Sociální pojištění po skončení studia

Dobrý den,

Mohu se zeptat, když ukončím studium a nepřihlásím se na UP, tak si budu normálně platit zdravotní pojištění sám, ale jak je to se sociálním? Musím to někde nahlásit, nebo něco platit, nebo nemusím, když nejsem zaměstnaný?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michal F., 26.09.2016 11:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.09.2016 03:22 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu, že zdravotní pojištění si musí každý, za koho neplatí pojištění stát (typicky třeba studenti nebo nezaměstnaní), nebo zaměstnavatel, hradit sám, jinak hrozí penále. Na druhou stranu, placení sociálního pojištění povinné není.

To znamená, že pokud ukončíte studium a nebudete zaměstnaný, ani podnikat jako OSVČ, ani nebudete vedený v evidenci úřadu práce, tak byste tuto skutečnost měl nahlásit na svoji zdravotní pojišťovnu a dále pak měsíčně platit minimální zdravotní pojištění.

U sociálního pojištění tuto povinnost nemáte. Jedná se ale o to, že doba, kdy budete bez zaměstnání, a nebude za vás odváděno sociální pojištění, se vám pak následně nezapočítává do budoucího nároku na starobní důchod.

Je ale možnost, abyste si jako osoba bez zdanitelných příjmů, platil dobrovolné sociální pojištění. Pak se vám doba, kdy hradíte toto dobrovolné pojištění, zahrne do nároku na starobní důchod.

Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2016 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2016, tedy 1 891 Kč.

Je tedy na vašem zvážení, zda si sociální pojištění platit budete nebo ne. Jde i o to, že sociální pojištění se už pak nedá v budoucnu „doplatit“ (resp. je možné takto „doplatit“ maximálně jeden rok zpět). Může se vám tedy v budoucnu stát, že vám tato doba (kdy si nebudete platit sociální pojištění), bude „chybět“, a vy tak budete muset pracovat delší dobu než vaši vrstevníci, nebo budete mít nižší starobní důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální pojištění:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď

Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ. Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let. Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď