Těhotenství a smlouva na dobu určitou (pouze 11 měsíců)

Dobrý den,

ihned po úspěšném dokončení VŠ jsem nastoupila do prvního zaměstnání, kde mám smlouvu na dobu určitou od srpna 2017 do června 2018.

Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná s očekávaným termínem porodu 18. října 2018. Předpokládám, že až to oznámím zaměstnavateli, smlouvu mi neprodlouží.

Pokud tomu dobře rozumím, splňuji podmínky pro získání peněžité pomoci v mateřství, na kterou ale mohu nastoupit nejdřív koncem srpna. Zajímalo by mne, jaké jsou mé možnosti ve dvou měsících mezi prací a mateřskou, pokud by těhotenství nebylo rizikové (bez nemocenské).

Nedá se předpokládat, že v pátém měsíci těhotenství seženu nové dočasné zaměstnání. Jestli tomu dobře rozumím, protože budu pracovat 11 měsíců ne 12, nemám žádný nárok na podporu v nezaměstnanosti?

A pokud žiji v domácnosti s přítelem, který normálně pracuje, tak ani na dávky v hmotné nouzi? Zůstanu tedy naprosto bez prostředků ze strany státu?

Děkuji za objasnění.

Dotaz poslal/a: Magdalena S., 14.03.2018 19:56

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.03.2018 16:57 napsal/a:
 

Dobrý den,

V případě, že v době před porodem (6 – 8 týdnů před termínem narození dítě) budete, mít „odpracováno“ zmíněných 11 měsíců, pak byste měla splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, mateřská). Budete mít totiž splněnu jak podmínku minimální doby nemocenské pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní, tak i podmínku, že budete spadat do ochranné doby pro nárok na PPM (která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání). Zde tedy žádný zádrhel není.

Naopak na podporu v nezaměstnanosti nárok mít nebudete, protože nebude splněna podmínky minimální doby účasti na důchodovém pojištění v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech. Pokud jste tedy během studia (v období spadající do posledních dvou let) nepracovala v takovém zaměstnání, které by zakládalo účast na důchodovém pojištění (v případě brigády na DPP by to bylo jen případě, že by měsíční příjem byl vyšší než 10 tisíc korun), tak nárok na podporu v nezaměstnanosti mít nebudete.

Jsou zde minimálně dvě možnosti, jak nezůstat úplně bez jakéhokoliv příjmu. Pokud by vám zaměstnavatel nechtěl prodloužit smlouvu na dobu určitou – zde je možnost pokusit se domluvit že by smlouva na dobu určitou byla prodloužena jen o ty cca dva měsíce, pak je ještě možnost pokusit se domluvit s vaším lékařem.

V dnešní době je běžné, že lékaři se bojí, aby něco nezanedbali, takže řada žen je před porodem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, i když pro to nejsou zcela objektivní lékařské důvody. Jsou i lékaři, kteří mají až 90% pacientek na rizikovém těhotenství. Řada lékařů je tak přístupná k tomu, aby vám neschopenku vystavili.

Pokud byste ale nebyla zaměstnaná a nebyla ani na neschopence, pak byste opravdu nic nedostávala. Na dávky pomoci ve hmotné nouzi by byl nárok, jen pokud by příjem vašeho přítele byl poměrně velmi nízký. Jen pro orientační představu, životní minimum pro dvě dospělé osoby ve společné domácnosti je 5970 Kč. Výpočet a posuzování nárok na dávky hmotné nouze je sice reálně trochu složitější, než jen prosté stanovení životného minima, ale pokud by váš přítel měl příjem například 20 tisíc korun čistého, pak byste nárok na hmotnou nouzi neměla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,