Sociální podpora při studiu

Dobrý den, jsem osmnáctiletý student střední školy. Bydlím s rodiči v bytě 3+1 a chtěl bych se přestěhovat do vlastního pronájmu. Je možné i při studiu žádat o sociální dávky? Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Otto Jenka, 23.06.2015 17:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.06.2015 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

V případě pronájmu bytu byste teoreticky mohl mít nárok na příspěvek na bydlení. Ten je poskytován osobám, jejichž příjmy jsou nízké a současně náklady na bydlení vysoké. U této dávky zákon o státní sociální podpoře neřeší, jestli je žadatelem student či pracující.

Rozhodujícím pro vznik nároku na příspěvek na bydlení je to, zda máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu (pozor – nesmí se jednat o podnájem) s majitelem bytu (zde opět pozor aby se nejednalo o družstevní byt – tam byste nebyl v pozici nájemce ale podnájemníka). A dále je nutné, abyste měl v daném bytě vedené trvalé bydliště.

O příspěvek na bydlení se žádá na místně příslušném úřadu práce. Je nutné doložit všechny doklady ohledně bytu (nájemní smlouvu), a také všechny náklady (zaplacené nájemné, případně faktury/složenky za energie a služby).

O dávku se žádá zpětně. Pokud byste například uzavřel nájemní smlouvu ještě teď v červnu, tak o dávku můžete požádat až v říjnu, kdy budete dokládat náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí, tedy za červenec – září.

Další dávky, na které byste mohl mít nárok, jsou přídavky na dítě. Zde ale záleží na tom, jestli budete skutečně bydlet sám nebo ne. Pokud v tuto chvíli žijete s rodiči, pak bude posuzován i jejich příjem.

Na další dávky již nárok mít nebudete. Jsou sice dávky hmotné nouze, určené pro osoby bez příjmů. Vy jako student jste ale z pohledu zákona považován za nezaopatřené dítě. A vzhledem k tomu mají primární vyživovací povinnost vůči vám Vaši rodiče. Tj., nárok na další dávky Vám dle mého již nevzniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během mateřské dovolené

-

Dobrý den chci se zeptat: Manžel nastupuje na odvykání. Máme spolu dvě děti ve věku 2roky a 8 let. Bud mít nějaký nárok na sociální dávky, když jsem na mateřské dovolené?? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sirotčí důchod a dálkové studium VŠ

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli můžu studovat dálkově  VŠ a do toho pobírat sirotčí důchod. Bydlím sám a potřebuji chodit na brigády, abych měl co jíst. Otec zemřel a matka je stará babička… Nemůžu bejt u matky, je to nesnesitelný a nemůžu se každý den věnovat škole. Už teď, co jsem pryč (půl roku), […]

Zobrazit odpověď