Těhotenství v době výpovědní lhůty

Dobrý den, prosím Vás chtěla bych se zeptat ohledně těhotenství ve výpovědní lhůtě.

Dne 31. 10. 2017 jsem dostala výpověď, jelikož provozovatel baru si neprodloužil místo podnikání s majitelem toho objektu. Běžela mi 2 měsíční výpovědní lhůta a 31. 12. 2017 jsem skončila dostali jsme všichni odstupné.

Ale na začátku února jsem zjistila, že jsem těhotná. Musela jsem doložit zprávu z neurologie jsem po operaci mozkových aneurysmatu 2012 a po těžké meningitidě 2014. Lékař mi napsal rizikové těhotenství.

Je možné moji výpověď zpětně zrušit a nastoupit na neschopenku když jsem prokazatelně v době zaměstnaní otěhotněla i když ve výpovědní lhůtě ale ještě jsem to nevěděla.

Pracovala jsem tam 8 měsíců nárok na podporu nemám jelikož nemám odpracovaný rok a na brigádu jít nemůžu kvůli rizikovému těhotenství.

Mockrát Vám děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra M., 15.03.2018 13:33

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2018 16:24 napsal/a:
 

Dobrý den,

Je sice pravda, že pokud je žena těhotná, tak by nemělo být možné, aby dostala výpověď. To ale neplatí ve všech případech. Jsou i situace, kdy může být těhotná žena propuštěna ze zaměstnání ze strany zaměstnavatele.

Tuto problematiku upravuj zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.) – viz např. paragraf 53:

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

současně ale

§ 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů: 

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

Tedy pokud dochází k zániku zaměstnavatele nebo jeho části, je možné dát výpověď i těhotné zaměstnankyni. Druhá věc je pak to, že v době, kdy byla podána výpověď o vašem těhotenství nevěděl, tudíž v každém případě se nejedná o jeho pochybení, protože skutečnost, že jste těhotná mu nebyla známa.

Obávám se, že zde není možnost dosáhnout zrušení výpovědi. Vzhledem k tomu, že již uplynula i výpovědní lhůta, tak váš zaměstnanecký poměr skončil a na jeho obnovení zde není právní nárok.

Pokud jste tedy nyní nezaměstnaná a k zahájení rizikového těhotenství došlo až po uplynutí ochranné doby 7 dní od skončení zaměstnání, pak nemáte nárok ani na nemocenské dávky.

Pokud by váš termín porodu, resp. období 6 – 8 týdnů před porodem spadal ještě do ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení zaměstnání, měla byste pak případně mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Každopádně pak určitě máte nárok na rodičovský příspěvek od data narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,