Student a příspěvek na bydlení

Dobrý den,

Chtěla bych vědět, jestli mám nárok na nějaké sociální dávky.

Jsem studentka a za měsíc se budu stěhovat od rodičů a budu bydlet s přítelem. Nájemní smlouva bude psaná na něj a já budu uvedena jako spolubydlící. V nájmu je možnost trvalého bydliště.

Jinak já chodím ještě na brigádu, kde si vydělám každý měsíc jinak podle odpracovaných hodin (max. 3500,-). Budu mít tedy nárok na příspěvek na bydlení nebo jiné sociální dávky?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vendula, 07.03.2016 01:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 11:54 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká sociální dávky „příspěvek“ na bydlení, tak o ten můžete žádat, pokud máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu a máte v daném bytě vedené trvalé bydliště.

Viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

To že jste ve smlouvě uvedena, jako spolubydlící nestačí, je rozhodující to, kdo je nájemcem (na koho je nájemní smlouva uzavřena), což zde bude Váš přítel. Ten by tedy mohl podat žádost o tuto dávku.

Pak dále záleží i na tom, kolik osob bude mít v daném bytě vedený trvalý pobyt – rozhodujícím faktorem je zde právě institut trvalého pobytu:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Nezáleží tedy pouze na Vašem příjmu, ale i na příjmu Vašeho přítele (pokud v daném bytě bude mít trvalý pobyt). A také pozor na to, že pokud by měl v bytě trvalý pobyt vedený třeba i majitel bytu, který tam s Vámi jinak nijak nežije, spadal by do společně posuzovaných osob i on, a museli byste řešit jeho „vyloučení“ z posuzování (tím že by se muselo doložit, že ve skutečnosti žije někde jinde).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď