Ukončení pracovního poměru dohodou a běžící rodičovský příspěvek

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat v případě, že jsem 12. 6. 2017 ukončila pracovní poměr dohodou (s odstupným 6 platu). Byla jsem tři roky na mateřské a rodičovský příspěvek mi bude chodit ještě jeden rok (mám ho na 4 roky).

Chci se zeptat, zda se musím hlásit na VZP, a také na úřad práce. Chtěla bych požádat o podporu v nezaměstnanosti. Můžu teď nebo po ukončení těch 4 let, kdy mi bude chodit rodičovský příspěvek?

Nerada bych propásla nějaké povinné placení zdravotního a sociálního pojištění.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra B., 12.06.2017 08:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 16:19 napsal/a:

Dobrý den,

Po dobu, kdy jste doma s dítětem do jeho 4 roků, a pobíráte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění za vás sice nikdo neplatí, ale doba do 4 roků dítěte se pak při výpočtu nároku na důchod započítává, jako doba důchodového pojištění (náhradní doba pojištění).

Takže pokud chcete zůstat doma s dítětem, není potřeba řešit ani sociální, ani zdravotní pojištění. U zdravotní pojišťovny u vás už mají evidováno, že za vás pojištění platí stát. U sociálního pojištění pak stačí v době, kdy budete žádat o důchod doložit příslušný rodný list.

Co se týká Úřadu práce a podpory v nezaměstnanosti. Na úřad práce můžete zajít už nyní. To, že pobíráte rodičovský příspěvek, nevylučuje, abyste byla současně nezaměstnaná (nebo naopak byla zaměstnaná), a měla případně nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve vašem případě ale budete mít nárok na podporu až po uplynutí 6 měsíců – za dobu, kdy jste dostala odstupné, se vám podpora v nezaměstnanosti vyplácet nebude. To ale neznamená, že byste o ni přišla. Předpokládám, že spadáte do věkové skupiny do 50 roků. V tom případě máte nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti. Pokud byste šla na Úřad práce nyní, pak se vám podpora začne vyplácet až po uplynutí 6 měsíců – tedy za 7 až 11 měsíc od ukončení zaměstnání.

V případě, že půjdete na úřad práce nyní, pak ale musíte počítat s tím, že budete muset plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání. To zpravidla zahrnuje jak pravidelné návštěvy na UP, tak i aktivní spolupráce při hledání nového místa. Tedy například dokládat UP, že odpovídáte na pracovní inzeráty, nebo že chodíte na pracovní pohovory. Není tedy možné být vedená v evidenci UP, ale současně si nehledat zaměstnání s tím, že máte malé dítě. Na UP byste minimálně musela „předstírat,“ že si práci hledáte (resp. ono se to nedá nějak přesněji popsat, vždy záleží i na přístupu konkrétního úředníka apod.).

Na Úřad práce pak můžete jít i po skončení rodičovského příspěvku. Nárok na podporu budete mít i tak. I když v té době už rok nebudete pracovat. Doba péče o dítě do 4 roků se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění, z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti je to stejné jako kdybyste pracovala. Budete tedy stále splňovat podmínku pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, tedy minimální doby účasti na důchodovém pojištění 12 měsíců za poslední 2 roky.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské je ale poměrně hodně nízká. Vzhledem k tomu, že po skončení rodičovské dovolené není možné spočítat nějakou průměrnou mzdu, od které se běžně odvíjí výše podpory, tak se určuje na základě průměrné mzdy v ČR.

Ta se stanovuje vyhláškou – pro rok 2017 je to 28232 Kč (příští rok to bude o něco málo více, ale rozdíl ve výši výsledné podpory bude minimální). A vy pak máte první dva měsíce nárok na 15%, další dva na 12% a zbytek doby 11%. Za první dva měsíce je to pak cca 4230 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Daňová sleva na dítě jen v některých měsících

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, když jsem veden na Úřadu práce cca 3 měsíc, aby manželka uplatnila slevu daně na dítě, kterou sem do doby mého zaměstnání uplatňoval já. A muže tuto slevu na dítě uplatnit i na měsíce, když jsem byl na dlouhodobém ošetřovném, jako ještě zaměstnanec a bylo mi 90 […]

Zobrazit odpověď

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď