Ukončení pracovního poměru dohodou a běžící rodičovský příspěvek

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat v případě, že jsem 12. 6. 2017 ukončila pracovní poměr dohodou (s odstupným 6 platu). Byla jsem tři roky na mateřské a rodičovský příspěvek mi bude chodit ještě jeden rok (mám ho na 4 roky).

Chci se zeptat, zda se musím hlásit na VZP, a také na úřad práce. Chtěla bych požádat o podporu v nezaměstnanosti. Můžu teď nebo po ukončení těch 4 let, kdy mi bude chodit rodičovský příspěvek?

Nerada bych propásla nějaké povinné placení zdravotního a sociálního pojištění.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra B., 12.06.2017 08:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 16:19 napsal/a:

Dobrý den,

Po dobu, kdy jste doma s dítětem do jeho 4 roků, a pobíráte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění za vás sice nikdo neplatí, ale doba do 4 roků dítěte se pak při výpočtu nároku na důchod započítává, jako doba důchodového pojištění (náhradní doba pojištění).

Takže pokud chcete zůstat doma s dítětem, není potřeba řešit ani sociální, ani zdravotní pojištění. U zdravotní pojišťovny u vás už mají evidováno, že za vás pojištění platí stát. U sociálního pojištění pak stačí v době, kdy budete žádat o důchod doložit příslušný rodný list.

Co se týká Úřadu práce a podpory v nezaměstnanosti. Na úřad práce můžete zajít už nyní. To, že pobíráte rodičovský příspěvek, nevylučuje, abyste byla současně nezaměstnaná (nebo naopak byla zaměstnaná), a měla případně nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve vašem případě ale budete mít nárok na podporu až po uplynutí 6 měsíců – za dobu, kdy jste dostala odstupné, se vám podpora v nezaměstnanosti vyplácet nebude. To ale neznamená, že byste o ni přišla. Předpokládám, že spadáte do věkové skupiny do 50 roků. V tom případě máte nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti. Pokud byste šla na Úřad práce nyní, pak se vám podpora začne vyplácet až po uplynutí 6 měsíců – tedy za 7 až 11 měsíc od ukončení zaměstnání.

V případě, že půjdete na úřad práce nyní, pak ale musíte počítat s tím, že budete muset plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání. To zpravidla zahrnuje jak pravidelné návštěvy na UP, tak i aktivní spolupráce při hledání nového místa. Tedy například dokládat UP, že odpovídáte na pracovní inzeráty, nebo že chodíte na pracovní pohovory. Není tedy možné být vedená v evidenci UP, ale současně si nehledat zaměstnání s tím, že máte malé dítě. Na UP byste minimálně musela „předstírat,“ že si práci hledáte (resp. ono se to nedá nějak přesněji popsat, vždy záleží i na přístupu konkrétního úředníka apod.).

Na Úřad práce pak můžete jít i po skončení rodičovského příspěvku. Nárok na podporu budete mít i tak. I když v té době už rok nebudete pracovat. Doba péče o dítě do 4 roků se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění, z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti je to stejné jako kdybyste pracovala. Budete tedy stále splňovat podmínku pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, tedy minimální doby účasti na důchodovém pojištění 12 měsíců za poslední 2 roky.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské je ale poměrně hodně nízká. Vzhledem k tomu, že po skončení rodičovské dovolené není možné spočítat nějakou průměrnou mzdu, od které se běžně odvíjí výše podpory, tak se určuje na základě průměrné mzdy v ČR.

Ta se stanovuje vyhláškou – pro rok 2017 je to 28232 Kč (příští rok to bude o něco málo více, ale rozdíl ve výši výsledné podpory bude minimální). A vy pak máte první dva měsíce nárok na 15%, další dva na 12% a zbytek doby 11%. Za první dva měsíce je to pak cca 4230 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď