Sociální dávky po skončení rodičovské

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o radu a zeptat se jak to vlastně funguje. Tento měsíc mi bude naposledy vyplacena rodičovská 7600 Kč. Mám tříletého syna, na kterého dostávám alimenty ve výši 3000 Kč. Pobírám přídavky na bydlení 7300 Kč. Nájem v bytě, kde bydlíme, je 17 500 Kč měsíčně. Bydlí tady se mnou přítel (není to otec dítěte), který nemá práci a zároveň ani trvalý pobyt na této adrese.

Když z toho co dostanu, zaplatím nájem, tak už mi nezbývají vůbec žádné peníze. Nemám z čeho zaplatit jídlo, oblečení atd. a musím si neustále půjčovat peníze od mámy nebo i jinde. Přítel je už pár měsíců nezaměstnaný a tak nemá také ani korunu.

Chtěla bych vědět, jestli mohu požádat o nějaké další sociální dávky o nějaký doplatek, nebo příspěvek na dítě, nebo cokoliv, abych si mohla jako samoživitelka dovolit aspoň koupit potřeby pro syna, aniž bych si musela neustále půjčovat od své matky? Děkuji za info, protože na úřadě mi nikdo nic nesdělí, pokud se na tu věc přímo sama nezeptám. Asi jako když mi vypočítali mateřskou 2440,- a půl roku mě nechali pobírat tohle bez příspěvku na bydlení, než jsem se pak dočetla, že si mohu zažádat o dorovnání na výši rodičovské. Tenhle systém mě celkem štve. Moc Vám děkuji

Dotaz poslal/a: Irena R., 19.2.2014 07:14

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.2.2014 18:12 napsal/a:
 

Dobrý den Ireno, pokusím se vám postupně odpovědět na vaše dotazy. Nejprve k tomu konci rodičovské. Po skončení rodičovské byste se měla buď vrátit zpět do zaměstnání – pokud jste před nástupem na mateřskou a rodičovskou byla zaměstnaná. Pokud ne, tak byste se měla jít evidovat na Úřad práce. I když jste byla během doby na rodičovské nezaměstnaná, měla byste nyní mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud po skončení rodičovské nebudete vůbec pracovat, bude to jen minimální podpora – první dva měsíce cca 3500 Kč a pak to bude klesat. Jít se zaregistrovat na úřad práce jako nezaměstnaná je ale důležití, minimálně proto, aby za vás stát platit zdravotní pojištění, a také se k tomu přihlíží při posuzování nároku na dávky hmotné nouze.

Dále se nezmiňujete o přídavku na dítě. Měla byste mát nárok na dětské přídavky – je to sice jen 500 Kč, ale určitě si požádejte i u tuto dávku, pokud ji ještě nemáte.

Pokud by pak byl váš jediný příjem podpora, alimenty a přídavky na dítě, měla byste to nahlásit u příspěvku na bydlení. Ten by se vám díky nižšímu příjmu mohl i o něco zvýšit (nevím všechny potřebné údaje jako typ bydlení, město apod., takže vám neřeknu přesnou částku).

Dále pak můžete žádat o dávky hmotné nouze. Tedy především o příspěvek na živobytí. A případně pak i o doplatek na bydlení.

Také je na zvážení, jestli by se vám nevyplatilo, aby váš přítel měl v bytě, kde bydlíte, trvalé bydliště. Například u příspěvku na bydlení se výše dávky posuzuje podle počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště. Pokud by ho tam měl i váš přítel, mohla by být dávka vyšší. Sice se v tom případě bude započítávat i příjem vašeho přítele – ale pokud, jak uvádíte – žádný nemá, pak by to nemělo ničemu vadit. To samé pak platí i pro další dávky – hmotná nouze, příspěvek na živobytí.

Také bych vám doporučila zvážit, jestli si můžete dovolit platit takto vysoký nájem. Pokud neplánujete v dohledné době nastoupit do zaměstnání, které by vám umožnilo platit takto vysoký nájem, pak by se vám možná vyplatilo najít si nějaké levnější bydlení. Pozor na to, že příspěvek na bydlení je časově omezený a nemůžete ho tedy dostávat „donekonečna“, ale jen maximálně 84 měsíců v kuse, resp. 84 měsíců po dobu 10 roků.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,