Smlouva o dílo na rodičovské dovolené

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a naskytla se mi příležitost jednorázového přivýdělku na základě smlouvy o dílo.

Chtěla bych se zeptat, jaké povinnosti vůči státu mi ze smlouvy budou plynout, a jaké by měly být cca procentuální odvody státu.

Předem se omlouvám, pokud jsem zvolila špatnou kategorii úplně nevím kam přesně zařadit.

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: Kateřina L., 11.06.2017 09:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2017 15:02 napsal/a:

Dobrý den,

Nejsem si zcela jistá, zda je pro vás nejvhodnější právě smlouva o dílo. Při uzavření smlouvy o dílo se na vás nevztahují ustanovení zákoníku práce. Smlouva o dílo se řídí občanským zákoníkem. V některých případech může být vhodnější dohoda o provedení práce (popř. dohoda o pracovní činnosti).

Viz zákon číslo 89/2012, Nový občanský zákoník, paragraf § 2586 až § 2635, např. zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#f4587133.

Smlouva o dílo může být uzavřena i mezi libovolnými dvěma osobami (nepodnikateli). Pak se ale musí jednat pouze o jednorázovou činnost.

Pokud by se mělo jednat o pravidelnou činnost, pak se na vás již bude pohlížet, jako na OSVČ. V takovém případě by už vám vznikala povinnost vyřídit si živnostenský list, a vše ostatní co s tím souvisí. Tedy včetně zaregistrování u zdravotní pojišťovny a OSSZ a povinnosti platit si zálohy na zdravotní/sociální pojištění

Pokud by se ale jednalo jen o jednorázový výdělek, pak se nemusí platit sociální a zdravotní pojištění. U smlouvy o dílo si každý může ročně přivydělat až 30 tisíc korun, neplatí se z toho sociální ani zdravotní pojištění a nevzniká tu ani povinnost podávat daňové přiznání.

Pokud by se ale tento přivýdělek měl opakovat, pak by pro vás možná byla výhodnější dohoda o provedení práce (DPP). Tam u částky do 10000 Kč měsíčně neodvádíte ani sociální ani zdravotní pojištění. Co se týká daní, tak tam už by pak záleželo na tom, jaké by byly vaše celkové příjmy za celý rok.

U DPP je limit 300 hodin ročně. Pokud je měsíční příjem nižší než 10000 Kč a vy u zaměstnavatele podepíšete prohlášení poplatníka, pak za vás sice zaměstnavatel odvádí 15% daň, ale současně vám započítá i slevu na poplatníka a případně i další slevy. Pokud byste nepodepsala prohlášení k dani, pak se vám strhne 15% daň, která vám ale případně může být po podání daňového přiznání vrácena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď