Těhotenství ve zkušební době

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, který se týká přímo mě. 1 října 2016 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Ale nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Jsem na začátku zkušební doby.

U lékaře jsem ještě nebyla, jelikož vím, že kdybych tam hned šla, nechá mě na rizikovém doma. Před dvěma měsíci jsme totiž o miminko přišli.

Před nástupem do nového zaměstnání jsem byla tři měsíce vedena na úřadě práce. A před tím jsem byla přes rok zaměstnaná. Chci se zeptat, kdyby mi lékař vystavil neschopenku, a zaměstnavatel by mi dal výpověď, jak by to s mou neschopnosti bylo dál?

A zdá bych se měla nárok na PPM, i když to by mě tak netížilo. Jde mi jen o tu neschopnost.

Děkuji předem za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Jana K., 29.11.2016 07:41
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.12.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že jako těhotná nemůžete dostat výpověď ze zaměstnání (je to možné jenom ve specifických případech, kdy dochází k rušení zaměstnavatele, nebo jeho části nebo k jeho stěhování).

Ve zkušební době, se ale zpravidla nejedná o výpověď ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. To není jen tak nějaké „slovíčkaření“. Pro výpověď platí poměrně přísná pravidla (kdy to možné je, kdy ne, výpovědní lhůta, odstupné atd.).

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je naproti tomu „velmi snadné“. Může ho provést jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec a ani jeden z nich nemusí udávat nějaký konkrétní důvod. Zrušení pracovního poměru je také na rozdíl od výpovědi možné provést okamžitě, „zde dne na den“.

Pokud provede zrušení pracovního poměru ve zkušební době zaměstnavatel, a zaměstnanec je v pracovní neschopnosti, pak zde platí pouze jedno omezení. A to, že zaměstnavatel nesmí provést zrušení pracovního poměru v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti – viz paragraf 66, zákoník práce:

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

To je kvůli tomu, že nemocnému zaměstnanci v prvních 14 dnech náleží náhrad mzdy, kterou hradí zaměstnavatel. Takže odložením možnosti zrušení pracovního poměru ve zkušební době o 14 dní, pak zaměstnanec o tuto náhradu mzdy nepřijde.

Od 15 dne pracovní neschopnosti ale zaměstnavatel může okamžitě ukončit pracovní poměr ve zkušební době – ani nemusíte být v zaměstnání, stačí, že vám pošle příslušné vyrozumění písemně poštou domů.

Od 15 dne pracovní neschopnosti ale již máte nárok na nemocenské dávky. O ty ukončením pracovního poměru nepřicházíte a máte na ně nárok po celou dobu pracovní neschopnosti, i když už nejste zaměstnána.

Co se týká nárok na PPM, tak tam kromě toho, že musíte mít splněnu podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní  posledních dvou letech (tedy být nejméně 270 dní zaměstnána), je požadováno, abyste v době zahájení PPM byla stále účastníkem NP nebo v ochranné době. Pokud by byl váš pracovní poměr ukončen ve zkušební době, pak již tuto podmínku nesplňujete.

Ochranná doba sice může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud ale bylo poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, kratší než 180 dní, tak se počítá jen délka tohoto zaměstnání. Tedy, pokud by vám byl váš současný pracovní poměr ukončen třeba po 1 měsíci, pak je ochranná doba pro nárok na PPM také pouze jeden měsíc.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď