Souběh RP a PPM (rodičovského příspěvku a mateřské)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to funguje u rodičovské a mateřské. Pokud nyní mám RP na dítě ve výši 7600 Kč a budu nastupovat na mateřskou dovolenou druhým dítětem, kolik peněz vlastně ještě dostanu? Moje mateřská u prvního dítěte byla přibližně 16 tisíc korun. Na mateřskou bych měla nastupovat zhruba kolem 20 v tomto měsíci. Můžete mi poradit, jak spočítat, kolik peněz přesně dostanu? A jak to přesně funguje u souběhu RP a PPM?

Děkuji vám za radu

Dotaz poslal/a: Lucie T., 11.2.2014 16:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.2.2014 09:09 napsal/a:

Dobrý den Lucie,

Je to tak, že zákon v zásadě vylučuje, abyste současně měla rodičovský příspěvek a peněžitou pomoc v mateřství (existují určité výjimky, pokud je například peněžitá pomoc v mateřství velmi nízká, ale to není váš případ).

Vzhledem k tomu že na mateřskou budete nastupovat rovnou z rodičovské dovolené, tak předpokládám, že vaše mateřská (PPM) bude ve stejné výši jako u prvního dítěte (alespoň tedy předpokládám, že jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele a že jste během rodičovské dovolené neměla žádné jiné příjmy – pokud je toto mylný předpoklad, tak moje rada nebude zcela přesná).

Co se týká PPM tak na tu vám vznikne nárok za poměrnou část měsíce. Peněžitá pomoc v mateřství se podobně jako ostatní nemocenské dávky vyplácí za jednotlivé kalendářní dny. Budete mít tedy nárok na proplacení 10 dní. Zjednodušeně to tedy bude cca jedna třetina z udávaných 16tisíc korun, tedy přibližně 5300 Kč.

Co se týká rodičovského příspěvku tak zde je rozhodující ustanovení paragrafu 30b, zákona o státní sociální podpoře:

§30b Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v §5 odst. 1 písm. b) bodu 13

V praxi to znamená, to že se vám z rodičovského příspěvku vyplatí už jen částka 2300 Kč. Není to tedy, že by se vám vyplatily dvě třetiny RP (fakticky na něj máte nárok za prvních 20 dní) ale pouze rozdíl mezi vyplacenou mateřskou a původní výší RP. Tj. součet obou částek nepřesáhne 7600 Kč. Pokud byste na PPM nastupovala například již 10 v měsíci, pak by vám RP nebyl vyplacen vůbec.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?

-

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku (RP) a peněžité pomoci v mateřství (PPM)

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám nárok na vyplacení poměrné části rodičovského příspěvku v případě, že mám v jednom měsíci souběh RP a PPM. Pobírám RP na první dítě ve výši 29.000,- a zároveň mi 26.5. začal nárok na PPM kvůli narození druhého dítěte. Za měsíc květen mi byla vyplacena poměrná část PPM za […]

Zobrazit odpověď