Ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou + mateřství

Dobrý den,

určitě se budu opakovat, již v otázkách, která zde již padly. Bohužel stále i po přečtení některých otázek, který by se mohly týkat, i mě jsem na pochybách.

Proto přidávám svoji otázku. 30. 9. 2017 mi bude končit smlouva na dobu určitou. Nyní jsem mezi 5tt a 6tt těhotenství. Mám tedy odpracováno necelých 9měsíců. Minulý rok jsem měla celkem 3 zaměstnavatele. Současného, jednoho, u kterého jsem byla pouze 3 měsíce a jednoho u kterého jsem pracovala 9 let + (jeden měsíc na ÚP).

Mám tedy nárok na mateřskou, i když mám v plánu jít na rizikové cca do 2 měsíců, než mi skončí doba určitá?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Mil.V., 19.06.2017 14:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:41 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že ještě před koncem pracovního poměru na dobu určitou, zahájíte pracovní neschopnost, pak ta může klidně pokračovat dále i po skončení zaměstnání. Takže i když už budete fakticky nezaměstnaná, i nadále budete v pracovní neschopnosti, a budou vám vypláceny nemocenské dávky.

Po skončení pracovního poměru na dobu určitou vám také bude běžet ochranná lhůta. Ta je 180 dní od skončení pracovního poměru. Ve vašem případě tedy bude ochranná doba trvat do 29. 3. 2018.

V dotazu píšete, že nyní jste v ca 6 týdnu těhotenství. Na konci září by vám tedy mělo zbývat do porodu cca 20 týdnů těhotenství. Resp. pokud vezmu do úvahy, že zahájení „mateřské“ je už 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tak to bude cca 12 – 14 týdnů. Takže k zahájení PPM by mělo dojít ještě během této ochranné lhůty.

Tím, že navíc budete v posledním zaměstnání celý rok, tak budete bezproblémově splňovat i druhou podmínku pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Tou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

V takovém případě si tedy v příslušné době (6 – 8 týdnů) před porodem, necháte svým lékařem ukončit neschopenku a vystavit žádost o PPM. Nárok na ni mít bude. Výše „mateřské“ se pak bude odvíjet od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. To, že jste byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti, nebo to, jak vysokou jste měla nemocenskou, nemá na výši PPM žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď