Souběh RP a PPM (rodičovského příspěvku a mateřské)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to funguje u rodičovské a mateřské. Pokud nyní mám RP na dítě ve výši 7600 Kč a budu nastupovat na mateřskou dovolenou druhým dítětem, kolik peněz vlastně ještě dostanu? Moje mateřská u prvního dítěte byla přibližně 16 tisíc korun. Na mateřskou bych měla nastupovat zhruba kolem 20 v tomto měsíci. Můžete mi poradit, jak spočítat, kolik peněz přesně dostanu? A jak to přesně funguje u souběhu RP a PPM?

Děkuji vám za radu

Dotaz poslal/a: Lucie T., 11.2.2014 16:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.2.2014 09:09 napsal/a:

Dobrý den Lucie,

Je to tak, že zákon v zásadě vylučuje, abyste současně měla rodičovský příspěvek a peněžitou pomoc v mateřství (existují určité výjimky, pokud je například peněžitá pomoc v mateřství velmi nízká, ale to není váš případ).

Vzhledem k tomu že na mateřskou budete nastupovat rovnou z rodičovské dovolené, tak předpokládám, že vaše mateřská (PPM) bude ve stejné výši jako u prvního dítěte (alespoň tedy předpokládám, že jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele a že jste během rodičovské dovolené neměla žádné jiné příjmy – pokud je toto mylný předpoklad, tak moje rada nebude zcela přesná).

Co se týká PPM tak na tu vám vznikne nárok za poměrnou část měsíce. Peněžitá pomoc v mateřství se podobně jako ostatní nemocenské dávky vyplácí za jednotlivé kalendářní dny. Budete mít tedy nárok na proplacení 10 dní. Zjednodušeně to tedy bude cca jedna třetina z udávaných 16tisíc korun, tedy přibližně 5300 Kč.

Co se týká rodičovského příspěvku tak zde je rozhodující ustanovení paragrafu 30b, zákona o státní sociální podpoře:

§30b Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v §5 odst. 1 písm. b) bodu 13

V praxi to znamená, to že se vám z rodičovského příspěvku vyplatí už jen částka 2300 Kč. Není to tedy, že by se vám vyplatily dvě třetiny RP (fakticky na něj máte nárok za prvních 20 dní) ale pouze rozdíl mezi vyplacenou mateřskou a původní výší RP. Tj. součet obou částek nepřesáhne 7600 Kč. Pokud byste na PPM nastupovala například již 10 v měsíci, pak by vám RP nebyl vyplacen vůbec.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď