Smlouva o provedení školení v době na Úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.

Na konci měsíce jsem ukončila HPP se zaměstnavatelem a nastoupila jinam s tím, že první měsíc mám pouze smlouvu o provedení školení a až po jeho absolvování bych dostala smlouvu na HPP.

Když tedy mám pouze tuto smlouvu o dohodě, musím se na ten měsíc hlásit na ÚP, případně platit na ten měsíc zdravotní a sociální pojištění nebo tahle smlouva platí jako na HPP, tedy jako bych už byla zaměstnaná?

Děkuji, Jana Š.

Dotaz poslal/a: Jana Š., 04.03.2016 04:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 12:55 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou zde dvě různé věci. Jednou je zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, druhou pak nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Do evidence uchazečů o zaměstnání můžete být zařazena, i když si v té době vyděláváte „na dohodu“, měsíční příjem ale nesmí překročit jednu polovinu minimální mzdy. Aktuálně v roce 2016 je minimální mzda je 9900 Kč, měsíční příjem tedy nesmí překročit 4950 Kč. Pokud by byl vyšší, tak Vás Úřad práce do evidence nezařadí, nebo pokud byste do evidence byla zařazena, a příjem byl vyšší, tak jej musíte hlásit, a budete vyřazena.

Druhá věc je pak nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud budete pracovat na nějakou formu dohody (nebo obecně mít jakýkoliv, i nízký příjem z obdobné výdělečné činnosti), pak automaticky nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V době kdy jste vedena na Úřadu práce, tak za Vás odvádí zdravotní pojištění stát.

Pokud pracujete „na dohodu“ tak, co se týká zdravotního pojištěná, bude záležet na tom, jestli se jedná o DPP nebo DPČ a také na výši sjednaného příjmu.

Sociální pojištění za vás na ÚP stát neplatí, u dohody opět záleží na její formě a výši příjmu. Sociální pojištění si případně můžete doplatit „dobrovolně“ sama. Zatímco zdravotní pojištění si musíte zaplatit povinně, sociální pojištění jen „nepovinné“ – resp. odvádíte jej jen jako OSVČ, nebo jej za vás v určených případech platí zaměstnavatel.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď