhož kalendářního roku zaměstnání, může mu nový zaměstnavatel poskytnout dovolenou (část dovolené), na kterou mu vzniklo právo u dosavadního zaměstnavatele, jestliže o to zaměstnanec požádá nejpozději před skončením pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a zúčastnění zaměstnavatelé se dohodnou na výši úhrady náhrady mzdy nebo platu za dovolenou (její část), na niž zaměstnanci u zaměstnavatele poskytujícího dovolenou (její část) právo nevzniklo.

 (2) Změnou zaměstnání podle odstavce 1 se rozumí skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a bezprostředně navazující vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele.

Zde je pak podmínkou, že pracovní poměry na sebe navazují, a zaměstnavatelé se mezi sebou dohodnou. Je ale pravda že se toto v praxi příliš nevyužívá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Práce na dobu určitou:

Nárok na dávky v nezaměstnanosti v roce 2022 – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych nepodepsala další prodloužení smlouvy na dobu určitou, nebo pokud by mi ji naopak nechtěli prodloužit oni. Ve firmě pracuji cca od poloviny roku 2020. Nejdříve jsem měla smlouvu jen na půl roku. Loni v lednu jsme podepsali prodloužení na jeden rok. […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská – pracovní smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, mám spoustu otázek,ale bohužel mi na ně nikdo nedokáže odpovědět, tudíž se obracím na Vás. Nedávno jsem zjistila radostnou zprávu,že jsem těhotná. S tím bohužel souvisí mnoho zapeklitostí, co se týče peněz. Bohužel nepracuji ještě ani rok a na konci února 2015 mi končí smlouva na dobu určitou. Má šéfová mi na rovinu […]

Zobrazit odpověď

Jak okamžitě ukončit pracovní poměr, bez výpovědní lhůty?

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, ohledně ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, abych mohla skončit okamžitě, bez čekání. V zaměstnání pracuji teprve 5 měsíců, jako dělnice ve fabrice. Chtěla bych ale okamžitě odejít ze zaměstnání z důvodu, že se mi naskytla možnost lepší práce jinde. Ráda bych věděla, jak to můžu udělat – ukončit pracovní poměr ihned, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti a mateřský příspěvek

-

Dobrý den, jsem v současné době v pracovní neschopnosti v 3. měsíci těhotenství. Současná pracovní smlouva na dobu určitou, mi končí 30. 9. 2021 a nebude vzhledem k mému stavu prodloužena. V předchozích 4 letech jsem byla stále zaměstnána, pouze od 1. 6. 2020 do 31. 10. 2020 jsem byla registrována na úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď