Trvalý pobyt dcery a nárok na příspěvek na bydlení

Dobrý den,

Moje dcera prodala byt na jižní moravě a odešla za prací až na druhý konec republiky.

Tam, kde má tu práci, má pronajatý byt. Z bytu na moravě se musí odhlásit, ale tam kde má pronajatý ten byt tam jí asi trvalý pobyt nedá.

Říkala, že se přihlásí k nám, ale já beru příspěvek na bydlení a tudíž ho ztratím?

Já jiné peníze neberu, co byste poradila? Může se přihlásit nějak jinak, jak bývalo přechodné bydliště?

Bydlí teď v Mariánských lázních.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarmila K., 23.05.2017 09:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 17:08 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká možnosti, aby měla vaše dcera trvalé bydliště v bytě, kde nyní skutečně bydlí. Pokud se jedná o byt, který užívá na základě platné nájemní smlouvy, pak by neměl být žádný problém, aby měla trvalé bydliště v tomto bytě.

Ke zřízení trvalého bydliště v bytě, který je užíván na základě nájemní smlouvy, není potřeba souhlas majitele. Stejně tak majitel bytu nemůže zakázat, aby měla v bytě trvalé bydliště. I kdyby nějaké takové ustanovení měla vaše dcera v nájemní smlouvě, pak je neplatné, protože odporuje aktuálně platným zákonům.

K vyřízení trvalého bydliště pak stačí zajít na městský úřad (pod který spadá daný byt), na oddělení evidence obyvatel, a zde doložit osobní doklady a platnou nájemní smlouvu. Nic dalšího není potřeba. Takže si vaše dcera může nechat zřídit trvalý pobyt tam.

Pokud by provedla změnu místa trvalého bydliště k vám do bytu, tak by to určitě mělo vliv na vámi pobíraný příspěvek na bydlení. U příspěvku na bydlení se totiž zahrnují všechny osoby, které mají v bytě trvalé bydliště.

Tím, že by dcera měla trvalý pobyt u vás, tak by to byla další osoba, která by se u této sociální dávky posuzovala. Sice je pravda, že čím více osob v bytě bydlí (má trvalý pobyt), tím je pak i příspěvek na bydlení vyšší. Současně jsou ale započítávány i příjmy všech osob. Tedy i příjem vaší dcery a tím by pak mohlo dojít k podstatnému snížení výše dávky nebo i k úplnému ukončení vyplácení přídavků na bydlení.

Jediným řešením by v tomto případě bylo požádat Úřad práce o výjimku – resp. aby nebylo k příjmům dcery přihlíženo – viz paragraf 7, zákon číslo 117/1995 Sb., Zákon o státní sociální podpoře:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

V takovém případě je pak nutné podat písemnou žádost a zároveň věrohodně doložit, že dcera má sice u vás trvalé bydlištěm ale, že ve skutečnosti daný byt neužívá. Zda by Úřad práce podobné žádosti vyhověl si, ale netroufám dopředu odhadovat.

Poslední možností  - pokud by dcera neměla trvalý pobyt v pronajatém bytě, a nemohla by ho mít u vás, je to, že by ona sama neprováděla změnu trvalého bydliště. Nový majitel jejího bytu, by se pak mohl obrátit na městský úřad, předložit kupní smlouvu, která by dokládala, že vaší dceři zaniklo užívací právo na byt. Na základě toho by pak úřad mohl rozhodnout o zrušení trvalého pobytu i bez souhlasu vaší dcery, a jako nová adresa trvalého pobytu by byla evidována adresa městského úřadu.

Toto řešení má ale značné nevýhody. Třeba už jen proto, že velká většina úřední komunikace je posílána na adresu trvalého pobytu. Nebo také, pokud je vedena adresa trvalého pobytu na městském úřadu, pak zpravidla není ani možné žádat v bance o půjčku nebo úvěr apod.

Tedy mě osobně přijde nejrozumnější, aby si dcera zřídila trvalé bydliště v bytě, kde skutečně žije.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď