Ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou + mateřství

Dobrý den,

určitě se budu opakovat, již v otázkách, která zde již padly. Bohužel stále i po přečtení některých otázek, který by se mohly týkat, i mě jsem na pochybách.

Proto přidávám svoji otázku. 30. 9. 2017 mi bude končit smlouva na dobu určitou. Nyní jsem mezi 5tt a 6tt těhotenství. Mám tedy odpracováno necelých 9měsíců. Minulý rok jsem měla celkem 3 zaměstnavatele. Současného, jednoho, u kterého jsem byla pouze 3 měsíce a jednoho u kterého jsem pracovala 9 let + (jeden měsíc na ÚP).

Mám tedy nárok na mateřskou, i když mám v plánu jít na rizikové cca do 2 měsíců, než mi skončí doba určitá?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Mil.V., 19.06.2017 14:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:41 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že ještě před koncem pracovního poměru na dobu určitou, zahájíte pracovní neschopnost, pak ta může klidně pokračovat dále i po skončení zaměstnání. Takže i když už budete fakticky nezaměstnaná, i nadále budete v pracovní neschopnosti, a budou vám vypláceny nemocenské dávky.

Po skončení pracovního poměru na dobu určitou vám také bude běžet ochranná lhůta. Ta je 180 dní od skončení pracovního poměru. Ve vašem případě tedy bude ochranná doba trvat do 29. 3. 2018.

V dotazu píšete, že nyní jste v ca 6 týdnu těhotenství. Na konci září by vám tedy mělo zbývat do porodu cca 20 týdnů těhotenství. Resp. pokud vezmu do úvahy, že zahájení „mateřské“ je už 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tak to bude cca 12 – 14 týdnů. Takže k zahájení PPM by mělo dojít ještě během této ochranné lhůty.

Tím, že navíc budete v posledním zaměstnání celý rok, tak budete bezproblémově splňovat i druhou podmínku pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Tou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

V takovém případě si tedy v příslušné době (6 – 8 týdnů) před porodem, necháte svým lékařem ukončit neschopenku a vystavit žádost o PPM. Nárok na ni mít bude. Výše „mateřské“ se pak bude odvíjet od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. To, že jste byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti, nebo to, jak vysokou jste měla nemocenskou, nemá na výši PPM žádný vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď