Ukončení nemocenské u dvou zaměstnavatelů

Dobrý den,

jsem na nemocenské se zlomenou nohou, zatím nechodící sádra. Za tři týdny mám ale dostat sádru chodící a tudíž chci pracovní neschopnost ukončit.

A zde vzniká problém. Jedno zaměstnání mám v místě bydliště a zvládnu se tam nějak dopravit, ale druhé zaměstnání je vzdálené 45 km, autem stále jezdit nebudu moci a vzhledem k mé pracovní době (jsem učitelka na ZUŠ) nepřichází v úvahu ani doprava autobusem či vlakem (večer už mi nic nejede zpátky).

Jak mám tuto situaci řešit se svým druhým zaměstnavatelem?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Michaela H., 12.02.2016 16:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.02.2016 03:45 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v případě, že máte více zaměstnání, která zakládají účast na nemocenském pojištění, pak Vám vzniká nárok na nemocenské dávky pro každé toto zaměstnání samostatně. Tedy fakticky byste neměla mít „jednu pracovní neschopnost“ ale dvě různé pracovní neschopnosti, pro každého ze zaměstnavatelů, resp. zaměstnání samostatně.

Z toho pak mimo jiné vyplývá i to, že je možné být v pracovní neschopnosti v jednom zaměstnání, a při tom vykonávat jiné zaměstnání. Obecně platí, že možnost pracovat během pracovní neschopnosti není omezena. Je nutné pouze dodržovat léčebný režim nařízený ošetřujícím lékařem (vycházky, apod.) a současně není možné vykonávat stejnou pracovní činnost na základě, které jsou vypláceny nemocenské dávky.

Nevím, jak je to přesně ve Vašem případě. Jestli se v obou případech jedná o „regulérní“ zaměstnání, nebo jestli některé ze zmiňovaných zaměstnání je „jen“ práce na DPP či DPČ apod. Práce na DPP či DPČ zakládá účast na nemocenském pojištění jen ve specifických případech.

Dokáži si představit situaci, kdy ukončíte pracovní neschopnost ve vztahu k jednomu zaměstnavateli, ale pracovní neschopnost ve vztahu k druhému zaměstnavateli bude i nadále trvat. A Vy pak, v době povolených vycházek budete vykonávat práci pro prvního zaměstnavatele, i když fakticky budete i nadále pobírat nemocenské dávky na základě druhého úvazku.

Jak již bylo zmíněno výše, možnost práce během pracovní neschopnosti není zakázána, je ale rozhodující, aby byl dodržován léčebný režim nařízený lékařem. Tedy nejenom doba povolených vycházek, ale například, pokud by lékař nařídil, že nesmíte vykonávat fyzicky namáhavou práci, a vy při tom pro druhého zaměstnavatele dělala něco fyzicky namáhavého, tak by se to bralo jako porušené léčebného režimu (toto je jen teoretický příklad, vždy záleží na konkrétních pokynech ošetřujícího lékaře).

Alternativou je pak požádat o neplacené volno u toho, zaměstnavatele, ke kterému se nejste schopná dopravit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď