Sociální pojištění po skončení studia

Dobrý den,

Mohu se zeptat, když ukončím studium a nepřihlásím se na UP, tak si budu normálně platit zdravotní pojištění sám, ale jak je to se sociálním? Musím to někde nahlásit, nebo něco platit, nebo nemusím, když nejsem zaměstnaný?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michal F., 26.09.2016 11:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.09.2016 03:22 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu, že zdravotní pojištění si musí každý, za koho neplatí pojištění stát (typicky třeba studenti nebo nezaměstnaní), nebo zaměstnavatel, hradit sám, jinak hrozí penále. Na druhou stranu, placení sociálního pojištění povinné není.

To znamená, že pokud ukončíte studium a nebudete zaměstnaný, ani podnikat jako OSVČ, ani nebudete vedený v evidenci úřadu práce, tak byste tuto skutečnost měl nahlásit na svoji zdravotní pojišťovnu a dále pak měsíčně platit minimální zdravotní pojištění.

U sociálního pojištění tuto povinnost nemáte. Jedná se ale o to, že doba, kdy budete bez zaměstnání, a nebude za vás odváděno sociální pojištění, se vám pak následně nezapočítává do budoucího nároku na starobní důchod.

Je ale možnost, abyste si jako osoba bez zdanitelných příjmů, platil dobrovolné sociální pojištění. Pak se vám doba, kdy hradíte toto dobrovolné pojištění, zahrne do nároku na starobní důchod.

Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2016 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2016, tedy 1 891 Kč.

Je tedy na vašem zvážení, zda si sociální pojištění platit budete nebo ne. Jde i o to, že sociální pojištění se už pak nedá v budoucnu „doplatit“ (resp. je možné takto „doplatit“ maximálně jeden rok zpět). Může se vám tedy v budoucnu stát, že vám tato doba (kdy si nebudete platit sociální pojištění), bude „chybět“, a vy tak budete muset pracovat delší dobu než vaši vrstevníci, nebo budete mít nižší starobní důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální pojištění:

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď

Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

-

Dobrý den, jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu. Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte. Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako […]

Zobrazit odpověď