Ukončení pracovního poměru dohodou a běžící rodičovský příspěvek

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat v případě, že jsem 12. 6. 2017 ukončila pracovní poměr dohodou (s odstupným 6 platu). Byla jsem tři roky na mateřské a rodičovský příspěvek mi bude chodit ještě jeden rok (mám ho na 4 roky).

Chci se zeptat, zda se musím hlásit na VZP, a také na úřad práce. Chtěla bych požádat o podporu v nezaměstnanosti. Můžu teď nebo po ukončení těch 4 let, kdy mi bude chodit rodičovský příspěvek?

Nerada bych propásla nějaké povinné placení zdravotního a sociálního pojištění.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra B., 12.06.2017 08:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 16:19 napsal/a:

Dobrý den,

Po dobu, kdy jste doma s dítětem do jeho 4 roků, a pobíráte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění za vás sice nikdo neplatí, ale doba do 4 roků dítěte se pak při výpočtu nároku na důchod započítává, jako doba důchodového pojištění (náhradní doba pojištění).

Takže pokud chcete zůstat doma s dítětem, není potřeba řešit ani sociální, ani zdravotní pojištění. U zdravotní pojišťovny u vás už mají evidováno, že za vás pojištění platí stát. U sociálního pojištění pak stačí v době, kdy budete žádat o důchod doložit příslušný rodný list.

Co se týká Úřadu práce a podpory v nezaměstnanosti. Na úřad práce můžete zajít už nyní. To, že pobíráte rodičovský příspěvek, nevylučuje, abyste byla současně nezaměstnaná (nebo naopak byla zaměstnaná), a měla případně nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve vašem případě ale budete mít nárok na podporu až po uplynutí 6 měsíců – za dobu, kdy jste dostala odstupné, se vám podpora v nezaměstnanosti vyplácet nebude. To ale neznamená, že byste o ni přišla. Předpokládám, že spadáte do věkové skupiny do 50 roků. V tom případě máte nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti. Pokud byste šla na Úřad práce nyní, pak se vám podpora začne vyplácet až po uplynutí 6 měsíců – tedy za 7 až 11 měsíc od ukončení zaměstnání.

V případě, že půjdete na úřad práce nyní, pak ale musíte počítat s tím, že budete muset plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání. To zpravidla zahrnuje jak pravidelné návštěvy na UP, tak i aktivní spolupráce při hledání nového místa. Tedy například dokládat UP, že odpovídáte na pracovní inzeráty, nebo že chodíte na pracovní pohovory. Není tedy možné být vedená v evidenci UP, ale současně si nehledat zaměstnání s tím, že máte malé dítě. Na UP byste minimálně musela „předstírat,“ že si práci hledáte (resp. ono se to nedá nějak přesněji popsat, vždy záleží i na přístupu konkrétního úředníka apod.).

Na Úřad práce pak můžete jít i po skončení rodičovského příspěvku. Nárok na podporu budete mít i tak. I když v té době už rok nebudete pracovat. Doba péče o dítě do 4 roků se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění, z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti je to stejné jako kdybyste pracovala. Budete tedy stále splňovat podmínku pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, tedy minimální doby účasti na důchodovém pojištění 12 měsíců za poslední 2 roky.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské je ale poměrně hodně nízká. Vzhledem k tomu, že po skončení rodičovské dovolené není možné spočítat nějakou průměrnou mzdu, od které se běžně odvíjí výše podpory, tak se určuje na základě průměrné mzdy v ČR.

Ta se stanovuje vyhláškou – pro rok 2017 je to 28232 Kč (příští rok to bude o něco málo více, ale rozdíl ve výši výsledné podpory bude minimální). A vy pak máte první dva měsíce nárok na 15%, další dva na 12% a zbytek doby 11%. Za první dva měsíce je to pak cca 4230 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Daňové přiznání po skončení zaměstnání během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat, jsem se synem na rodičovské dovolené, do poloviny srpna roku 2020 jsem byla zaměstnaná a dostala výpověď. Do toho období jde daňové přiznání za bývalým zaměstnavatelem? Chci se zeptat za kým se obrátit s daněmi za období druhá polovina srpna až do 31. 1. 2020. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nástup na Úřad práce po rodičovském příspěvku

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s nástupem na Úřad práce, po rodičovském příspěvku. Loni v březnu byly dcerce 3 roky. Z důvodu nepřijetí do mateřské školy jsem musela dát v práci výpověď. Prodloužila jsem si příspěvek do 4 let dítěte. Jakou výši podpory budu pobírat a jaké potřebné dokumenty musím přinést […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus a ošetřovné – daňové přiznání

-

Dobrý den, budu podávat daňové přiznání za rok 2020. Chtěl jsem se zeptat, zda se do toho musí i dokládat kompenzační bonus a ošetřovné, které jsem pobíral na jaře z důvodu poklesu zakázek. Děkuji

Zobrazit odpověď

Zdravotní pojištění v době těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to se zdravotním pojištěním v době těhotenství. Nyní už si ho asi 3 měsíce platím sama (na ÚP nejsem, občas sem měla nějakou brigádu), ale nyní bych už uvítala, kdyby za mě tuto povinnost převzal stát. Jak mám postupovat? Mám se jít zaevidovat na UP, i když vím, […]

Zobrazit odpověď