Tatínek na mateřské dovolené a čerpání RP

Dobrý den měla bych na vás několik otázek:

Zaprvé: Teď jsem momentálně doma se dvěma dětmi. Tomu staršímu je pět a tomu mladšímu je rok. Dostávám rodičovský příspěvek a plánujeme ještě třetí dítě. Moje zaměstnání už skončilo, takže bych podle všeho neměla nárok na PPM u třetího dítěte. Mohla bych nyní nastoupit do zaměstnání, ale co jsem si to počítala, tak podmínku 270 dní bych splnila až někdy těsně před porodem. Takže by mě zajímalo jak to je? Musím na mateřskou nastoupit těch 6 týdnů před porodem, nebo je možný až pozdější nástup? Že bych chodila do práce až do porodu (pokud nebudou žádné zdravotní problémy) a měla tak nárok na PPM?

Druhý dotaz: Pokud by mi to náhodou nevyšlo, jaké jsou možnosti, aby mateřskou bral tatínek? Můžeme se případně na mateřské vystřídat? Manžel pracuje a má relativně slušný příjem, takže by s mateřskou neměl mít problém. Mohu si třeba na sebe převést mateřskou, na kterou by měl nárok tatínek dítěte? Za jakých podmínek?

A za třetí: Je možné rodičovský příspěvek na druhé dítě čerpat jednorázově? Tedy že bych až do porodu dostávala měsíční dávku a někdy těsně před porodem jednorázově vyčerpala zbytek, co mi tam bude zůstávat, aby to nepropadlo? Pokud ano, jaké jsou podmínky?

Omlouvám se za tolik otázek, ale nějak se neorientuji v tom, co se dá najít na internetu. Děkuji a hezký den Tereza C.

Dotaz poslal/a: Tereza C.,
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2014 12:21 napsal/a:

Dobrý den Terezo, máte opravdu hodně otázek :), ale pokusím se vám na ně postupně odpovědět. Pokud náhodou na něco zapomenu, nebo nebude něco jasného tak se ještě ozvěte.

Co se týká nástupu na mateřskou – tady je to jednoduché. Nástup na mateřskou a čerpání PPM je vaše právo – ne povinnost. Takže můžete nastoupit, kdy chcete (s ohledem na příkazy ošetřujícího lékaře – pokud vám doporučí, abyste nepracovala, pak byste ho měla poslechnout, vaše zdraví a zdraví dítěte je určitě důležitější než peníze, které byste eventuálně dostala). Jediné co zde zákon omezuje je délka čerpání PPM. Zjednoduším to – podle zákona byste měla vyčerpat 6 týdnů PPM před porodem a zbytek (22 týdnů při jednom dítěti) po porodu. Pokud se rozhodnete pro později nástup na mateřskou, pak se vám zkracuje délka mateřské. Pokud byste tedy nastoupila na PPM třeba až dnem narození dítěte, pak můžete čerpat jen 22 týdnů – těch 6 týdnů před porodem „propadne“.

Na mateřskou může samozřejmě nastoupit i tatínek. U něj je to trošku jinak. Tatínek může o mateřskou požádat až po narození dítěte – až od začátku 7 týdne po narození dítěte. Má nárok také jen na 22 týdnů (tedy například od 7 do 29 týdne).

Převedení mateřské z tatínka na maminku dítěte ale není možné. Aby mohl tatínek čerpat PPM, musíte uzavřít dohodou o svěření dítěte do péče. Na základě toho žádá otec o mateřskou dovolenou u zaměstnavatele (ten mu ji ze zákona musí umožnit) a o PPM (peněžitá pomoc v mateřství). Během mateřské se můžete i vystřídat. Je pouze omezení, že minimální doba vystřídání je 7 dní.

Během mateřské ale musí být otec dítěte doma. Nebo sice teoreticky může chodit do práce, ale nesmí vykonávat stejné zaměstnání. Tedy buď pracovat jinde, nebo u stejného zaměstnavatele alespoň uzavřít jinou smlouvu – např. DPP nebo DPČ na jinou činnost. Podle zákona – alespoň formálně – nesmí vykonávat stejné zaměstnání jako je to, na jehož základě má nárok na PPM.

A k poslední části vašich otázek: Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku není možné. Zákon stanovuje, že tato dávka se vyplácí měsíčně a to v maximální možné výši 11 500 Kč. Pokud vy nebo váš manžel splňujete podmínku dostatečně vysokého vyměřovacího základu, můžete si zvolit výši RP až do maximální možné výše 11 500 Kč.

Takže pokud byste měla porodit tak, že by vám třeba zbýval ještě jeden rok čerpání rodičovského příspěvku, měla byste si to dopředu spočítat – kolik jste již dostala a kolik vám ještě zbývá a včas si požádat o změnu délky a tím i výše RP. Pozor také na to že v posledním měsíci už nemusíte RP dostat, i když na něj budete mít nárok. Pokud budete mít v posledním měsíci čerpání RP nárok na PPM, a pokud by PPM, byť za část měsíce) byla vyšší než RP, pak rodičovský příspěvek vůbec nedostanete. (tady je omezení že pokud např. máte nárok na RP ve výši 7600 Kč a mateřská za část měsíce by byla např. 5000 Kč, pak by vám vyplatili z rodičovského příspěvku jen 2600 Kč – celkový součet PPM a RP v jednom měsíci nemůže překročit měsíční výši RP).

To je snad vše, pokud jsem na něco zapomněla, nebo máte ještě nějaké dotazy, napište.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď