Sociální podpora při studiu

Dobrý den, jsem osmnáctiletý student střední školy. Bydlím s rodiči v bytě 3+1 a chtěl bych se přestěhovat do vlastního pronájmu. Je možné i při studiu žádat o sociální dávky? Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Otto Jenka, 23.06.2015 17:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.06.2015 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

V případě pronájmu bytu byste teoreticky mohl mít nárok na příspěvek na bydlení. Ten je poskytován osobám, jejichž příjmy jsou nízké a současně náklady na bydlení vysoké. U této dávky zákon o státní sociální podpoře neřeší, jestli je žadatelem student či pracující.

Rozhodujícím pro vznik nároku na příspěvek na bydlení je to, zda máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu (pozor – nesmí se jednat o podnájem) s majitelem bytu (zde opět pozor aby se nejednalo o družstevní byt – tam byste nebyl v pozici nájemce ale podnájemníka). A dále je nutné, abyste měl v daném bytě vedené trvalé bydliště.

O příspěvek na bydlení se žádá na místně příslušném úřadu práce. Je nutné doložit všechny doklady ohledně bytu (nájemní smlouvu), a také všechny náklady (zaplacené nájemné, případně faktury/složenky za energie a služby).

O dávku se žádá zpětně. Pokud byste například uzavřel nájemní smlouvu ještě teď v červnu, tak o dávku můžete požádat až v říjnu, kdy budete dokládat náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí, tedy za červenec – září.

Další dávky, na které byste mohl mít nárok, jsou přídavky na dítě. Zde ale záleží na tom, jestli budete skutečně bydlet sám nebo ne. Pokud v tuto chvíli žijete s rodiči, pak bude posuzován i jejich příjem.

Na další dávky již nárok mít nebudete. Jsou sice dávky hmotné nouze, určené pro osoby bez příjmů. Vy jako student jste ale z pohledu zákona považován za nezaopatřené dítě. A vzhledem k tomu mají primární vyživovací povinnost vůči vám Vaši rodiče. Tj., nárok na další dávky Vám dle mého již nevzniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď