Sociální pojištění po skončení studia

Dobrý den,

Mohu se zeptat, když ukončím studium a nepřihlásím se na UP, tak si budu normálně platit zdravotní pojištění sám, ale jak je to se sociálním? Musím to někde nahlásit, nebo něco platit, nebo nemusím, když nejsem zaměstnaný?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michal F., 26.09.2016 11:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.09.2016 03:22 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu, že zdravotní pojištění si musí každý, za koho neplatí pojištění stát (typicky třeba studenti nebo nezaměstnaní), nebo zaměstnavatel, hradit sám, jinak hrozí penále. Na druhou stranu, placení sociálního pojištění povinné není.

To znamená, že pokud ukončíte studium a nebudete zaměstnaný, ani podnikat jako OSVČ, ani nebudete vedený v evidenci úřadu práce, tak byste tuto skutečnost měl nahlásit na svoji zdravotní pojišťovnu a dále pak měsíčně platit minimální zdravotní pojištění.

U sociálního pojištění tuto povinnost nemáte. Jedná se ale o to, že doba, kdy budete bez zaměstnání, a nebude za vás odváděno sociální pojištění, se vám pak následně nezapočítává do budoucího nároku na starobní důchod.

Je ale možnost, abyste si jako osoba bez zdanitelných příjmů, platil dobrovolné sociální pojištění. Pak se vám doba, kdy hradíte toto dobrovolné pojištění, zahrne do nároku na starobní důchod.

Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2016 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2016, tedy 1 891 Kč.

Je tedy na vašem zvážení, zda si sociální pojištění platit budete nebo ne. Jde i o to, že sociální pojištění se už pak nedá v budoucnu „doplatit“ (resp. je možné takto „doplatit“ maximálně jeden rok zpět). Může se vám tedy v budoucnu stát, že vám tato doba (kdy si nebudete platit sociální pojištění), bude „chybět“, a vy tak budete muset pracovat delší dobu než vaši vrstevníci, nebo budete mít nižší starobní důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální pojištění:

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

-

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní. Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce. Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak […]

Zobrazit odpověď