Ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou + mateřství

Dobrý den,

určitě se budu opakovat, již v otázkách, která zde již padly. Bohužel stále i po přečtení některých otázek, který by se mohly týkat, i mě jsem na pochybách.

Proto přidávám svoji otázku. 30. 9. 2017 mi bude končit smlouva na dobu určitou. Nyní jsem mezi 5tt a 6tt těhotenství. Mám tedy odpracováno necelých 9měsíců. Minulý rok jsem měla celkem 3 zaměstnavatele. Současného, jednoho, u kterého jsem byla pouze 3 měsíce a jednoho u kterého jsem pracovala 9 let + (jeden měsíc na ÚP).

Mám tedy nárok na mateřskou, i když mám v plánu jít na rizikové cca do 2 měsíců, než mi skončí doba určitá?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Mil.V., 19.06.2017 14:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:41 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že ještě před koncem pracovního poměru na dobu určitou, zahájíte pracovní neschopnost, pak ta může klidně pokračovat dále i po skončení zaměstnání. Takže i když už budete fakticky nezaměstnaná, i nadále budete v pracovní neschopnosti, a budou vám vypláceny nemocenské dávky.

Po skončení pracovního poměru na dobu určitou vám také bude běžet ochranná lhůta. Ta je 180 dní od skončení pracovního poměru. Ve vašem případě tedy bude ochranná doba trvat do 29. 3. 2018.

V dotazu píšete, že nyní jste v ca 6 týdnu těhotenství. Na konci září by vám tedy mělo zbývat do porodu cca 20 týdnů těhotenství. Resp. pokud vezmu do úvahy, že zahájení „mateřské“ je už 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tak to bude cca 12 – 14 týdnů. Takže k zahájení PPM by mělo dojít ještě během této ochranné lhůty.

Tím, že navíc budete v posledním zaměstnání celý rok, tak budete bezproblémově splňovat i druhou podmínku pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Tou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

V takovém případě si tedy v příslušné době (6 – 8 týdnů) před porodem, necháte svým lékařem ukončit neschopenku a vystavit žádost o PPM. Nárok na ni mít bude. Výše „mateřské“ se pak bude odvíjet od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. To, že jste byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti, nebo to, jak vysokou jste měla nemocenskou, nemá na výši PPM žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď