Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko.

Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti.

Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a za jakých podmínek, neboť já, jako otec, pracuji.

Můj průměrný plat je 18 000 Kč. Přítelkyně do minulého měsíce pobírala hmotnou nouzi + doplatek a příspěvek na bydlení.

Nájem na bydlení + energie atd. činí 8800kč

Dotaz poslal/a: Stefan, 17.07.2017 19:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.07.2017 14:38 napsal/a:

Dobrý den,

Na váš dotaz, na jaké sociální dávky máte případně nárok, se nedá zcela jednoduše odpovědět. U konkrétní sociální dávky vždy záleží, zda splňujete podmínky. Některé dávky se pak mohou vzájemně ovlivňovat. Třeba pokud přítelkyně bude dostávat rodičovský příspěvek, bude se to započítávat jako příjem třeba pro příspěvek na bydlení atd.

Pokusím se projít jednotlivé dávky a stručně pospat, jak to s nimi je. Jinak platí, že o většinu vámi zmíněných dávek se žádá na Úřadu práce, takže nejjednodušší pak bude zajít tam a začít postupně řešit jednotlivé dávky. Tam vám také případně mohou poradit, na co ještě můžete mít nárok.

Porodné – tam byste mohli mít nárok, pokud se jedná o první nebo druhé dítě vaší přítelkyně. U porodného rozhoduje výše příjmu v době před narozením dítěte. Pokud se dítě narodilo v červenci, pak by se posuzoval příjem za duben – červen. Pokud se narodilo dříve, třeba v květnu nebo červnu, pak se posuzuje příjem za leden – březen.

Pokud by to bylo první dítě, pak by společný průměrný příjem za vás a přítelkyni neměl překročit 2,7 násobek životního minima, tedy 20 817 Kč. Do toho se počítá váš příjem a případně i příjem přítelkyně, pokud v té době nějaký měla – sociální dávky se jako příjem zpravidla nepočítají.

Porodné je na první dítě 13000 Kč, požádat si o něj můžete až do 1 roku od narození dítěte na Úřadu práce. Pokud byste porodné získali, tak to se pak nezapočítává jako příjem pro ostatní sociální dávky.

Mateřská – resp. peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Tu by mohla mít vaše přítelkyně již před narozením dítěte (6 – 8 týdnů) a celkově po dobu 28 týdnů. Předpokladem je to, že v době před porodem pracovala nebo byla v ochranné lhůtě od skočení posledního zaměstnání, a že současně v posledních 2 letech před zahájením PPM splnila podmínku 270 kalendářních dní nemocenského pojištění. Vzhledem k tomu, že (jak píšete) dostávala dávky hmotné nouze, tak zřejmě byla nezaměstnaná, takže na PPM neměla nárok?

Rodičovský příspěvek – na ten je nárok po narození dítěte. Pokud přítelkyně neměla PPM, pak by dostávala rodičovský příspěvek na 4 roky, tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby 3800 Kč měsíčně. Případně je ale možné na základě toho, že doložíte svůj příjem vy, aby byla zvolena jiná varianta RP – třeba 7600 Kč na 3 roky apod.

Příspěvek na bydlení – o ten si můžete požádat, pokud máte uzavřenu nájemní smlouvu na byt/dům (nebo pokud by se jednalo o byt/dům v osobním nebo družstevním vlastnictví). U přídavků na bydlení se dokládá příjem a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně (červenec 2017) tedy za duben – červen. Předpokladem je to, že máte v daném bytě (alespoň jeden z vás) trvalé bydliště.

Výše dávky se pak odvíjí od toho, jaké doložíte náklady na bydlení (skutečně zaplacené – nájemné, platby za vodu, elektřinu, plyn pokud by nebyly součástí nájmu a podobné výdaje za bydlení), jaké jsou příjmy a kolik osob bude mít v bytě trvalé bydliště. U vaší přítelkyně se pak jako příjem bude počítat rodičovský příspěvek, nebo případně přídavky na dítě. Příjmy a náklady se dokládají vždy jednou za tři měsíce. Je i možnost požádat o přídavky za 3 měsíce zpětně.

Přídavky na dítě – zde to je trochu složitější. Nyní – až do konce září 2017 se bude posuzovat příjem za kalendářní rok 2015. Od začátku října se mění zákon, a tím i podmínky. Od října by se posuzoval příjem za červenec – září. Pokud byste v této době měli příjem 18 000 Kč (vy) + 7600 Kč (vaše přítelkyně – rodičovský příspěvek), pak byste na přídavky na dítě nárok neměli (příjem by byl již příliš vysoký). Jinak přídavek na dítě je 500 Kč (dítě do 6 roků), od října je pak možnost zvýšení na 800 Kč.

Nejednoduší bude tedy zajít na ÚP a začít postupně vše vyřizovat – porodné, rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení (tam možná bude potřeba změna trvalého bydliště).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Budu muset vracet příspěvek na bydlení nebo jeho část?

-

Dobrý den, potřebuji se zeptat, zda budu muset vracet Příspěvek na bydlení (nebo jeho část). Za 1Q 2022 jsem byla bez příjmu. Ve 2Q (v květnu 2022) mi byl schválen a obdržela jsem i 1. důchod. V červenci 2022 si budu také žádat o Příspěvek na bydlení a nevím, zda budu muset vracet tento Příspěvek, […]

Zobrazit odpověď