Těhotenství ve zkušební době

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, který se týká přímo mě. 1 října 2016 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Ale nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Jsem na začátku zkušební doby.

U lékaře jsem ještě nebyla, jelikož vím, že kdybych tam hned šla, nechá mě na rizikovém doma. Před dvěma měsíci jsme totiž o miminko přišli.

Před nástupem do nového zaměstnání jsem byla tři měsíce vedena na úřadě práce. A před tím jsem byla přes rok zaměstnaná. Chci se zeptat, kdyby mi lékař vystavil neschopenku, a zaměstnavatel by mi dal výpověď, jak by to s mou neschopnosti bylo dál?

A zdá bych se měla nárok na PPM, i když to by mě tak netížilo. Jde mi jen o tu neschopnost.

Děkuji předem za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Jana K., 29.11.2016 07:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.12.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že jako těhotná nemůžete dostat výpověď ze zaměstnání (je to možné jenom ve specifických případech, kdy dochází k rušení zaměstnavatele, nebo jeho části nebo k jeho stěhování).

Ve zkušební době, se ale zpravidla nejedná o výpověď ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. To není jen tak nějaké „slovíčkaření“. Pro výpověď platí poměrně přísná pravidla (kdy to možné je, kdy ne, výpovědní lhůta, odstupné atd.).

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je naproti tomu „velmi snadné“. Může ho provést jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec a ani jeden z nich nemusí udávat nějaký konkrétní důvod. Zrušení pracovního poměru je také na rozdíl od výpovědi možné provést okamžitě, „zde dne na den“.

Pokud provede zrušení pracovního poměru ve zkušební době zaměstnavatel, a zaměstnanec je v pracovní neschopnosti, pak zde platí pouze jedno omezení. A to, že zaměstnavatel nesmí provést zrušení pracovního poměru v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti – viz paragraf 66, zákoník práce:

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

To je kvůli tomu, že nemocnému zaměstnanci v prvních 14 dnech náleží náhrad mzdy, kterou hradí zaměstnavatel. Takže odložením možnosti zrušení pracovního poměru ve zkušební době o 14 dní, pak zaměstnanec o tuto náhradu mzdy nepřijde.

Od 15 dne pracovní neschopnosti ale zaměstnavatel může okamžitě ukončit pracovní poměr ve zkušební době – ani nemusíte být v zaměstnání, stačí, že vám pošle příslušné vyrozumění písemně poštou domů.

Od 15 dne pracovní neschopnosti ale již máte nárok na nemocenské dávky. O ty ukončením pracovního poměru nepřicházíte a máte na ně nárok po celou dobu pracovní neschopnosti, i když už nejste zaměstnána.

Co se týká nárok na PPM, tak tam kromě toho, že musíte mít splněnu podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní  posledních dvou letech (tedy být nejméně 270 dní zaměstnána), je požadováno, abyste v době zahájení PPM byla stále účastníkem NP nebo v ochranné době. Pokud by byl váš pracovní poměr ukončen ve zkušební době, pak již tuto podmínku nesplňujete.

Ochranná doba sice může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud ale bylo poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, kratší než 180 dní, tak se počítá jen délka tohoto zaměstnání. Tedy, pokud by vám byl váš současný pracovní poměr ukončen třeba po 1 měsíci, pak je ochranná doba pro nárok na PPM také pouze jeden měsíc.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Dlouhodobá nemocenská a podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, prosím o odpověď, s dotazem na ÚP jsem moc neuspěl. Jsem na neschopence již 6 měsíců, od 11. 12. 2019. Zdravotní stav se nelepší a MUDr. doporučuje operaci zad. Někde jsem vyčetl, že po roce neschopenky a následné evidenci na ÚP, bych dostával pouze minimální dávku. Bohužel mi tato, pokud to správně píši, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ve zkušební době a nemocenská

-

Dobrý den, skončilo mi zaměstnání vypovědí v den, kdy jsem měla jít na kontrolu k lékaři. Místo propustky k lékaři mi dal zaměstnavatel výpověď, bohužel k mé nevýhodě ve zkušební době. Zaregistrovala jsem se na pracovním úřadě a ještě v ten den jsem odpoledne byla u lékařky a ona mi vypsala neschopenku, že jsem ještě v […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské během zkušební doby

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, 4. května 2020 jsem nastoupil do nového zaměstnání. A bohužel 27. Května 2020, jsem musel nastoupit na neschopenku. Z čeho se mi budou počítat peníze? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď