Ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou + mateřství

Dobrý den,

určitě se budu opakovat, již v otázkách, která zde již padly. Bohužel stále i po přečtení některých otázek, který by se mohly týkat, i mě jsem na pochybách.

Proto přidávám svoji otázku. 30. 9. 2017 mi bude končit smlouva na dobu určitou. Nyní jsem mezi 5tt a 6tt těhotenství. Mám tedy odpracováno necelých 9měsíců. Minulý rok jsem měla celkem 3 zaměstnavatele. Současného, jednoho, u kterého jsem byla pouze 3 měsíce a jednoho u kterého jsem pracovala 9 let + (jeden měsíc na ÚP).

Mám tedy nárok na mateřskou, i když mám v plánu jít na rizikové cca do 2 měsíců, než mi skončí doba určitá?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Mil.V., 19.06.2017 14:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:41 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že ještě před koncem pracovního poměru na dobu určitou, zahájíte pracovní neschopnost, pak ta může klidně pokračovat dále i po skončení zaměstnání. Takže i když už budete fakticky nezaměstnaná, i nadále budete v pracovní neschopnosti, a budou vám vypláceny nemocenské dávky.

Po skončení pracovního poměru na dobu určitou vám také bude běžet ochranná lhůta. Ta je 180 dní od skončení pracovního poměru. Ve vašem případě tedy bude ochranná doba trvat do 29. 3. 2018.

V dotazu píšete, že nyní jste v ca 6 týdnu těhotenství. Na konci září by vám tedy mělo zbývat do porodu cca 20 týdnů těhotenství. Resp. pokud vezmu do úvahy, že zahájení „mateřské“ je už 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tak to bude cca 12 – 14 týdnů. Takže k zahájení PPM by mělo dojít ještě během této ochranné lhůty.

Tím, že navíc budete v posledním zaměstnání celý rok, tak budete bezproblémově splňovat i druhou podmínku pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Tou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

V takovém případě si tedy v příslušné době (6 – 8 týdnů) před porodem, necháte svým lékařem ukončit neschopenku a vystavit žádost o PPM. Nárok na ni mít bude. Výše „mateřské“ se pak bude odvíjet od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. To, že jste byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti, nebo to, jak vysokou jste měla nemocenskou, nemá na výši PPM žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď