Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

Dobrý den,

jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu.

Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte.

Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako rodina nejsme schopni platit sociální a zdravotní jako OSVČ.

Práci jsem zatím nenašla na částečný úvazek. Nutně potřebuji radu. Našla jsem si, že nejsnazší by bylo pozastavit činnost a nahlásit na pojišťovnu péči o dítě.

Co vše by se změnilo, kdyby nejmladší syn chodil do MŠ na celý den? A nejstarší tedy nechodí do družiny?

Děkuji moc za radu a přeji pěkný den

Dotaz poslal/a: Martina T., 28.04.2018 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.04.2018 15:06 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vám nyní skončila rodičovská dovolená (čerpání rodičovského příspěvku), tak se „automaticky“ stáváte OSVČ na hlavní činnost. Tím se vám pak mohou adekvátně navýšit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Jejich výše se odvíjí od naposledy podaného daňového přiznání (resp. na základě naposledy podaných přehledů o příjmech OSVČ pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu).

Pokud jste jako OSVČ zatím daňové přiznání nepodávala, nebo pokud jste v posledním DP měla nízké příjmy, máte nyní povinnost platit nejméně minimální zálohy. Ty jsou v roce 2018:

  • Minimální sociální pojištění 2018 = 2189 Kč měsíčně
  • Minimální zdravotní pojištění 2018 = 2024 Kč měsíčně

Pokud byste se chtěla vyhnout placení těchto záloh (placení je povinné ze zákona, pokud je nebudete platit, vzniká vám u pojišťovny dluh), pak opravdu není jiná možnost než podnikání pozastavit.

Můžete jej přerušit – pak byste případně mohla být nějakou dobu vedena na ÚP jako nezaměstnaná. Pokud splňujete příslušné podmínky, pak byste mohla mít i nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V době, kdy jste vedena na ÚP, za vás také zdravotní pojištění platí stát (stejně jako v době kdy jste dostávala rodičovský příspěvek).

Pokud byste nebyla na ÚP nebo po skončení evidence, se případně můžete nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 roků (nebo jako osoba pečující o dvě děti do 15 roků). Tím pak nebudete mít povinnost platit zdravotní pojištění.

V takovém případě je zde ale omezení, že nesmíte pracovat/podnikat. Pokud byste měla nějakou brigádu (např. práce na DPP), pak výše příjmu nemůže přesáhnout 10000 Kč měsíčně.

Platí také, že dítě, o které budete pečovat, nesmí chodit do školky na dobu delší než 4 hodiny denně – viz zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 478/1997 Sb.:

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Jaký vyměřovací základ se OSVČ počítá pro na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ. Všude se píše, že je to z vyměřovacího základu, ale vyměřovacích základů je víc. V přehledu OSVČ je vypočtený vyměřovací základ (u kterého mám nejnižší částku), minimální vyměřovací základ (u kterého mám středně vysokou částku), určený vyměřovací základ (u kterého […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

-

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď. Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024. Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila […]

Zobrazit odpověď