Smlouva o dílo na rodičovské dovolené

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a naskytla se mi příležitost jednorázového přivýdělku na základě smlouvy o dílo.

Chtěla bych se zeptat, jaké povinnosti vůči státu mi ze smlouvy budou plynout, a jaké by měly být cca procentuální odvody státu.

Předem se omlouvám, pokud jsem zvolila špatnou kategorii úplně nevím kam přesně zařadit.

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: Kateřina L., 11.06.2017 09:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2017 15:02 napsal/a:

Dobrý den,

Nejsem si zcela jistá, zda je pro vás nejvhodnější právě smlouva o dílo. Při uzavření smlouvy o dílo se na vás nevztahují ustanovení zákoníku práce. Smlouva o dílo se řídí občanským zákoníkem. V některých případech může být vhodnější dohoda o provedení práce (popř. dohoda o pracovní činnosti).

Viz zákon číslo 89/2012, Nový občanský zákoník, paragraf § 2586 až § 2635, např. zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#f4587133.

Smlouva o dílo může být uzavřena i mezi libovolnými dvěma osobami (nepodnikateli). Pak se ale musí jednat pouze o jednorázovou činnost.

Pokud by se mělo jednat o pravidelnou činnost, pak se na vás již bude pohlížet, jako na OSVČ. V takovém případě by už vám vznikala povinnost vyřídit si živnostenský list, a vše ostatní co s tím souvisí. Tedy včetně zaregistrování u zdravotní pojišťovny a OSSZ a povinnosti platit si zálohy na zdravotní/sociální pojištění

Pokud by se ale jednalo jen o jednorázový výdělek, pak se nemusí platit sociální a zdravotní pojištění. U smlouvy o dílo si každý může ročně přivydělat až 30 tisíc korun, neplatí se z toho sociální ani zdravotní pojištění a nevzniká tu ani povinnost podávat daňové přiznání.

Pokud by se ale tento přivýdělek měl opakovat, pak by pro vás možná byla výhodnější dohoda o provedení práce (DPP). Tam u částky do 10000 Kč měsíčně neodvádíte ani sociální ani zdravotní pojištění. Co se týká daní, tak tam už by pak záleželo na tom, jaké by byly vaše celkové příjmy za celý rok.

U DPP je limit 300 hodin ročně. Pokud je měsíční příjem nižší než 10000 Kč a vy u zaměstnavatele podepíšete prohlášení poplatníka, pak za vás sice zaměstnavatel odvádí 15% daň, ale současně vám započítá i slevu na poplatníka a případně i další slevy. Pokud byste nepodepsala prohlášení k dani, pak se vám strhne 15% daň, která vám ale případně může být po podání daňového přiznání vrácena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Předčasný návrat do zaměstnání z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, prosím o informaci: Paní, která si písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku 2. dítěte tj. do 24. 5. 2024, se chce najednou od 1. 6. 2022 vrátit zpět do nepřetržitého provozu 12-ti hodinových směn, včetně nočních, jako pracovnice v sociálních službách (pro těžce zdravotně postižené). Na můj dotaz, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě v roce 2022 a dočerpání rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. První dítě se mi narodilo v srpnu 2020. Nárok na mateřskou jsem měla jen díky tomu, že jsem v únoru 2020, úspěšně absolvovala vysokou školu a v březnu hned nastoupila do práce. Druhé dítě čekám na konec července 2022. A můj dotaz zní, zda mám nárok na mateřskou nebo […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené a narození druhého dítěte – jaké jsou možnosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Když bych měla termín porodu až po vyčerpání rodičovské dovolené (kterou mám na 3 roky). Prvnímu dítěti budou 3 roky 18. 1. 2023. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se dále postupuje? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď