Ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou + mateřství

Dobrý den,

určitě se budu opakovat, již v otázkách, která zde již padly. Bohužel stále i po přečtení některých otázek, který by se mohly týkat, i mě jsem na pochybách.

Proto přidávám svoji otázku. 30. 9. 2017 mi bude končit smlouva na dobu určitou. Nyní jsem mezi 5tt a 6tt těhotenství. Mám tedy odpracováno necelých 9měsíců. Minulý rok jsem měla celkem 3 zaměstnavatele. Současného, jednoho, u kterého jsem byla pouze 3 měsíce a jednoho u kterého jsem pracovala 9 let + (jeden měsíc na ÚP).

Mám tedy nárok na mateřskou, i když mám v plánu jít na rizikové cca do 2 měsíců, než mi skončí doba určitá?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Mil.V., 19.06.2017 14:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:41 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že ještě před koncem pracovního poměru na dobu určitou, zahájíte pracovní neschopnost, pak ta může klidně pokračovat dále i po skončení zaměstnání. Takže i když už budete fakticky nezaměstnaná, i nadále budete v pracovní neschopnosti, a budou vám vypláceny nemocenské dávky.

Po skončení pracovního poměru na dobu určitou vám také bude běžet ochranná lhůta. Ta je 180 dní od skončení pracovního poměru. Ve vašem případě tedy bude ochranná doba trvat do 29. 3. 2018.

V dotazu píšete, že nyní jste v ca 6 týdnu těhotenství. Na konci září by vám tedy mělo zbývat do porodu cca 20 týdnů těhotenství. Resp. pokud vezmu do úvahy, že zahájení „mateřské“ je už 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tak to bude cca 12 – 14 týdnů. Takže k zahájení PPM by mělo dojít ještě během této ochranné lhůty.

Tím, že navíc budete v posledním zaměstnání celý rok, tak budete bezproblémově splňovat i druhou podmínku pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Tou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

V takovém případě si tedy v příslušné době (6 – 8 týdnů) před porodem, necháte svým lékařem ukončit neschopenku a vystavit žádost o PPM. Nárok na ni mít bude. Výše „mateřské“ se pak bude odvíjet od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. To, že jste byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti, nebo to, jak vysokou jste měla nemocenskou, nemá na výši PPM žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď