Sociální podpora při studiu

Dobrý den, jsem osmnáctiletý student střední školy. Bydlím s rodiči v bytě 3+1 a chtěl bych se přestěhovat do vlastního pronájmu. Je možné i při studiu žádat o sociální dávky? Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Otto Jenka, 23.06.2015 17:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.06.2015 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

V případě pronájmu bytu byste teoreticky mohl mít nárok na příspěvek na bydlení. Ten je poskytován osobám, jejichž příjmy jsou nízké a současně náklady na bydlení vysoké. U této dávky zákon o státní sociální podpoře neřeší, jestli je žadatelem student či pracující.

Rozhodujícím pro vznik nároku na příspěvek na bydlení je to, zda máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu (pozor – nesmí se jednat o podnájem) s majitelem bytu (zde opět pozor aby se nejednalo o družstevní byt – tam byste nebyl v pozici nájemce ale podnájemníka). A dále je nutné, abyste měl v daném bytě vedené trvalé bydliště.

O příspěvek na bydlení se žádá na místně příslušném úřadu práce. Je nutné doložit všechny doklady ohledně bytu (nájemní smlouvu), a také všechny náklady (zaplacené nájemné, případně faktury/složenky za energie a služby).

O dávku se žádá zpětně. Pokud byste například uzavřel nájemní smlouvu ještě teď v červnu, tak o dávku můžete požádat až v říjnu, kdy budete dokládat náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí, tedy za červenec – září.

Další dávky, na které byste mohl mít nárok, jsou přídavky na dítě. Zde ale záleží na tom, jestli budete skutečně bydlet sám nebo ne. Pokud v tuto chvíli žijete s rodiči, pak bude posuzován i jejich příjem.

Na další dávky již nárok mít nebudete. Jsou sice dávky hmotné nouze, určené pro osoby bez příjmů. Vy jako student jste ale z pohledu zákona považován za nezaopatřené dítě. A vzhledem k tomu mají primární vyživovací povinnost vůči vám Vaši rodiče. Tj., nárok na další dávky Vám dle mého již nevzniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď