Těhotenství a práce v zahraničí

Krásný dobrý den.

Pracuji momentálně mimo Českou Republiku, ale budu se vracet. Zjistila jsem, že jsem těhotná.

Pokud se přihlásím na pracovní úřad, mám možnost dostat nějakou podporu v nezaměstnanosti? A na jak dlouho?

Dohromady pracuji 3 roky. 2 roky jsem pracovala v Čechách a teď rok v zahraničí.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana , 27.11.2016 18:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 19:23 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti, obecně platí, že na ni máte nárok, pokud splňujte podmínku minimální „odpracované“ doby (účast na důchodovém pojištění) v rozsahu 12 měsíců v posledních 2 letech. To byste podle toho, co píšete, měla už jen tím, že jste před pobytem v zahraničí pracovala v ČR (resp. bude zde záležet na konkrétních datech, kdy podáváte žádost a kdy jste zahajovala / ukončovala pracovní poměry).

Dále pak také záleží na tom, jestli se jednalo o práci v některé ze zemí EU, nebo to byla země mimo EU. Je zde třeba také možnost požádat si o podporu v nezaměstnanosti v zemi kde jste pracovala podle tamních předpisů a tu si pak nechat „převést“ na český Úřad práce (týká se zemí EU).

Bez dalších informací vám tedy asi více neporadím – zajděte na Úřad práce, kde vám určitě řeknou, jak je to ve vašem konkrétním případě, a jaké případně potřebujete dodat dokumenty.

Druhá otázka je pak, jak to bude s vaším nárokem na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Jako těhotná můžete mít 6 – 8 týdnů nárok na zahájení čerpání PPM. U té je ale podmínka, že v posledních 2 letech (před podáním žádosti) musíte být nejméně 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění. A současně, že v době kdy o ni žádáte (6-8 týdnů před porodem) musíte být stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě.

Pokud byste tedy byla nezaměstnaná (ať už s nárokem na podporu v nezaměstnanosti nebo ne), pak byste podle všeho na PPM nárok neměla (v době kdy jste nezaměstnaná, v evidenci UP, za vás stát hradí jenom zdravotní pojištění, nemocenské neplatí).

A měla byste tedy pak nárok až na rodičovský příspěvek – k datu narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď