Smlouva na dobu určitou – prodloužení ze strany zaměstnavatele?

Dobrý den,

mám smlouvu na dobu určitou a chtěla jsem se zeptat, dokdy by mi měl zaměstnavatel sdělit, zda je z jeho strany zájem o prodloužení?

Dále jsem se chtěla zeptat – když mám smlouvu na dobu určitou, je možné, aby ještě za mého působení nastoupil kolega, který by měl ve smlouvě uvedeno, že je tu za mě?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Emma N., 11.07.2017 16:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.07.2017 14:10 napsal/a:

Dobrý den,

Pracovní smlouva na dobu určitou je uzavírána – jak už vyplývá z jejího názvu – na konkrétní časové období, resp. do konkrétního data. Jedná se o dohodu mezi vámi a zaměstnavatelem, a z logiky věci se předpokládá, že pokud se nedohodnete jinak, smlouva ke sjednanému datu končí.

Zaměstnavatel tedy nemá žádnou povinnost informovat vás jestli má/nemá zájem o prodloužení smlouvy. Můžete se jej na to pochopitelně zeptat. Pokud vám ale nesdělí, že by chtěl smlouvu prodloužit, pak musíte předpokládat, že zaměstnavatel o prodloužení zájem nemá.

U smlouvy na dobu určitou musí být případně sjednáno prodloužení – písemnou formou. Prodloužení smlouvy je možné – maximální doba práce na dobu určitou je ale 3 roky, resp., prodloužení smlouvy nemůže být opakováno více než 2x. Na nějaké „automatické“ prodloužení smlouvy na dobu určitou ovšem není žádný zákonný nárok.

Případně je i jiná varianta, kdy zaměstnanec pokračuje ve výkonu pracovní činnosti (zaměstnání), i po skončení sjednané doby. Pokud se tak děje se souhlasem zaměstnavatele, pak se má za to, že tím vznikla smlouva na dobu neurčitou. Jinak ale u smlouvy na dobu určitou se neřeší něco jako „výpověď“.

Co se týká nástupu kolegy – osobně na tom nevidím nic špatného. Pokud zaměstnavatel nepočítá s tím, že by s vámi prodlužoval smlouvu, pak si pochopitelně může s dostatečným předstihem hledat náhradu.

Je to podobná situace, jako kdybyste dala v zaměstnání třeba výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, a již během této výpovědní lhůty nastoupil nový zaměstnanec, který by následně pracoval na vašem místě. Je poměrně logické, že se zaměstnavatel snaží zapracovat nového zaměstnance tak, aby v době vašeho odchodu, mohl převzít vaše pracovní povinnosti. To zaměstnavateli rozhodně žádný zákon nezakazuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Práce na dobu určitou:

Převedení dovolené do dalšího roku – musím vybrat celou dovolenou letos?

-

Mám uzavřenu pracovní smlouvu na dobu určitou od 1. 5. 2023 do 1. 5. 2024, zaměstnavatel požaduje vyčerpání celé dovolené do konce roku 2023. Má na to právo? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Nárok na odstupné při výpovědi dohodou – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji u společnosti již 10,5 roku. Nadřízený za mnou přišel, že z důvodu snižování nákladů se mnou již nepočítají. Ať počítám s výpovědí dohodou k 30. 4. 2022. Mám nárok na odstupné i v případě že smlouvu mám od roku 2011 a stále mě jí prodlužují o rok? Nyní mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky v nezaměstnanosti v roce 2022 – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych nepodepsala další prodloužení smlouvy na dobu určitou, nebo pokud by mi ji naopak nechtěli prodloužit oni. Ve firmě pracuji cca od poloviny roku 2020. Nejdříve jsem měla smlouvu jen na půl roku. Loni v lednu jsme podepsali prodloužení na jeden rok. […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská – pracovní smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, mám spoustu otázek,ale bohužel mi na ně nikdo nedokáže odpovědět, tudíž se obracím na Vás. Nedávno jsem zjistila radostnou zprávu,že jsem těhotná. S tím bohužel souvisí mnoho zapeklitostí, co se týče peněz. Bohužel nepracuji ještě ani rok a na konci února 2015 mi končí smlouva na dobu určitou. Má šéfová mi na rovinu […]

Zobrazit odpověď