Ukončení PP po RD z vážných důvodů a výše podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den, chtěla bych poradit v mé situaci:

Od r. 2004 jsem zaměstnána na dobu neurčitou, od r. 2012 do konce tohoto roku jsem na RD s dvěma dětmi po sobě. Návrat k současnému zaměstnavateli pro mě není reálný (dojížděla bych 90 km).

Tak zvažuji ukončení pracovního poměru – jakým způsobem? Musí být uvedeno, že je to z vážných důvodů (velká vzdálenost, péče o dítě do 4 let veku), a jaký je vliv charakteru této výpovědi na výši podpory v nezaměstnanosti? (dočetla jsem se, že pokud jsem aktivně nepracovala v uplynulých 2 letech, podpora v nezam.se stejně vypočítává z celorepublikového průměru, je to tak?).

Pro pořádek uvedu, že již několikátý měsíc aktivně sama hledám práci v okolí, ale bohužel zatím nic adekvátního, tak abych to se dvěma dětmi zvládla).

Děkuji za odpověď P.

Dotaz poslal/a: Petra M., 21.11.2016 23:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.11.2016 18:40 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončení pracovního poměru z důvodu péče o dítě do 4 roků, patří mezi ony „vážné“ důvody pro ukončení pracovního poměru. V takovém případě pak stačí, že na výpovědi je uvedeno že „je podána dle paragrafu 5 písmeno c zákona o zaměstnanosti“, není už potřeba přesněji rozepisovat, o co přesně se jedná.

Reálně by to ale ve vašem případě hrálo roli, jen pokud byste po ukončení rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele, alespoň nějakou krátkou dobu pracovala. Pokud byste nastoupila do zaměstnání a (byť jenom krátkou) dobu zde pracovala, pak by se výše podpory v nezaměstnanosti počítala z příjmu od tohoto zaměstnavatele. A ustanovení o vážných důvodech by mělo svůj vliv na následnou výši podpory v nezaměstnanosti.

Pokud totiž dá zaměstnanec výpověď bez vážného důvodu, tak má podporu v nezaměstnanosti od začátku jen 45% z průměrného příjmu z rozhodného období v posledním zaměstnání (jinak je to první 2 měsíce 65%, druhé dva 50% a zbytek doby 45%).

(3) Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

Pokud ale po skončení RD nebudete pracovat, a ani jste nepracovala během rodičovské dovolené, pak ano, výše podpory v nezaměstnanosti je navázána na průměrnou mzdu v ČR:

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu,

Tedy aktuálně by se za první dva měsíce jednalo o částku lehce převyšující částku 3800 Kč, a následně pak nižší.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď