Srovnatelné náklady u příspěvku na bydlení

Dobrý den,

volala jsem na ÚP a ptala jsem se, co se všechno započítává do nákladů, ke kterým se přihlíží při žádosti příspěvku na bydlení.

Bylo mi řečeno, že elektřina, voda, plyn, vytápění, odvoz odpadu. Volala jsem opět, jelikož jsem se dočetla, že se započítávají také srovnatelné náklady dle nějaké tabulky a paní mi řekla, že to není pravda, že jen u nájemních bytů.

Co lze tedy vše zahrnout, jsme 3 osoby v bytě v soukromém vlastnictví, platíme měsíčně 2000 do fondu bytových oprav, to se také nezapočítává?

Mockrát vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Žaneta Z., 27.01.2016 10:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2016 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

To, co se započítává, jako náklady na bydlení, v případě posuzování nároku na sociální dávku příspěvek na bydlení je poměrně přesně vymezeno příslušným zákonem. Konkrétně se jedná o zákon č. 117/1995 Sb., zákon o státní sociální podpoře. Náklady na bydlení jsou pak definovány v paragrafu 25:

§ 25 Náklady na bydlení

(1) Náklady na bydlení tvoří

a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného, b) u družstevních bytů a bytů vlastníků srovnatelné náklady, které činí za kalendářní měsíc:

Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona

  • jedna 1835 Kč
  • dvě 2511 Kč
  • tři 3284 Kč
  • čtyři a více 3960 Kč

c) u bytů uvedených v písmenech a) a b) náklady za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění nebo za pevná paliva; náklady za pevná paliva se započítávají částkami za kalendářní měsíc:

Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona

  • jedna 687 Kč
  • dvě 940 Kč
  • tři 1230 Kč
  • čtyři a více 1520 Kč

(2) Náklady na bydlení se pro nárok a výši příspěvku na bydlení stanoví jako jejich průměr za kalendářní čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje.

(3) Pro zjištění nákladů na bydlení za kalendářní čtvrtletí se započítávají i částky tvořící náklady na bydlení, které byly v tomto kalendářním čtvrtletí zaplaceny jako záloha nebo byly v tomto období doplaceny, a to i za období delší, než je kalendářní čtvrtletí, za které se náklady na bydlení zjišťují. Byla-li v období kalendářního čtvrtletí, za které se náklady na bydlení zjišťují, vrácena částka jako přeplatek na nákladech na bydlení, snižuje se částka nákladů na bydlení v tom kalendářním čtvrtletí, kdy k vrácení částky došlo, a to i v případě, že vrácená částka byla za dobu delší než toto kalendářní čtvrtletí.

Viz. např.: portal.gov.cz

K druhé části dotazu, jestli platba do fondu oprav patří mezi náklady na bydlení. Tato částka se opravdu do nákladů na bydlení nezapočítává. Je třeba si uvědomit, že z fondu oprav jsou následně prováděny opravy, úpravy, zvelebování dané nemovitosti – náklady na zvelebování svého majetku by měly jít především k tíži vlastníka nemovitosti. Přispívání na toto zvelebování není pro stát účelné. Příspěvek na bydlení přispívá k pokrytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď